Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Jerzy Ziętek zapowiada II konferencję o zdrowiu kobiet

Jerzy Ziętek zapowiada II konferencję o zdrowiu kobiet

Jerzy Ziętek zapowiedział drugą edycję konferencji 'Zdrowa kobieta, silna Polska' poświęconej zdrowiu kobiet i profilaktyce raka szyjki macicy. Wezwał parlamentarzystów do udziału, podkreślając konieczność długofalowych działań, skutecznej komunikacji i współpracy na rzecz profilaktyki.

Debata i inicjatywa


Jerzy Ziętek przypomniał debatę z 24 maja 2012 roku w sali kolumnowej, zorganizowaną pod hasłem 'Zdrowa kobieta, silna Polska'. Wydarzenie zgromadziło blisko 200 osób z całej Polski, w tym parlamentarzystów, profesorów, autorytety medyczne oraz przedstawicieli organizacji zajmujących się profilaktyką zdrowotną.

Honorowy patronat i uczestnicy


Ziętek wskazał, że poprzednie spotkanie odbyło się pod patronatem marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Poździej, a w debacie uczestniczył także wiceminister zdrowia. Organizatorami były Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Zakres drugiej edycji


Druga edycja odbędzie się 19 czerwca o godzinie 10.30 w sali kolumnowej. Program skoncentruje się na problemach zdrowotnych kobiet i świadomości w tym obszarze, profilaktyce raka szyjki macicy i dobrych praktykach komunikacyjnych, problemach układu krążenia u kobiet oraz kluczowych onkologicznych zagrożeniach dla zdrowia kobiet.

Apel do parlamentarzystów i plany na przyszłość


Ziętek zaapelował do posłów i posłanek o udział i zaangażowanie, przypominając o konieczności stałej pracy na rzecz ograniczenia zachorowalności i śmiertelności z powodu raka szyjki macicy. Zapowiedział też dalsze edycje konferencji w kolejnych latach oraz wymianę doświadczeń i wyznaczenie 'azymutu' do dalszych działań.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, Panie Posłanki i Panowie Posłowie. Zdrowa kobieta, silna Polska, bądź dla siebie najważniejsza. Pod takim hasłem odbyła się w dniu 24 maja 2012 roku w sali kolumnowej Polskiego Parlamentu debata na temat zdrowia kobiet w Rzeczypospolitej Polskiej. Patronat nad tym ważnym wydarzeniem objęły wówczas Szanowne Panie Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz oraz Wicemarszałek Senatu RP Maria Pańczyk-Poździej. Udział w niej wziął również Pan Wiceminister Zdrowia Aleksander Sopliński, a ponadto licznie zebrani parlamentarzyści, politycy, profesorowie, autorytety medyczne i znane Polki. Do sali kolumnowej przybyło rok temu blisko 200 osób z całej Polski. Wśród nich byli też przedstawiciele organizacji zajmujących się profilaktyką zdrowotną, samorządów i instytucji państwowych. Miałem wielką przyjemność być inicjatorem tej istotnej debaty, którą zorganizowała Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Wysoka Izbo, podsumowując debatę, powiedziałem z tej mównicy, że nie była ona i nie jest jednorazową akcją. Wskazywałem, że przed nami w naszych województwach i regionach, w naszych gabinetach i siedzibach czeka olbrzymia praca, by osiągnąć upragniony cel, aby rak szyjki nareszcie przestał być chorobą śmiertelną. Deklarowałem wreszcie, że za rok zaproszę ponownie spotkanie, podczas którego podzielimy się naszymi dokonaniami, przestawimy problemy i wyznaczymy azymut do dalszego działania. Konsekwentnie realizując swoją obietnicę, zgodnie z moją złotą zasadą, że słów nie wolno rzucać na wiatr, również i w tym roku pragnę zaprosić naszych parlamentarzystów do udziału już w drugiej edycji konferencji. Odbędzie się ona w środę, 19 czerwca, także w sali kolumnowej naszego Sejmu. Również w tym roku konferencja została objęta honorowym patronatem Szanownej Pani Marszałek, za co z serca dziękujemy. Jak już wspomniałem, w tym roku odbędzie się druga edycja konferencji, ale już teraz planujemy kolejne z nich na lata następne. Jako organizatorzy dostrzegamy i doceniamy owocność naszego zeszłorocznego spotkania, a w obliczu wciąż palących wyzwań w zakresie profilaktyki zdrowotnej wśród kobiet, postanowiliśmy poświęcić tegoroczną edycję konferencji kilku spraw. Po pierwsze, chcemy nieco czasu poświęcić ogólnie problemom zdrowotnym kobiet, jak i świadomości w tym obszarze. Po drugie, chcemy zwrócić uwagę na problemy związane z rakiem szyjki macicy, wskazując na dobre praktyki w jego profilaktyce oraz na znaczenie skutecznej komunikacji w tej sprawie. Po trzecie, będziemy dyskutować nad problemami układu krążenia, czyli problemami kardiologicznymi u kobiet. Wreszcie ostatnią część poświęcimy dyskusji na temat kluczowych onkologicznych zagrożeń dla zdrowia kobiet. Gościć będziemy zarówno medyczne autorytety, jak i osoby oraz instytucje zaangażowane w działalność prozdrowotną. Panie poswanki i panowie posłowie, przyjdźmy razem tego dnia 19 czerwca o godzinie 10.30 do sali kolumnowej, by wziąć udział w konferencji. Zdrowie naszych obywatelek i obywateli jest najważniejsze. Jest kwestią, która powinna nas włączyć we wspólnej trosce i zaangażowaniu. Proszę wszystkich parlamentarzystów o odpowiedź na mój apel. Dziękuję za uwagę.