Jerzy Ziętek: Powstaje Śląski Klaster NANO, krok do modernizacji
Jerzy Ziętek informuje o podpisaniu umowy o utworzeniu Konsorcjum Śląskiego Klastra Nanotechnologicznego w Katowicach. Podkreśla, że celem klastra jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i współpracy nauki z gospodarką w dziedzinie nanotechnologii.
- W poniedziałek 4 marca w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach podpisano umowę o utworzeniu Konsorcjum Śląskiego Klastra Nanotechnologicznego. Sygnatariuszami umowy są założyciele klastra reprezentujący Fundację Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii, Nanonet, dr inż. Adam Szatkowski, Uniwersytet Śląski w Katowicach z rektorem prof. zwyczajnym dr hab. Wiesławem Banysiem, Miasto Katowice reprezentowane przez prezydenta Piotra Uszoka, Instytut Metali Nierzelaznych prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii Istech i Piotr Skórzyński.
- Klaster, oficjalnie nazwany Śląski klaster NANO, ma umożliwić stworzenie wielopłaszczyznowej platformy współpracy oraz forum dyskusyjnego sprzyjającego efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych podmiotów na rzecz promocji i rozwoju nanotechnologii na Śląsku.
- Do udziału w klastrze zaproszone są wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem nanonauk i nanotechnologii poprzez bezpośredni udział w projektach, implementację opracowanej technologii lub opracowywaniem nowych technologii materiałowych; klaster ma służyć też opracowywaniu wspólnych stanowisk w kwestiach ważnych dla branży.
- Ziętek zaznacza, że inicjatywa zmienia wizerunek regionu z terenu zdominowanego przez przemysł ciężki w zagłębie nowoczesnych technologii i że podpisanie umowy stanowi kolejny krok w stronę modernizacji Rzeczypospolitej, pozwalający na wykreowanie własnych rozwiązań w dziedzinie wysoce wyspecjalizowanych technologii.
Ustalenia i sygnatariusze
- W poniedziałek 4 marca w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach podpisano umowę o utworzeniu Konsorcjum Śląskiego Klastra Nanotechnologicznego. Sygnatariuszami umowy są założyciele klastra reprezentujący Fundację Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii, Nanonet, dr inż. Adam Szatkowski, Uniwersytet Śląski w Katowicach z rektorem prof. zwyczajnym dr hab. Wiesławem Banysiem, Miasto Katowice reprezentowane przez prezydenta Piotra Uszoka, Instytut Metali Nierzelaznych prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii Istech i Piotr Skórzyński.
Cele klastra
- Klaster, oficjalnie nazwany Śląski klaster NANO, ma umożliwić stworzenie wielopłaszczyznowej platformy współpracy oraz forum dyskusyjnego sprzyjającego efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych podmiotów na rzecz promocji i rozwoju nanotechnologii na Śląsku.
Zakres uczestnictwa i działania
- Do udziału w klastrze zaproszone są wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem nanonauk i nanotechnologii poprzez bezpośredni udział w projektach, implementację opracowanej technologii lub opracowywaniem nowych technologii materiałowych; klaster ma służyć też opracowywaniu wspólnych stanowisk w kwestiach ważnych dla branży.
Znaczenie dla Śląska i kraju
- Ziętek zaznacza, że inicjatywa zmienia wizerunek regionu z terenu zdominowanego przez przemysł ciężki w zagłębie nowoczesnych technologii i że podpisanie umowy stanowi kolejny krok w stronę modernizacji Rzeczypospolitej, pozwalający na wykreowanie własnych rozwiązań w dziedzinie wysoce wyspecjalizowanych technologii.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
VideoParlament: Mówi o 2 tys. zakażeń i apelu o maseczki
Władysław Kosiniak-Kamysz: Weto, Starlinki i bezpieczeństwo Polski
Jan Majchrowski o obywatelskim projekcie Konstytucji
VideoParlament: Wzrost zakażeń i AstraZeneca dla 65–69 lat
VideoParlament - Czy RBN zbada kontakty prezydenta z pseudokibicami?
Konferencja prasowa Premiera Polski oraz Prezydenta Ukrainy
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Zbyszek Zaborowski
Zbyszek Zaborowski o zamrożonych środkach i kryzysie społecznym
Romuald Ajchler
Romuald Ajchler wzywa do wycofania projektu. Ostrzeżenie
Michał Pacholski
Michał Pacholski o poprawce Senatu do ustawy przestrzennej
Henryk Smolarz
Henryk Smolarz o bezrobociu, szkolnym cateringu i pomocy
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska ostro o dramacie rodzin wielodzietnych
Zbigniew Sosnowski
Zbigniew Sosnowski pyta ministra o dane o bezdomnych i świadczenia
Artykuły
Artykuł
Gdyby wybory odbyły się dziś — co mówią dane?
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
S. Cenckiewicz podał sie do dymisji
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, w ten poniedziałek, 4 marca, w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach została podpisana umowa o utworzeniu Konsorcjum Śląskiego Klastra Nanotechnologicznego. Sygnatariuszami umowy są założyciele klastra reprezentujący Fundację Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii, Nanonet, dr inż. Adam Szatkowski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, jego magnificencja rektor prof. zwyczajny dr hab. Wiesław Banyś, Miasto Katowice prezydent Piotr Uszok, Instytut Metali Nierzelaznych prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek oraz Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii Istech Piotr Skórzyński. Wysoka Izbo, w zamyśle sygnatariuszy głównym celem klastra, do którego należeć będą przedsiębiorcy, instytucje naukowo-badawcze, organy administracji publicznej, przedstawiciele mediów i instytucji finansowych i instytucje otoczenia biznesu, ma być wspieranie na Śląsku rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii opartej na współpracy sektora naukowego i gospodarczego. Śląski klaster NANO, tak bowiem brzmi jego oficjalna nazwa, ma umożliwić stworzenie wielopłaszczyznowej platformy współpracy sprzyjającej efektywnemu połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz promocji i rozwoju nanotechnologii na Śląsku. Klaster będzie też swoistym forum dyskusyjnym, umożliwiającym opracowywanie wspólnych stanowisk w kwestiach ważnych dla branży nanotechnologicznej oraz pozwalającym na stworzenie w wymiarze regionalnym warunków systemowych niezbędnych dla rozwoju działalności badawczej i gospodarczej w dziedzinie nanotechnologii. Do udziału w klastrze zaproszone są wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem nanonauk i nanotechnologii poprzez bezpośredni udział w projektach, implementację opracowanej technologii lub też opracowywaniem nowych technologii materiałowych. Wysoka Izbo, cieszę się, że na naszych oczach na Śląsku powstaje kolejna inicjatywa zmieniająca wizerunek mojego regionu, który z terenu zdominowanego przez przemysł ciężki staje się zagłębiem nowoczesnych technologii. Jestem przekonany, że w poniedziałek uczyniono kolejny krok w stronę modernizacji Rzeczypospolitej, które pozwoli nam wykreować własne rozwiązania w dziedzinie wysoce wyspecjalizowanych technologii. Dziękuję Państwu. Dziękuję.