Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Renata Janik o targach Enex i roli zielonej energii

Renata Janik o targach Enex i roli zielonej energii

Renata Janik przedstawiła relację ze spotkania i targów w Kielcach, omawiając korzyści oraz ekonomiczne i ekologiczne aspekty odnawialnych źródeł energii. Zwróciła uwagę na ofertę targów Enex, Enex Nowa Energia i EkoTech oraz na program konferencyjny poświęcony wykorzystaniu OZE w gospodarstwach rolnych.

Opis targów


Tegoroczne 17. Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki Enex, 12. Targi Odnawialnych Źródeł Energii Enex - Nowa Energia oraz 15. Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EkoTech zgromadziły blisko 180 wystawców z ośmiu krajów, prezentujących maszyny, urządzenia energetyczne oraz technologie do wytwarzania i dystrybucji energii.

Tematy i program konferencji


Program konferencyjny obejmował dyskusje o tym, jak najlepiej korzystać z odnawialnych źródeł energii, dlaczego zielona energia jest opłacalna oraz praktyczne porady, m.in. jak dobrać kolektor słoneczny. Organizatorzy przygotowali bezpłatne forum AgroInwestor OZE oraz spotkania z inwestorami rolniczymi.

Znaczenie dla obszarów wiejskich


W wystąpieniu podkreślono, że na obszarach wiejskich znajduje się ponad 4 mln gospodarstw domowych, gdzie mieszka prawie 40% społeczeństwa. Z powodu rozproszenia zabudowy i oddalenia od źródeł wytwarzania energii mieszkańcy wsi częściej borykają się z problemami z zapewnieniem stałych dostaw energii, co zwiększa znaczenie mikroinstalacji i inwestycji w OZE.

Wnioski i zaproszenie


Targi i konferencje zakończyły się dużym sukcesem, a mówczyni wyraziła przekonanie, że dorobek dyskusji zostanie wykorzystany przez właściwe gremia przy podejmowaniu decyzji w dziedzinie energetyki. Zaprosiła posłów do Ośrodka Wystawienniczego Targi Kielce.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo. Moje oświadczenie dotyczy kieleckiego spotkania z energią. Jak najlepiej korzystać z odnawialnych źródeł energii? Dlaczego zielona energia jest opłacalna? Jak dobrać kolektor słoneczny? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas targów Enex, Enex Nowa Energia oraz EkoTech, które odbyły się w Kielcach w dniach od 18 do 20 marca w targach Kielce. Energia jutra, energia przyszłości, zielona energia. Pod tymi znanymi wszystkimi hasłami kryje się coraz popularniejsza i coraz bardziej doceniana energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Na czym polega jej dobrodziejstwo oraz wszystkie jej ekonomiczne i ekologiczne aspekty stanowiły temat przewodni kieleckich wystaw. Tegorocznej edycji targów towarzyszył bogaty program konferencji. Organizatorzy przygotowali m.in. bezpłatne forum AgroInwestor OZE, spotkania z inwestorami rolniczymi. Spotkanie miało na celu przedstawienie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych. Wydarzenie było okazją do spotkania inwestorów rolnych, dostawców technologii i urządzeń, wykonawców i wszystkich osób zainteresowanych tematem potencjału energetycznego tkwiącego w gospodarstwach rolnych. Na obszarach wiejskich zlokalizowanych jest ponad 4 mln gospodarstw domowych, gdzie zamieszkuje prawie 40% Polaków. Specyfika tych obszarów wynikająca z dużego rozproszenia zabudowy oraz oddalenia od źródeł wytwarzania energii sprawia, że mieszkańcy wsi w znacznie większym stopniu niż mieszkańcy miast są narażeni na problemy z zapewnieniem stałych dostaw odpowiedniej ilości i jakości energii. Rynek doskonale pokazuje oczekiwania rolników. To na wsiach budowanych jest coraz więcej nowych budynków, zarówno mieszkalnych, jak również użyteczności publicznej, czy obiektów gospodarczych, które stanowią naturalne zapleczy do montażu mikroinstalacji służących do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła. Tegoroczne 17. Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki Enex, 12. Targi Odnawialnych Źródeł Energii Enex – Nowa Energia oraz 15. Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – Ekotech to miejsce, w którym blisko 180 wystawców z ośmiu krajów świata prezentowało maszyny oraz urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne, najnowsze technologie armatury sieciowej, kolektorów słonecznych, pieców opalanych drewnem czy kotłowni opalanych biomasą. Stoiska targowe każdego roku wypełnia najnowocześniejszy sprzęt związany z odnawialnymi źródłami energii, wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii oraz eksploatacją urządzeń energetycznych i modernizacją już istniejących. Można było przyjrzeć się też nowoczesnym technologiom stosowanym w gospodarowaniu odpadami oraz innowacyjnym rozwiązaniem sprzętowym oraz działaniom sprzyjającym ochronie środowiska. Targi i konferencje zakończyły się dużym sukcesem i wyrażam przekonanie, że wspaniały dorobek wypracowany w dyskusjach zostanie wykorzystany przez właściwe gremia przy podejmowaniu decyzji w tak ważnej dziedzinie, jaką aktualnie jest energetyka. Serdecznie zapraszam Państwa posłów do Ośrodka Wystawienniczego Targi Kielce. Dziękuję za uwagę. Dziękuję bardzo.