Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Barbara Czaplicka o narodowym planie dla chorób rzadkich

Barbara Czaplicka o narodowym planie dla chorób rzadkich

Barbara Czaplicka w Sejmie mówiła o sytuacji osób z chorobami rzadkimi i wezwała do wdrożenia narodowego planu dla chorób rzadkich. Podkreśliła skalę problemu, wysoką śmiertelność wśród dzieci oraz pierwsze efekty współpracy parlamentarnego zespołu z organizacjami pozarządowymi, Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Skala i charakter chorób rzadkich


Choroby rzadkie dotykają nie więcej niż 5 osób na 10 tys. urodzeń - rozpoznano blisko 8 tys. takich chorób na świecie, z czego ponad 6 tys. w Polsce. Są to głównie schorzenia genetyczne, zwykle przewlekłe i ciężkie, ponad 50% przypadków dotyczy dzieci; 30% umiera przed 5. rokiem życia, prawie 45% przed 15.

Działania parlamentarnego zespołu


Na początku kadencji powołano parlamentarny zespół ds. chorób rzadkich, w który włączyło się wielu parlamentarzystów, głównie lekarzy. Zespół nawiązał współpracę z organizacjami pozarządowymi i uznał głos pacjentów za kluczowy w pracach nad poprawą opieki.

Współpraca z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia


Powołano robocze kontakty z rządowym zespołem przy Ministerstwie Zdrowia oraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, co przyniosło pierwsze konkretne efekty. Projekt narodowego planu dla chorób rzadkich został złożony w Ministerstwie Zdrowia i ma trafić do uzgodnień wewnątrz resortowych - możliwe przyjęcie planu do końca roku.

Programy lekowe i choroby ultra rzadkie


Liczba programów NFZ dla chorób ultra rzadkich wzrosła z dwóch w 2008 r. do sześciu - obejmują one około 120 chorych. Na te programy NFZ przeznacza 130 mln zł, co daje ponad milion zł na jedną osobę; zapowiedziano kolejne wdrożenia w bieżącym roku.

Perspektywy i wyzwania


Barbara Czaplicka podkreśliła, że przed społecznością medyczną i parlamentarzystami wciąż wiele pracy, ale współpraca zespołu parlamentarnego z Ministerstwem Zdrowia i NFZ przynosi efekty, od których zależy życie i jakość życia ciężko chorych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowna Pani Marszałek, Wysoki Sejmie. Dzień 28 lutego, który przypadł w minionym tygodniu od trzech lat w Polsce, a od dziewięciu lat w Europie, jest obchodzony jako Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Tak naprawdę powinien być on obchodzony 29 lutego jako najrzadziej występujący dzień w kalendarzu. Ale ponieważ w tym roku nie występuje ta data, obchodzony był 28 lutego. Choroby rzadkie są schorzeniami, które dotykają nie więcej niż 5 osób na 10 tys. urodzeń, a wszystkich tych chorób zdiagnozowano blisko 8 tys. na świecie, z czego ponad 6 tys. w Polsce. Jest to bardzo różnorodna grupa chorób, różnią się objawami i skutkami, ale łączy je bardzo przewlekły i ciężki przebieg. Są to schorzenia najczęściej uwarunkowane genetycznie i tylko około 5% może być skutecznie leczonych. Cierpią na nie osoby w każdym wieku, jednak ponad 50% z nich dotyka dzieci. Jak ciężki jest przebieg tych chorób, niech świadczy fakt, że 30% umiera przed 5 rokiem życia, a prawie 45% przed 15. Liczba osób z chorobami rzadkimi nie jest wielka, ale problemy związane z tymi chorobami są niewspółmiernie większe niż w przypadku tzw. chorób powszechnych. Do niedawno nie zauważano tego problemu bądź marginalizowano. Jednak od kilku lat sytuacja ta ulega w naszym kraju systematycznej poprawie. Te wszystkie skomplikowane i nietypowe problemy dotyczące chorób rzadkich zainspirowały nas, posłów Platformy Obywatelskiej, by do naszej pracy parlamentarnej włączyć tematykę chorób rzadkich. Dlatego na początku obecnej kadencji, rok temu, powołaliśmy parlamentarny zespół ds. chorób rzadkich. W jego działania włączyło się wielu parlamentarzystów, głównie lekarzy. Przez rok działalności udało nam się nawiązać dobrą współpracę z organizacjami pozarządowymi działającymi w środowisku chorych, bowiem od początku uznaliśmy, że głos pacjentów musi być dla nas najważniejszy. Ponadto nawiązaliśmy robocze kontakty z rządowym zespołem ds. chorób rzadkich analogicznym działającym przy Ministerstwie Zdrowia i z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dziś już możemy mówić o pierwszych dość konkretnych efektach tej współpracy. Najważniejszym krokiem do poprawy sytuacji chorych i ich rodzin będzie wdrożenie w życie narodowego planu dla chorób rzadkich, którego projekt został już złożony w Ministerstwie Zdrowia i w najbliższym czasie trafi do uzgodnień wewnątrz resortowych. Można się spodziewać, że plan ten zostanie przyjęty do końca roku. I w tym miejscu pragnę wspomnieć jeszcze o problemie chorób ultra rzadkich, czyli takich, które występują w pojedynczych przypadkach. W skali naszego kraju jest to grupa około 800 osób. Ze względu na rozwój nauki coraz więcej pacjentów może być poddanych specjalistycznemu leczeniu. I tak się dzieje. Systematycznie wzrasta liczba chorych, którzy są objęci specjalistyczną opieką medyczną. Dla przykładu w 2008 roku programy Narodowego Funduszu Zdrowia obejmowały leczenie tylko dwóch takich chorób. Rok później było ich już pięć. Od zeszłego roku prowadzonych jest sześć programów lekowych dla chorób ultra rzadkich, którymi objętych jest około 120 chorych. Na co Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza 130 mln zł, a więc ponad milion zł na jedną osobę. W tym roku planowane są wdrożenia nowych programów. Wysoki Sejmie, mamy świadomość, jak wiele jest jeszcze pracy przed nami. Cieszymy się, że w przypadku chorób rzadkich współpraca naszego parlamentarnego zespołu z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz innymi resortami przynosi efekty, od których w wielu przypadkach zależy życie i jego jakość ciężko chorych obywateli naszego kraju. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo pani posłanko. Dziękuję.