Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska alarmuje o sprzedaży terminalu LOTOS

Koalicja Obywatelska alarmuje o sprzedaży terminalu LOTOS

Koalicja Obywatelska ostrzega przed skutkami przejęcia przez PKN Orlen grupy LOTOS i możliwą sprzedażą terminalu w Czechowicach-Dziedzicach. Posłowie wyrazili obawy o miejsca pracy, dochody samorządów i nieuzasadniony wzrost cen paliw.

Główne obawy


Posłowie wskazują, że po przejęciu przez PKN Orlen część majątku grupy LOTOS, w tym terminal w Czechowicach oraz kilkanaście terminali w Polsce, może trafić w prywatne ręce i nie wiadomo, kto oraz z jakimi intencjami stanie się inwestorem.

Rynek paliw i ceny


W wystąpieniu przypomniano, że Polacy płacą około złotówki więcej za litr paliwa niż mogliby płacić przy większej konkurencji. Fuzja i koncentracja na rynku mogą zdaniem posłów zwiększyć presję na praktyki monopolistyczne i utrzymywanie wysokich cen paliw mimo niskich cen ropy.

Skutki dla samorządu i zatrudnienia


Mówcy podkreślali ryzyko spadku wpływów podatkowych do budżetu lokalnego i skutki dla inwestycji samorządowych. Zwrócono uwagę, że w spółkach związanych z biopaliwami i asfaltem pracuje około 400 osób, a likwidacja lub zmiana właściciela może zagrażać miejscom pracy w Czechowicach-Dziedzicach i całym powiecie.

Żądanie wyjaśnień i nadzór


Koalicja Obywatelska zapowiada, że będzie dopytywać rząd o to, kto zostanie inwestorem i czy przejęcie zagwarantuje dalsze funkcjonowanie zakładu oraz ochronę pracowników. Posłowie biją na alarm i krytykują megalomańskie podejście rządzących i prezesa, które ich zdaniem zwiększa ryzyko negatywnych konsekwencji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witam serdecznie w imieniu własnym i pana posła Mirosława Suchonia. Postanowiliśmy się dzisiaj tutaj z Państwem spotkać, bo sprawa jest bardzo, bardzo poważna. Otóż po przyjęciu przez PKN Orlen grupy LOTOS jest tak, że ten terminal, który tutaj mamy w Czechowicach i kilkanaście terminali w Polsce, może pójść w prywatne, będzie sprzedana w prywatne ręce i nie wiemy komu, nie wiadomo z jakimi intencjami ten ktoś kupi tę część kapitału grupy LOTOS. Dlatego postanowiliśmy się z Państwem spotkać, żeby ostrzec przed tym niebezpieczeństwem. Rządzący niemal codziennie mówią o bezpieczeństwie energetycznym, o bezpieczeństwie paliwowym, o polskości, a tak naprawdę w tej sytuacji ten terminal nasz w Czechowickim, kilkanaście takich terminali w Polsce, ileś stacji paliwowych LOTOS-u, może pójść w prywatne ręce i może trafić, jak nie dobrze, do inwestora grotyjskiego. Tajemnicą Koliszynela jest to, że mówi się, że MOL już się szykuje do przyjęcia akcji, a wiadomo, grupa MOL z kim jest powiązana i czyje interesy reprezentuje. Dlatego bijemy na alarm i mówimy, bo tutaj w Czechowicach, w tym niedużym mieście, o ogromnych tradycjach przemysłowych, a tak naprawdę niedawno zapałkarnia się nam zamknęła. Jeśli rzeczywiście inwestor prywatny przejmie i nie wiadomo kto, jakie będzie miał intencje wobec załogi, to martwimy się i przestrzegamy rządzących przed tym, żeby tutaj były miejsca pracy, chcemy zapobiegać, żeby były miejsca pracy w Czechowicach, Dziedzicach i w okolicy, no i w całej Polsce. To jest naprawdę bardzo nieodpowiedzialne podejście, a myślę, że w dużym stopniu jest spowodowane megalomańskim podejściem Kaczyńskiego, Morawieckiego, no i prezesa Obajtka. Musi być wszystko wielkie, niesamowite, a tak naprawdę grozi to tutaj w takim mieście, jak w Czechowicach, Dziedzicach, bezrobociem. Ja nie twierdzę, że tak będzie, ale są to obawy, którymi z Państwem chcemy się podzielić, bo mamy taki obowiązek jako posłowie. Po to nas ludzie wybrali, żebyśmy przestrzegali i mówili o naszych wątpliwościach, jeśli rzeczywiście one się pojawią, a to są naprawdę bardzo poważne wątpliwości, co się dalej stanie tutaj z tym terminalem. Wiemy, jakie piękne tradycje reprezentują tutaj te czechowickie firmy, zwłaszcza tutaj związane z rafinerią. Wiemy, kiedy ona była budowana, w jakich warunkach i przetrwała wszystkie najtrudniejsze czasy i chcielibyśmy, żeby dalej działała na naszym terenie z sukcesami. Dlatego mówimy nie temu, co zamierzają rządzący. Bardzo proszę, Pani Pośle, może Pan teraz... Proszę tutaj blizy, podkreślamy, dalej od drogi może. Szanowni Państwo, Czechowice, Dziedzice są miastem przemysłowym. Wiemy doskonale, że to miasto żyje z przemysłu, żyje z tego, że tutaj funkcjonują zakłady pracy. Mieszkają ludzie kompetentni, specjaliści, którzy wnoszą codziennie do naszego wspólnego kosza bardzo dużą wartość dodaną. Jednym z zakładów jest właśnie tutaj zakład rafineryjny. Dzisiaj przedmiotem naszej troski jest właśnie to, aby tutaj cały czas była możliwa produkcja, cały czas była możliwa praca. Jest kilka wątków. Po pierwsze, wątek ogólnopolski. Dzisiaj Polacy płacą około złotówki więcej za litr paliwa, niż mogliby płacić, gdyby nasz rynek był konkurencyjny. Ta fuzja, to przejęcie w zasadzie spowodowało, że będzie jeszcze większa presja na zachowania monopolistyczne, co będzie skutkowało z pewnością utrzymywaniem się wysokich cen paliwa, pomimo tego, że ceny ropy są niskie, stosunkowo niskie, w związku z tym to paliwo mogłoby być dla Polaków po prostu tańsze. Więc jednym z efektów tych negatywnych położenia łapy przez Orlen na lotos będzie to, że będzie rosła presja na wzrost cen paliwa, nieuzasadniona wzrost cen paliwa. Druga rzecz, to jest kwestie samorządowe. Wszyscy wiemy, że firmy, które funkcjonują w naszych miejscowościach płaczą tutaj podatki. Tu jest praca, tu jest dochód, ludzie tutaj pracują. W związku z tym nie wiadomo, co się stanie z tym zakładem, więc należy zadać pytanie, co się stanie również z samorządem, bo to, że likwidacja na przykład tego zakładu albo przejęcie przez obcy kapitał może skutkować tym, że drastycznie spadną dochody samorządu. W związku z tym mieszkańcy Czechowic-Dziewic z pewnością to odczują, ponieważ niższe dochody samorządu oznaczają po prostu niższe możliwości inwestycyjne. Także na pewno będziemy tutaj w relacjach z samorządem Czechowic-Dziedzic, żeby spróbować oszacować, jakie negatywne skutki ta decyzja rządu może mieć dla mieszkańców i dla samorządu Czechowic. I trzecia rzecz, myślę, ta ważna, czyli co się stanie z tym zakładem, w czyjej ręce trafi, czy to będą, czy tutaj to przejęcie będzie gwarantowało dalsze funkcjonowanie, dalszą pracę dla ludzi, tego dzisiaj nie wiemy. Na te pytania będziemy oczekiwali odpowiedzi ze strony rządzących. Natomiast z pewnością to jest ważne miejsce na mapie nie tylko Czechowic-Dziedzic, ale i całego regionu. Miasto Czechowice-Dziedzice jest największym miastem powiatu bielskiego. Z tego tytułu również w pewien sposób jest to miasto, które znacząco wpływa na to, w jaki sposób powiat funkcjonuje. Z pewnością upadek, sprzedaż tego zakładu będzie również oznaczała negatywne konsekwencje dla mieszkańców całego powiatu. Więc dzisiaj tu jesteśmy, alarmujemy, zadajemy pytania i będziemy oczekiwać konkretnych odpowiedzi. Ja jeszcze chcę dodać, że jak próbowałam ustalić, ile ludzi tutaj zatrudniają te spółki biopaliwa, asfalt, to gdzieś około 400 osób. To jest bardzo dużo jak na miasto Czechowice-Dziedzice. Tak jak powiedziałam, zapałkarnia nam się skończyła. Wiemy, że jest zmiana inwestora na kopalni Silesia. Więc to powoduje, że martwimy się o losy mieszkańców Czechowic-Dziedzic. No i o cały region, bo to ma dość duży wpływ, to co dzieje się i co się produkuje tutaj w Czechowicach-Dziedzicach na cały nasz ten podweskicki region. Także będziemy zadawać pytania, będziemy trzymać rękę na pulsie i będziemy chcieli wiedzieć, kto będzie inwestorem tutaj na terenie tego terminala czechowickiego w przyszłości. Dziękuję. Czyli teraz jesteśmy w etapie zapytań do Stanisłów, tak? Tak. Dobra. Są jakieś pytania? Czy połączenie Orlenu z Lotosem będzie faktycznie już przesądzone i czy to musi przynieść negatywny skutek? No Unia Europejska postawiła ze względów monopolistycznych, w walkie z monopolem, bardzo wyślubowane warunki. Także wielu menedżerów w Lotosie zastanawia się, czy to ta sprzedaż, podejmowanie tych decyzji nie będzie działało przeciwko interesowi spółki, bo tak dużej wartości tych aktywów sprzedaży to rzeczywiście jest poważne działanie na szkodę tej spółki i to zaprocentuje, czy przesądzone. No jak wypełnią te warunki, które stawia Unia, ja myślę, że już to jest przesądzone. Natomiast bardzo ważne jest, kto kupi i na ile państwo będzie miało na to wpływ, kto kupi te właśnie aktywa. No bo ja sobie wyobrażam, że skoro już się powszechnie mówi, że to ma węgierskie mol kupić, to wiadomo, jakie ma interesy węgierskie mol z rosyjskimi potęgatami. I to są poważne moje obawy, jeśli chodzi o ten rynek. Czy jeszcze jakieś pytania? Dobra, to dziękujemy bardzo.