Jarosław Pięta o zamkniętej poczekalni dworca głównego w Sosnowcu
Jarosław Pięta zwraca uwagę na zamkniętą poczekalnię dworca głównego w Sosnowcu i pyta ministra transportu o kroki prowadzące do jej ponownego otwarcia przed zimą. Podkreśla historyczne znaczenie stacji oraz problemy pasażerów wynikające z braku czynnej poczekalni i stanu peronów.
Jarosław Pięta przypomniał, że do dzisiejszego Sosnowca dotarła odnoga kolei warszawsko-wiedeńskiej w 1859 roku, a od prawie 100 lat dworzec stanowi istotny punkt komunikacyjny. Dworzec pełni funkcję punktu postojowego dla pociągów łączących Zagłębie Dąbrowskie z Warszawą oraz zatrzymują się tu pociągi międzynarodowe łączące stolicę m.in. z Budapesztem, Pragą i Wiedniem.
W latach 1997-2002 budynek dworca został gruntownie zmodernizowany - odnowiono fasadę i wnętrze, przebudowano przejście podziemne, zmieniono układ kas i poczekalni oraz zainstalowano windy dla osób niepełnosprawnych. Zaraz po kosztownym remoncie poczekalnia została jednak zamknięta dla podróżujących; oficjalnym powodem były osoby bezdomne, a w pomieszczeniach mieści się dziś m.in. siedziba oddziału PKP PLK, zakład linii kolejowych oraz biblioteka.
Mimo że dworzec obsługuje ponad milion pasażerów rocznie, nie ma miejsca, gdzie podróżni mogliby w spokoju oczekiwać na pociąg - problem jest szczególnie dotkliwy zimą. Dodatkowo stan peronów zniechęca do korzystania z kolei i stanowi ponury kontrast wobec wyremontowanego, lecz nieczynnego budynku dworca.
Jarosław Pięta zwrócił się do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z pytaniem, jakie kroki zostaną podjęte, aby przed rozpoczęciem zimy poczekalnia w budynku dworca głównego została ponownie otwarta dla podróżujących. Wyraził nadzieję na pozytywną odpowiedź i działania korzystne dla mieszkańców nie tylko Sosnowca.
Historyczne znaczenie stacji
Jarosław Pięta przypomniał, że do dzisiejszego Sosnowca dotarła odnoga kolei warszawsko-wiedeńskiej w 1859 roku, a od prawie 100 lat dworzec stanowi istotny punkt komunikacyjny. Dworzec pełni funkcję punktu postojowego dla pociągów łączących Zagłębie Dąbrowskie z Warszawą oraz zatrzymują się tu pociągi międzynarodowe łączące stolicę m.in. z Budapesztem, Pragą i Wiedniem.
Remont i zamknięcie poczekalni
W latach 1997-2002 budynek dworca został gruntownie zmodernizowany - odnowiono fasadę i wnętrze, przebudowano przejście podziemne, zmieniono układ kas i poczekalni oraz zainstalowano windy dla osób niepełnosprawnych. Zaraz po kosztownym remoncie poczekalnia została jednak zamknięta dla podróżujących; oficjalnym powodem były osoby bezdomne, a w pomieszczeniach mieści się dziś m.in. siedziba oddziału PKP PLK, zakład linii kolejowych oraz biblioteka.
Skutki dla podróżnych
Mimo że dworzec obsługuje ponad milion pasażerów rocznie, nie ma miejsca, gdzie podróżni mogliby w spokoju oczekiwać na pociąg - problem jest szczególnie dotkliwy zimą. Dodatkowo stan peronów zniechęca do korzystania z kolei i stanowi ponury kontrast wobec wyremontowanego, lecz nieczynnego budynku dworca.
Wniosek i pytanie do ministra
Jarosław Pięta zwrócił się do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z pytaniem, jakie kroki zostaną podjęte, aby przed rozpoczęciem zimy poczekalnia w budynku dworca głównego została ponownie otwarta dla podróżujących. Wyraził nadzieję na pozytywną odpowiedź i działania korzystne dla mieszkańców nie tylko Sosnowca.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Katarzyna Kęcka: Rok KSK - rozwój opieki kardiologicznej
Adam Niedzielski: Grypa dominuje nad COVID-19, rośnie liczba hospitalizacji
Minister zawiesza dyrektora i przyspiesza szpital tymczasowy
Premier: Podwojenie wydatków na bezpieczeństwo, sprzeciw Mercosur
Grażyna Artemiuk alarmuje o stratach branży turystycznej
VideoParlament: Resort przedstawia działania na rzecz ochrony rolnika
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Stanisław Piotrowicz
Stanisław Piotrowicz popiera ratyfikację protokołu o korupcji
Roman Kotliński
Roman Kotliński: Poparcie dla uczczenia ofiar bitwy pod Lenino
Marek Matuszewski
Marek Matuszewski pyta o interwencję policji na prywatnych parkingach
Wojciech Saługa
Wojciech Saługa o pomyłkowym głosowaniu: przeprasza kolegów
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz Mularczyk popiera ustawę, ale ostrzega przed psychuszkami
Maciej Małecki
Maciej Małecki zapowiada mszę za zdrowie Artura Górskiego
Artykuły
Artykuł
Gdyby wybory odbyły się dziś — PiS odbija mandaty kosztem Konfederacji
Artykuł
Gdyby wybory odbyły się dziś — co mówią dane?
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
S. Cenckiewicz podał sie do dymisji
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Transkrypcja
Pan poseł Jarosław Pięta, Platforma Obracowska. Dziękuję bardzo Panie Marszałku. Panie Marszałku, Wysoka Izbo. Nie było dzisiaj możliwości w pytaniach bieżących zadania pytania ministrowi transportu. W związku z powyższym postanowiłem skorzystać z tej formy, a sprawa dotyczy funkcjonowania dworca głównego w Sosnowcu. Dokładnie 154 lata temu, w roku 1859, do dzisiejszego Sosnowca dotarła odnoga kolei warszawsko-wiedeńskiej. Nowa powstała stacja była wtedy granicznym dworcem pomiędzy Rosją a Prusami. Znana była wówczas pod nazwą Sosnowice Warszawskie. Od prawie 100 lat dworzec w Sosnowcu stanowi bardzo ważny punkt komunikacyjny na kolejowej mapie Polski. Jest on obecnie punktem postojowym dla wszystkich pociągów łączących Zagłębie Dąbrowskie z Warszawą. Tutaj też zatrzymują się wszystkie pociągi międzynarodowe, które łączą naszą stolicę m.in. z Budapesztem, Pragą czy też Wiedniem. W latach 1997-2002 budynek dworca wraz z otaczającymi go terenami został gruntownie zmodernizowany. Wnętrze oraz fasada budynku zostały wyremontowane i odnowione. W hali głównej przebudowano wejście do przejścia podziemnego oraz zmieniono układ kas i poczekalni. Budynek dworca został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas remontu zamontowano tu windy. Zaraz po kosztownym remoncie poczekalnia w budynku dworca została zamknięta dla podróżujących. Oficjalnym powodem zamknięcia byli okupujący to miejsce bezdomi. Poczekalnią w budynku dworca głównego w Sosnowcu zajmuje obecnie m.in. siedziba oddziału PKP PLK, zakład linii kolejowych w Sosnowcu oraz biblioteka. Ponowne otwarcie poczekalni dla podróżujących znacznie poprawiłoby jakość podróżowania. Pomimo faktu, iż dworzec rocznie obsługuje ponad milion pasażerów, nie posiada on miejsca, w którym podróżni mogliby w spokoju oczekiwać na swój pociąg. Problem ten nie jest tym ważniejszy, iż w okresie zimy jest to szczególnym utrudnieniem dla podróżujących. Brak czynnej poczekalni to nie tylko jedyny problem dworca głównego w Sosnowcu. Do podróżowania koleją zniechęca również stan peronów, które stanowią ponury kontrast dla wyremontowanego, choć niestety nieczynnego dworca głównego. W związku z powyższym zwróciłem się do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z pytaniem, jakie kroki zamierza podjąć, aby przed rozpoczęciem zimy poczekalnia w budynku dworca głównego została ponownie otwarta dla podróżujących. Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie będzie pozytywna i jak najbardziej z korzyścią dla mieszkańców, nie tylko Sosnowca. Dziękuję bardzo.