Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska ogłasza wyniki wyborów w woj. podkarpackim

Koalicja Obywatelska ogłasza wyniki wyborów w woj. podkarpackim

Koalicja Obywatelska oficjalnie ogłosiła wyniki wewnętrznych wyborów w województwie podkarpackim; przewodniczącym regionu został Zdzisław Gawlik, a na przewodniczącego kraju 98,64% głosów uzyskał Donald Tusk. Komisja pod przewodnictwem Jana Tomaki odnotowała frekwencję 71,78% i wzrost uczestnictwa w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat.

Najważniejsze ustalenia


Na przewodniczącego regionu na Podkarpaciu zwyciężył Zdzisław Gawlik. Wyniki głosowania na przewodniczącego regionu wskazały 71% dla Zdzisława Gawlika, 28,4% dla Marka Żąsy oraz 0,6% głosów nieważnych. Na przewodniczącego Platformy w kraju Donald Tusk uzyskał 98,64% głosów.

Frekwencja i dynamika głosowania


Frekwencja w tych wyborach wyniosła 71,78% i była wyższa niż cztery lata wcześniej. Najwyższą frekwencję odnotowano w Krosnie (96%), Przemyślu (86%), Mielec (82%), Rzeszowie (81%) i Tarnobrzegu (80%). W sobotę głosowało o 17% więcej osób niż cztery lata temu.

Wyniki wyborów powiatowych


W wyborach powiatowych przewodniczącymi zostali m.in.: Rzeszów - Marcin Teregowski, Norbert Nastalesz, Mielec - Krystyta Skorzeńska, Krosno - Joanna Prydrych, Jarosław - Szczepan Łąka, Przewoz - Krzysztof Kłag, Dębica - Krzysztof Liwczyński, Robczycy - Ante Krajewska, Przemyśl - Piotr Pilch, Leżańsk - Marek Oddyczyński. W pozostałych powiatach szefowie kół zostali automatycznie wybrani na przewodniczących powiatów.

Podziękowania, mobilizacja i kluczowe wyzwania


Przemawiający dziękował komisji wyborczej za pracę i kosztowny wysiłek organizacyjny oraz dziękował członkom i sympatykom za udział. Zwrócono uwagę na wzrost liczby członków w latach 2020–2021 i zaproszenie nowych osób do działalności. Wskazano także główne problemy do pracy: pandemia, zadłużenie szpitali, ochrona zdrowia, ASF u rolników oraz rosnące koszty życia, a także rolę opinii Zdzisława Gawlika w sprawach przekazywanych do arbitrażu.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry Państwu. Witam wszystkich bardzo serdecznie. Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia na dzisiejszą konferencję. Głównym tematem dzisiejszej konferencji jest oficjalne ogłoszenie wyników wyborczych w Platformie Obywatelskiej w województwie podkarpackim. Szanowni Państwo, komisja wypracowała w składzie pięcioosobowym pod przewodnictwem pana Jana Tomaki. Niestety dzisiaj w Warszawie zawodzi wszystkie originalne dokumenty. W składzie komisji była obecna tutaj pani Jola Kazimiercza, pan Wiesław Ziemiński, pani Uszuna Pilska i moja osoba. Szanowni Państwo, mam tą przyjemność w imieniu komisji oficjalnie ogłosić wyniki wyboru. Zacznę tradycyjnie od frekwencji. Frekwencja w tych wyborach była wyższa niż 4 lata temu i wynosiła 71,78%. Najwyższa frekwencja była w takich miastach jak Krosno 96%, Przemyśl 86%, Mielez 82%, Rzesz 81%, Tarnobrzeg 80%. Chcę również zwrócić uwagę na jeden fakt, że w tych wyborach w sobotę głosowało więcej osób aniżeli 4 lata temu. Jest to wzrost o 17%. Szanowni Państwo, komisja zakończyła swoje prace w sobotę. Właściwie to chyba niedziela nad ranem i podaję do Państwa oficjalne wyniki. Na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w kraju, na Pana Donalda Tuska głosowało 98,64%. Na przewodniczących regionu Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu głosowało następująco. Obecny tutaj Pan Zdzisław Gablik, 71%, Pan Marek Żąsa 28,4% i 0,6% głosy nieważne. Szanowni Państwo, dodatkowo zakończą się zakończyły. Taka pogłębiona analiza wskazuje na to, że obecny tutaj Pan Zdzisław Gablik, duża w 14 powiatach, Pan Marek Żąsa w siedmiu powiatach. W imieniu również najlepsze wyniki obu kontrkandydatów w poszczególnych ośrodkach. Rzeszów w przypadku Pana Zdzisława Gabnika, Rzeszów 97,4%, Przewoz 95,6%, Krosno 90,9% i Tawnogorze 68,75%. Podaję tylko kilka przykładowych. W przypadku Pana Posła Marka Przemyśl 84,3%, Stanów 94,6%. Oprócz wyborów na przewodniczącego Platformy i wyborów na przewodniczącego regionu, dokonywaliśmy również wyborów przewodniczących powiatów. Wyniki tych wyborów są następujące. Rzeszów przewodniczącym został Pan Marcin Teregowski, Pan Norbert Nastalesz, Mielec Pani Poseł Krystyta Skorzeńska tutaj obecna, Krosno Pani Poseł Joanna Prydrych, Jarosław Pan Szczepan Łąka obecny tutaj, Przewoz Pan Krzysztof Kłag również obecny, Dębica Pan Krzysztof Liwczyński, Robczycy Pani Ante Krajewska, Przemyśl Pan Piotr Pilch i Leżańsk Pan Marek Oddyczyński. W pozostałych powiatach nie dokonywaliśmy wyborów przewodniczących powiatów ze względu na to, że z automatu Szefowie Kół zostali wybrani na przewodniczących powiatów. Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, o których Państwu wspomniałam, przewodniczącym regionu Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu został Pan Zdzisław Gawlik. Gratuluję. I zacząłem bardzo serdecznie podziękować wszystkim członkom komisji, którzy organizowali wybory, którzy przeprowadzali, liczyli głosy i dowozili do nas nawet w późnych godzinach wieczornych. Bardzo dziękuję wszystkim. Dziękuję bardzo. Bardzo proszę Państwa. Bardzo dziękuję, dziękuję za gratulacje. Ja chciałem podziękować przede wszystkim wszystkim członkom Platformy, którzy chcą święto Platformy Obywatelskiej, święto partii, najbardziej, pozwolę sobie jednak kwić w tym przekonaniu, najbardziej demokratycznej w Polsce. Udali się do urwy wyborczych po to, żeby poddać swoje głosy. Każdy głos każdego członka Platformy był ważny i jest bardzo ważny. I stąd cieszę się, że w taki sposób żeśmy zamanifestowali swoje demokratyczne zasady w Platformie Obywatelskiej. Dziękuję, gratuluję również wszystkim szefom powiatów. Gratuluję wszystkim szefom KU, bo te wybory, jak Państwo zauważyli, odbywały się przez ostatnie dwa tygodnie od koła, poprzez powiat, region i kraj. Chcieliśmy w taki sposób pokazać, w jaki sposób Platforma i w którym kierunku ma zwierzać. I mam nadzieję, że to Platformie udało się zrobić. Przed nami jedynie ciężka, ciężka prasa. Walka o normalność, walka o to, z czym w większości Polacy generalnie się nie zgadzają. Nie zgadzają się na sposób sterowania władzy przez obecną partię władzy. Chciałbym również podziękować, złożyć na ręce obecnych tutaj Pani, Pani Prezydent Jolanty Kaźmierczak i Pani Teresy Kuba-Schul. Na ręce Pana Przewodniczącego Komisji Wyborczej, Jana Walentego Tomaka za tę ciężką pracę, bo wiele było do roboty. Liczba osób uczestniczących w tych wyborach była o wiele większa niż poprzednio. To również pokazuje i dochodzi, że ta intensywność pracy przed Komisją była o wiele większa. Raz jeszcze dziękuję wszystkim i zapraszam do pracy. Nie tylko tych, którzy są w Platformie, ale także tych, którzy chcieliby do Platformy przyjść. Dwa ostatnie lata 2020 i 2021 są to lata, w których liczba członków Platformy wzrasta. Cieszę się z tego powodu, powstają nowe koła, pojawiają się nowi członkowie i mam nadzieję, jestem przekonany, że tak będzie dalej. Będziemy publicznie ogłaszać o tych ważnych dla Podkarpacia osobach, którzy przystępują do Platformy po to, żeby przyciągać swoimi osobami, swoją działalnością także i innych do Platformy. Dziękuję wszystkim i zdrowo dziękuję bardzo. Jeżeli Pan Poseł chciał zabrać głos, bardzo proszę. Dołączając się do gratulacji dla przewodniczącego po wyborach, mamy pełną świadomość, że problemów w Polsce jest bardzo dużo i o tym będziemy mówić na forum sejmowym, ale i problemów na terenie Podkarpacia jest bardzo dużo. Będziemy wszędzie starali się spotykać z ludźmi, niezależnie czy mieszkają w mieście czy na wsi. Mamy ogromne problemy dotyczące pandemii, mamy ogromne problemy dotyczące długów szpitali, problemów w zakresie ochrony zdrowia, a rolnicy mają problemy związane z ASF-em. Wszystkich nas, wszystkich nas mobilizuje jeszcze jedna rzecz, którą Polacy powinni, z którą Polska powinna się oporać, to jest drożyzna. Jeżeli rządzący mówią, że wygraliśmy z Gazpromem odszkodowanie w arbitrażu, to przewodniczący Zdzisław Gawlik był jednym z autorów opinii, która była przekazana do arbitrażu, do sądu arbitrażowego i z tego tytułu Polska otrzymała zwrot zawyżonej ceny gazowa. Z tego tytułu rządzący te pieniądze rozdysponowali, a tak naprawdę te pieniądze się należą Polakom, bo musimy dać odpór związany z drożyzną tak, aby spotykać się. Podkarpacie też jest ważnym regionem i mam nadzieję Pani Przewodniczący na to co na Podkarpaciu, do Pani Prezydent Jolanty Kazimierczak, na to co w Rzeszowie, ale w każdym miejscu województwa. Chciałam podziękować Komisji Wyborczej, bo sami doskonale wiemy, że oni w ten dzień mieli najwięcej pracy, aby rzetelnie dokonać wyliczenia głosów. Jesteśmy razem z Państwem, z każdym mieszkańcem z Podkarpacia, by rozwiązywać ich problemy i na to Panie Przewodniczący, wszyscy my liczymy, ale przede wszystkim liczą ludzie. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Ja powiem tylko tyle. Na propos Gazpromu to listopad 2014, oczywiście z tego powiem, ale nie po to się tu spotykamy, bo każdy kto jest zainteresowany to o problemie wie i pojawiły się bardzo duże pieniądze w związku z tym, ale gdzieś tam z nich były po drodze, ale to nie o tym, nie o tym chciałem tutaj powiedzieć. Chciałem powiedzieć jeszcze na koniec, raz jeszcze gratuluję wszystkich szefom, że w kolejnym tygodniu będzie ta nowo, nowo wybrana Rada Regionu, nowo wybranych delegatów, którym również gratuluję, która ukonstytuuje statutowe władze Platformy Obywatelskiej, także będziemy po prostu w sposób jasny, już nie mieli żadnych wątpliwości, jak przez cztery kolejne lata będzie Platforma działała i funkcjonowała. Zdążył przybyt do naszego, na naszą konferencję, uczestniczący w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, szef Klubu Radnych Halicji Obywatelskiej, Pan Piotr Tomański i wiem, że też z uwagi na to, że to co się dzieje w Sejmiku ma pewien adres do przekazania. Bardzo proszę Piotr. Bardzo dziękuję Panie Przewodniczący. Gratulacje przy okazji. Szanowni Państwo, myśmy dzisiaj jako Klub Koalicji Obywatelskiej razem z Polskim Stronnicem Ludowym próbowali na sesji Sejmiku jakby zaaranżować debatę na temat tych wszystkich rosnących cen, a powodem było to, że jednej ze spółdzielni, patrzę, bo mógł być dzisiaj tutaj również prezes tej spółdzielni. Dobrze, dobrze, dobrze. Cena za gaz wzrosła o 552%. 108 groszy do 40 chyba 5. To jest niesamowite, jak drożeje paliwo, jak drożeje energia, jak drożeje węgiel, to co wszyscy widzimy, jak drożeją po prostu koszty naszego domowego budżetu. Niestety Sejmik stwierdził, że potrzeba jest do tego uchwała, na nasze argumenty, że nie chcemy uchwały, tylko chcemy debaty, która poprosi, zaapeluje do polskiego rządu, żeby się tym zajął. Nie tylko, żeby zabierał pieniądze samorządu, a później rozdzielał, tak jak dzisiaj to robi, tylko żebyśmy mogli zwrócić uwagę, że to jest po prostu coś, co jest niesamowite. To jest tak, to jest tak dziwne, że, że, że polski rząd tego nie widzi, że wręcz wydaje się, że przynajmniej Sejmik Podkarpacki mógł im o tym przypomnieć. Niestety nie głosowaliśmy tej uchwały. Myślę, że według zapowiedzi, jak stworzymy uchwałę, to być może będziemy na kolejnej sesji o tym debatować. To jest tak duży problem dla naszych mieszkańców, że uważamy, że ważne, żeby o tym powiedzieć, żeby wytworzyć w cudzysłowie presję na rządzących, na większość parlamentarną w Sejmie, żeby zamiast dotować tylko samorządy zabierając im wcześniej, jak mówiłem, tylko żebyśmy mogli popracować nad obniżeniem akcyzy. Dodam tylko, że paliwo, które w tym momencie baryłka kosztuje 85 dolarów, 7 lat temu kosztowała tyle samo, więc jakby cena 7 lat temu była o złotówkę niżej. Więc chcieliśmy o tym debatować. Wiadomo, Sejmik ma większość klubów spraw i sprawy możliwości. Niestety się nie dało. Także jeszcze raz gratulujemy. Sejmik i bardzo dziękuję za to. Dziękuję bardzo. Powodnie, dziękuję. Widzicie Państwo, przy czym stajemy, jeżeli w przeciągu kilku miesięcy cena gazu, jednostki gazu drożeje o ponad 500%, to jest przykład tego, co za moment się stanie, bo ta cena tego gazu, ona się przenieśnie na życie każdego z nas, każdego z Polaków. I my na każdym kroku tego typu sytuacje widzimy. Widzi to rolnik, który podjeżdża do magazynów, gdzie sprzedaje się nawozy mineralne, nawozy sztuczne. Widzi to ktoś, kto otrzymuje kolejny rachunek za energię elektryczną. Widzi to ten, kto podjeżdża pod dystrybutor. Szkoda, że władza, powszechnie przekonana o swojej wielkości, tego nie widzi. A widziałam kilka lat temu, prezentując ten słynny karnister, podając wskazówkę, jak się w sytuacji takiej drożyzny niesamowitej, szalonej inflacji powinna zachować. Szkoda, że te rady, które kiedyś były radą dla rządzących, dzisiaj z tych rad pozostało nic. Dziękujemy bardzo. Dziękuję bardzo. Może jakieś pytania?