Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej o Policji Przyszłości
Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej otworzył konferencję "Policja Przyszłości", prezentując działalność Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego S-Direct24 i postulując wypracowanie rekomendacji dla policji. Podkreślił, że fundacja działa poza polityką i łączy byłych żołnierzy, generałów oraz policjantów, aby szerzej analizować bezpieczeństwo.
Powiedział, że to pierwsze większe spotkanie Instytutu i że konferencja ma dać odpowiedź na pytania pojawiające się w debacie publicznej dotyczące stanu i przyszłości polskiej policji oraz wskazać rekomendacje i pożądane zmiany.
Wymienił liczne osoby i środowiska zaangażowane w debatę - wśród zaproszonych gości byli m.in. Tomasz Siemoniak, Cezary Tomczyk, Krzysztof Janik, Lech Nikolskiego, generał Leszku Schroederze, Piotr Bogdalski, Irena Doroszkiewicz, Jacek Zalewski, Rafał Batkowski, Krzysztof Łojek, Roman Stawicki i Jacek Chinalski.
Zaznaczył, że organizacja nie występuje po stronie żadnej partii, lecz odważnie stawia pytania o problemy w policji - ich istotność oraz kierunki zmian. Wyraził nadzieję, że z konferencji wypłyną praktyczne rekomendacje.
Podkreślił udział przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń i środowisk akademickich - od byłych komendantów i generałów po naukowców zajmujących się bezpieczeństwem - jako elementu umożliwiającego kompleksowe podejście do problematyki policji.
Najważniejsze informacje
Powiedział, że to pierwsze większe spotkanie Instytutu i że konferencja ma dać odpowiedź na pytania pojawiające się w debacie publicznej dotyczące stanu i przyszłości polskiej policji oraz wskazać rekomendacje i pożądane zmiany.
Skład ekspertów obecnych
Wymienił liczne osoby i środowiska zaangażowane w debatę - wśród zaproszonych gości byli m.in. Tomasz Siemoniak, Cezary Tomczyk, Krzysztof Janik, Lech Nikolskiego, generał Leszku Schroederze, Piotr Bogdalski, Irena Doroszkiewicz, Jacek Zalewski, Rafał Batkowski, Krzysztof Łojek, Roman Stawicki i Jacek Chinalski.
Cele i oczekiwania
Zaznaczył, że organizacja nie występuje po stronie żadnej partii, lecz odważnie stawia pytania o problemy w policji - ich istotność oraz kierunki zmian. Wyraził nadzieję, że z konferencji wypłyną praktyczne rekomendacje.
Współpraca służb mundurowych i nauki
Podkreślił udział przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń i środowisk akademickich - od byłych komendantów i generałów po naukowców zajmujących się bezpieczeństwem - jako elementu umożliwiającego kompleksowe podejście do problematyki policji.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska wzywa do obywatelskiej kontroli wyborów
Koalicja Obywatelska: Niskie zarobki pracowników budżetówki
Koalicja Obywatelska: Czy Polska jest odporna na operacje rosyjskie?
Koalicja Obywatelska: Oskarżenia o partyjne rozdawanie dotacji z NIW
Koalicja Obywatelska wzywa do wzmocnienia Rad Kobiet
Koalicja Obywatelska pyta ministra o zmiany kadrowe w sądach
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
Dzień dobry, działają mikrofony? Działają. Chciałbym przywitać was na stojąco, więc podniosę mikrofon do góry. Szanowni państwo, powoli zajmiemy miejsca, już nie rozpoczniemy nasze spotkanie. Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jest to takie pierwsze spotkanie większe naszego Instytutu, Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego S-Direct24. Jesteśmy fundacją, działamy na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju regionów, państw, ale także szerzej w aspekcie międzynarodowym. Jest mi bardzo miło, że mogę dzisiaj tu występować w Sejmie, bo to jest wielki honor dla każdego obywatela Rzeczypospolitej i z całą pewnością dla wszystkich tego typu organizacji mieć taką możliwość. Do naszej fundacji działa wielu żołnierzy rezerwy łącznie z 14 generałami, którzy zajmowali różne stanowiska, ale są także policjanci od byłego komendanta głównego, Leszka Szredera, generała, przez panów inspektorów. Wszystko na stronie, tu za moimi plecami się wyświetla. I wspólnie doszliśmy do wniosku, żeby zajmować się problematyką bezpieczeństwa szerzej, nie tylko wojska, nie tylko armii, ale także problematyką związana z działalnością policji. Dzisiejsza konferencja Policja Przyszłości ma dać odpowiedź na wiele pytań, które pojawiają się w debacie publicznej. Często są to głosy krytyczne, często głosy pozytywne. Jako organizacja pozarządowa nie zajmujemy się polityką, nie występujemy po stronie żadnej partii, natomiast staramy się odważnie odpowiadać na pytania i dzisiaj takie pytanie odważnie także stawiamy. Jaka jest polska policja, jakie są problemy w polskiej policji, czy one są istotne czy nie oraz jaka winna być, jakie rekomendacje, i mam nadzieję, że z tego spotkania takie rekomendacje wypłyną, jakie winny być zmiany nastąpić w policji. Jest mi bardzo miło, że tak licznie państwo przybyliście na dzisiejsze nasze spotkanie. Witam serdecznie pana posła, byłego wicepremiera, ministra obrony, ale także wiceministra spraw wewnętrznych, pana posła Tomasza Siemoniaka i dziękuję bardzo, że znalazł czas i że jest takim patronem wielu przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem. Jest z nami także pan poseł Cezary Tomczyk, który weźmie udział w panelu. Bardzo dziękuję panie pośle za przybycie. Zapraszaliśmy wielu posłów z różnych ugrupowań. Nie nazywałem ich po imieniu, żeby długo to nie trwało, ale trwa kampania wyborcza. W związku z powyższym większość odpowiedziała, przepraszam, ale jestem zajęty lub zajęta. Bardzo serdecznie witam człowieka, który był minister spraw wewnętrznych, ale jest także naukowcem, pracuje od lat w uczelniach różnych, w tej chwili w Krakowie i zajmuje się po latach praktyki, w tej chwili od strony teoretycznej sprawami, także policji. Witam serdecznie pana doktora Krzysztofa Janika. Dzień dobry. Witam również pana byłego ministra, pana ministra Lecha Nikolskiego, który zajmował się bezpieczeństwem szerzej, bezpieczeństwem w Unii Europejskiej. Wspomniałem już o generale Leszku Schroederze. Jeżeli pominę, to pozwólcie na jego ręce wszystkich policjantów. Tutaj serdecznie witam i pan generał dalej będzie przekazywał już te dobre fluidy, które płyną od naszego instytutu, od naszej fundacji do wszystkich policjantów, którzy dzisiaj są tu z nami. Bardzo serdecznie wszystkich was witam. Jest z nami przedstawiciel świata nauki, pan profesor, inspektor, były rektor szkoły policji w Szytnie, Piotr Bogdalski. Są także przedstawiciele wielu ważnych dla naszej debaty organizacji. Jest pan Tomasz Oklejak, naczelnik Wydziału Spraw Żołnierzy w Biurze Rzecznika Spraw Obywatelskich. To jest podmiot bardzo istotny i cieszymy się. Bardzo dziękujemy panie naczelniku, że pan jest z nami. Pan inspektor Dzisław Czarnecki jest prezydentem Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych. Dziękujemy, że służby mundurowe chcą włączyć się do debaty o policji z nami, bo cały czas oczywiście realizują wiele ważnych tematów. Jest pan inspektor Jan Strzelecki, prezes Stowarzyszenia Komendantów Policji Polskiej. Witam serdecznie. Jest pan Andrzej Zawadzki, wiceprezes Stowarzyszenia Warszawska Rodzina Policyjna. Witam serdecznie pana profesora Sławomira Zalewskiego, byłego prodziekana do spraw nauki Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jest znana postać w całej Polsce. Pan dr Krzysztof Lidl, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Cieszymy się, że jest razem z zastępczynią w dniu dzisiejszym. Pani generał Irena Doroszkiewicz, była Komendant Wojewódzka Policji, która będzie za chwilę występowała w jednym z paneli. Jest występujący także w naszej fundacji, jest direct inspektor, już dzisiaj w stanie spoczynku, były dyrektor Departamentu Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, pan Jacek Zalewski. Są z nami, no powiem, że bardzo bliscymi, bo razem ze mną działają w fundacji, dwaj inspektorzy, a dzisiaj sobie zdałem sprawę z tego, że obydwaj są mi jeszcze szczególnie bliscy, bo byłem recenzentem ich prac doktorskich, chociaż bronili w różnych uczelniach. Jeden z nich to jest inspektor dr Rafał Batkowski, był Komendant Wojewódzkiej Policji w Radomiu i w Poznaniu. I drugi to jest inspektor dr Krzysztof Łojek, był dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Cieszę się i witam także inspektora dr Romana Stawickiego, byłego Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Jest inspektor Jacek Chinalski, był dyrektor Biura Łączności, Informatyki Komendy Głównej Policji. Mam nadzieję, że wszystkich Państwa przywitałem, a jeżeli nie przywitałem, to... Generała Rapackiego nie trzeba witać, bo on jest w domu. Bardzo przepraszam. Panie ministrze, pan generał Rapacki jako nasz przyjaciel i tak naprawdę główny. Przyznasz Adamie, że przed spotkaniem powiedziałem, ciebie nie trzeba witać, bo ty tu jesteś pierwszy. I oczywiście zapomniałem. Przepraszam bardzo, panie ministrze, panie generale. Witam serdecznie pana nadinspektora Adama Rapackiego, byłego wiceministra spraw wewnętrznych i zastępcę komendanta Głównego Policji, prezesa Stowarzyszenia Generałowie Policji RP. Wszystkich, których nie przywitałem, witam podwójnie, szczególnie mocno, bo nie przywitałem pani Korneli Oblińskiej, między innymi jeszcze wielu innych osób. Witam serdecznie media. Cieszę się bardzo, że jesteście Państwo z nami, bo to ważne, żeby o naszym działaniu, nie tylko o działaniu fundacji, ale o działaniu także różnych organizacji, o których przed chwilą mówiłem, żeby wiedzieli nie tylko uczestnicy tego spotkania. Oddaję głos panu premierowi, panu posłowi Tomaszowi Siemoniakowi, ale jeszcze jedno tylko apel i prośba. Gdyby ktoś z państwa chciał się włączyć w sprawy bezpieczeństwa i w działalność naszej fundacji, to bardzo proszę, tu jest wszystko napisane, www.sdirect.org, wystarczy tam wejść. Och, nie przywitałem pana generała Leszka Majewskiego, który przy dowódcach Generalnych Sił Zbrojnych były, który reprezentuje całe Wojska Polskie dzisiaj tutaj. Jeżeli są żołnierze jeszcze, to proszę przyjąć już dalsze przywitania od pana generała, bo na jego ręce wszystkich serdecznie witam. Proszę państwa, zapraszam do współpracy. Chciałbym, aby to spotkanie w naszym instytucie było pierwszym, bardzo istotnym, które rozpocznie debatę o bezpieczeństwie wewnętrzne, więc nie tylko o Policji, chociaż Policja jako największa armia zapewniająca bezpieczeństwo wewnętrzne, wymaga szczególnej uwagi. Zapraszamy do nas, zapraszamy do Instytutu i zapraszam bardzo także do wspólnego przygotowania raportu o Policji, który ambitnie mamy zamiar przygotować. Właśnie o tym, jak jest dzisiaj i jak mogłoby być jutro. Taki raport byłby ważny i do takiej współpracy zapraszamy. W czasie przerw zapraszam na ciasto kawę. Dzisiejszą konferencję realizujemy zgodnie z regulaminem dotyczącym ochrony danych osobowych i wykorzystywania Państwa wizerunku. Gwarantujemy bezpieczeństwo Państwa danych. Klazula informacyjna zgodnie z drodą znajduje się na sali. W związku z powoższym tym komunikatem kończę. Panie premierze, jeżeli można, serdecznie zapraszam do zabrania głosu. Witam państwa. Jeśli państwo pozwolą, będę siedział, bo bym gorzej wyglądał chyba niż generał Facek tak stojąc i się pochylając, a mównicy jakoś nam tutaj nie zapewniono, więc proszę wybaczyć. To będzie taki wstęp też do tego, że paneliści będą się dzieli. Zacznę od podziękowań na ręce pana generała Bogusława Packa. Mieliśmy przyjemność współpracować przez 4 lata w Ministerstwie Obrony. Był jednym z pierwszych zwolnionych. Minister Macierewicz już w nocy, jak objął urząd o 17, to już w nocy zwolnił generała Packa, więc zobaczcie, ile ten generał jest wart. I oczywiście tym, że go zwolnił, napytał sobie wielkiej biedy, bo generał podjął różne aktywności. Bardzo gratuluję, wspieram. S-Direct i cieszę się, że właśnie powołał, przyciągnął różne osoby, autorytety do takiej pracy trochę naukowej, trochę formacyjnej. Mało jest w Polsce takich think tanków, takich ośrodków, gdzie o różnych rzeczach się dyskutuje, gdzie są osoby mające różne poglądy, ale potrafiące razem działać. Także tę dzisiejszą inicjatywę, żeby zorganizować konferencję o policji z najwyższym uznaniem tutaj w Sejmie przyjęliśmy. Rzeczywiście jest tak, że posłowie są w kampanii, ale my z posłem Cezarem Tomczykiem uznaliśmy, że to wydarzenie dzisiaj jest warte tego, żeby na jeden dzień kampanii nie prowadzić. Temat niesłychanie poważny. Temat, o którym rozmawiamy w różnych konfiguracjach od czterech lat, bo policja, tak jak i cały resort spraw wewnętrznych i administracji zostały poddane ogromnemu ciśnieniu przez rządy po roku 2015. Ja tu nie zliczę swoich i koleżanek, kolegów z opozycji konferencji prasowych na temat tego, co się dzieje w policji. Od samego początku, od brutalnej czystki kadrowej komendantów wojewódzkich, komendantów powiatowych i niżej. No i wszystkich tych złych zdarzeń myślę, że państwo je doskonale znają. I oczywiście trzeba w tym miejscu powiedzieć, że na tej sali jest bardzo wiele osób, które, no ofiarami tej czystki były, które powinny służyć dalej Rzeczypospolitej, które, jestem o tym przekonany, wrócą do czynnej służby. To, że znaleźliście się poza służbą, a jeszcze niektórzy się tym przechwalali, jacy to są skuteczni zwalniając komendantów, no to jest szkoda dla Rzeczypospolitej i działanie kompletnie niedopuszczalne. Ja pozwoliłem sobie przypomnieć generałowi Packowi o panu generale Rapackim też i z tego powodu, że byliśmy razem wiceministrami w resorcie i mieliśmy okazję współpracować i bardzo wysoko tę współpracę oceniam, bo była to współpraca bardzo skuteczna w różnych sytuacjach, a to jest resort, jak dobrze wiecie, nie od jakichś przyjemności i zaszczytów, tylko od samych trudnych sytuacji, w tym ministerstwie się śpi z komórką przy głowie zawsze, przy poduszce, bo zawsze się coś dzieje i za dobre rzeczy nikt nie pochwali, a za złe się obrywa, więc uważam, że policja, kto nadzorował minister Rapacki, to był taki wzór apolitycznej służby, w której to komendant główny, gdy nieopatrznie przekroczył prędkość, zapłacił mandat i nawet mu nie przyszło do głowy, żeby próbować tłumaczyć, że to gdzieś się śpieszył, więc to były te standardy, które Adam Rapacki tam ustanowił, po długich latach też kariery i obserwowania, jak wyglądają relacje policji z polityką, więc cieszę się, że minister Rapacki tutaj jest i będzie o tym mówił i cieszę się, że też jest tutaj grono, wymienią to osoby, jak generał Pacek, takich ludzi, którzy serce oddali policji i którzy mają pomysły, którzy nie ulegają tej propagandzie i którzy wiedzą, jak nowoczesna policja polska powinna wyglądać w XXI wieku. Ta dyskusja przez ostatnie lata też miała jeden taki temat, który bardzo silnie na niej zaciążył. Mam na myśli kwestie emerytur mundurowych. Jest na sali prezydent Zdzisław Czarnecki. Też mieliśmy okazję w wielu spotkaniach wspólnie uczestniczyć i niejedną drogę zmylić, wracając do Warszawy późną nocą, po spotkaniach, ale zawsze w dobrej dyskusji. Chciałbym bardzo gorąco podziękować Federacji za wysiłek, też Panu Andrzejowi Rozenkowi, który kandyduje do Sejmu, bo ta sprawa jest ogromnej wagi, też i dla obecnie służących jest kwestią zasad, kwestią tego, czy państwo dotrzymuje swoich zobowiązań. Bardzo wiele żeśmy na ten temat powiedzieli i nie odpuścimy. Ja tu deklaruję w imieniu swojego bloku koalicji obywatelskiej, że, a z pewnością też i blok lewicowy ma podobny pogląd, że tej sprawy nie odpuścimy i będziemy walczyć, jak długo będzie trzeba o przywrócenie elementarnych zasad uczciwości i sprawiedliwości wobec osób, które służyły Polsce. Dyskusja taka polityczna na temat policji bardzo mocno ogniskowała się, która stała się siłą rzeczy publiczną wokół takich rozmaitych zdarzeń, które przyciągały uwagę opinii publicznej. Mam tu na myśli śmierć Igora Stachowiaka, różne zdarzenia, które po niej wystąpiły, a przede wszystkim ta dyskusja się ogniskowała na sposobie nadzoru nad policją, sposobie podejścia do policji. U osabia to wiceminister Jarosław Zieliński, który zogniskował na sobie słuszną, zasłużoną krytykę za rozmaite wypowiedzi, rozmaite działania, za tworzenie policji, która jest taką policją dla polityków, policją na pokaz, policją do ceremonii, słynne konfety i inne zdarzenia. Więc to też nie służyło merytorycznej dyskusji, ale to nie jest zupełnie tutaj nasza wina. Na pewno trzeba mieć plan, trzeba mieć wizję, jak nowoczesna policja, policja przyszłości, jak w tytule naszej konferencji powinna wyglądać. I w tym gronie ta koncepcja powinna być wypracowana. Trzeba do tej koncepcji będzie przekonywać opinię publiczną. I nie mówię tutaj o jakiejś doraźnej grze politycznej, o wyborach, tylko o docieraniu do ludzi z pewnym pomysłem na to, jak bezpieczeństwo wewnętrzne powinno być zapewniane, jak w ustroju państwa powinno być usytuowane, jak powinna być gwarantowana polityczność policji, jakie relacje powinna mieć z samorządami, jakie relacje powinna mieć z obywatelami, jak powinna być finansowana, jak zagwarantować właściwą ścieżkę kariery, żeby awansowali ci, którzy są najlepsi i najbardziej kompetentni, a nie ci, którzy będą na urodzinach lokalnego polityka. Więc temat jest ogromny i bardzo się cieszę, że w tych panelach są osoby, które będą wiedziały co mówią i tę dyskusję myślę traktujemy wszyscy zainteresowani sprawami bezpieczeństwa jako bardzo ważny wkład w debatę o tym co dalej, jak dalej, a pewne idee na pewno powinny się znaleźć w takim politycznym komunikacie oby jak największej liczby polityków i z różnych opcji. Po prostu trzeba tutaj przekonywać się do pewnych rzeczy, bo policja nie powinna być zakładnikiem gry politycznej. Policja jest doborem wspólnym i jedną z najgorszych rzeczy, które się wydarzyły po 2015 roku jest wyjęcie spraw bezpieczeństwa poza taki kompromis, konsensus. Dotyczy to oczywiście spraw wojska tak samo, czy spraw służb specjalnych. Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie spotyka się od trzech lat, od trzech lat i dwóch miesięcy, więc tutaj nie ma żadnej instytucji, która myślę tu o prezydencie, która by chciała w ogóle, żeby ślad takiego dialogu się odbywał. Ministrowie lekceważą sejmowe komisje, więc nie przebywając na nie w ogóle, minister obrony narodowej jest pierwszym ministrem obrony, który już swój urząd sprawuje półtora roku, nie był nigdy, kiedyś nie do pomyślenia. Kiedyś premier by takiego ministra pogonił, a media by go zjadły, albo nawet posłowie własnego ugrupowania by na to nie pozwolili. Teraz jest to przyjęte jako norma, że można tak lekceważyć, no nie tylko parlamentarzystów, ale i wyborców i opinię publiczną. Więc kończąc chcę powiedzieć, że tym wszystkim działaniom, które planowalibyśmy, żeby podjąć, tym wszystkim pomysłem powinna towarzyszyć determinacja w powrotie do takiego konsensusu, żeby cała policja, czy wszystkie służby, czy wszyscy, którzy w nich służą, mieli takie poczucie, że służą Rzeczypospolitej, że jeśli trzeba, to potrafią powiedzieć nie zwierzchnikowi politycznemu, jeśli coś przekracza przepisy, albo jest po prostu absurdem. I że politycy są w stanie rozmawiać o bezpieczeństwie wewnętrznym, o policji, no nie okładając się od razu najgorszymi kalumniami, tak jak to w tej chwili wygląda. Ważna w tym rola ekspertów, ważna w tym rola tych wszystkich, którzy odeszli z różnych powodów, z policji, z wojska, ze służb specjalnych. Ja zawsze przy najróżniejszych okazjach apeluję o to, żeby nadal byli aktywni, żeby pisali, mówili, przychodzili na spotkania, bo są bardzo potrzebni. To nie czas na emeryturę polegającą na łowieniu ryb, można to robić w weekendy, natomiast Polska was potrzebuje. Dziś nie odpłaca za to zaangażowanie, albo niektórych krzywdzi, natomiast z całą mocą to chcę powiedzieć i zakładam, że mówię do tych, którzy, tak jak ksiądz narzeka na tych, że nie chodzą do kościoła, mówiąc do tych, którzy przychodzą, tu przyszli aktywni ci, którzy chcą działać, ale namawiajcie koleżanki, kolegów, oficerów, nie może być tak, że zapomina się o kimś, czy kogoś się nie chce wykorzystać. Ten czas od 2015 roku jest anomalią od normalności. To nie jest tak, że tak już zawsze będzie. To nie jest tak, że nie warto zostawać oficerem policji, bądź oficerem wojska, bo ta kariera będzie podlegała potem jakimś wirom politycznym i będzie bierny, mierny, ale wierny awansował. Będzie normalnie i to wszystko od nas zależy. Także zamieniamy się z generałem Bogusowem Packiem, któremu jeszcze raz dziękuję, wsłuch panelowy i czekamy na pierwszy panel, znakomicie obsadzony, podobnie jak i drugi. Dziękuję państwu bardzo. Bardzo dziękuję panie pośle. Jedno zdanie tylko. To jest rok setnej obchodów, setnej rocznicy powstania Policji Polskiej. I chcielibyśmy, aby ta setna rocznica była impulsem do tego, aby nasze wnioski rzeczywiście były istotne i aby dobrze służyły Polsce, naszemu państwu, naszej ojczyźnie. Pierwszy panel ma odpowiedzieć na pytanie, jaka jest policja? Mówimy o 30 latach po 1989 roku. Zapraszam pana inspektora dr Krzysztofa Łojka, moderatora oraz panią generał Dorożkiewicz, pana generała Rapackiego, o przepraszam panie pośle, pana posła Cezarego Tomczyka, przepraszam, że nie w pierwszej kolejności. Zapraszam pana inspektora Jacka Zalewskiego, pana profesora Zalewskiego chyba już wymieniłem, tak? Zapraszam państwa i oddaję głos, panu doktorowi, panu inspektorowi Krzysztofowi Łojkowi, a państwa informuję, że mamy świadomość, że na sali prawie każdy z państwa mógłby być tutaj panelistą. W związku z powyższym przewidujemy więcej czasu niż na konferencjach na debatę z udziałem państwa po zakończeniu panelu. Po każdym z tych panelów będzie sporo czasu, żebyście się państwo wypowiedzieli także jako eksperci. Panie doktorze, oddaję panu głos. Bardzo dziękuję. Przede wszystkim chciałbym podziękować na wstępie za możliwość włączenia się w ten panel dyskusyjny jako moderator w tak zacnym gronie. No i myślę, że bez zbędnej zwłoki możemy przystąpić do pierwszej rundy zagadnień, taka żeby oczekiwać od naszych ekspertów przekazania swoich spostrzeżeń i doświadczeń na temat wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich 30 lat funkcjonowania Policji. Przyjęliśmy wraz z drugim moderatorem formułę następującą, że pozwolimy ekspertom wypowiedzieć się w poszczególnych zagadnieniach, a następnie poświęcimy znaczny czas na to, ażebyście państwo również przecież eksperci, specjaliści i osoby, które mają konkretne doświadczenia i spostrzeżenia, ażebyście państwo również mogli włączyć się i przekazać nam nasze spostrzeżenia, czy też może podjąć dyskusję z pewnymi poglądami naszych ekspertów. Myślę, że taka dyskusja będzie szczególnie owocna i ważna i na pewno dająca pewne wizje, pewne możliwości postrzegania przeszłości Policji, ale również generowania sposobu myślenia o właśnie tej naszej tytułowej Policji przyszłości. Naszym pierwszym zagadnieniem, na które chciałbym, ażeby nasi eksperci się wypowiedzieli, myślę, że nie będę wskazywał kolejności, może eksperci sami poprzez szybkość naciśnięcia mikrofonu wypowiedzą się w danym temacie, a zagadnienie pierwsze jest to zagadnienie, które było przedstawione w wstępie naszej konferencji. Apolityczność Policji, a bezpieczeństwo Państwa. Czy istnieją gwarancje apolityczności? Albo możemy również zapytać, czy obecnie potrzebujemy wprowadzania kolejnych gwarancji apolityczności, czy być może współczesne czasy powodują, że zwyczaje, obyczaje, które zostały utracone, być może przyzwolitość, być może niezrozumiały w formacji, w Policji jako formacji nowy system wartości powoduje, że o tych gwarancjach apolityczności chcielibyśmy więcej mówić, przede wszystkim czy ich potrzebujemy i chcemy w takiej naszej Policji przyszłości je mieć. Jeżeli chodzi o badania na temat zaangażowania politycznego Policji, współczesnych nie znalazłem, ale być może jako takie bardziej anegdotyczne pozwolę sobie przytoczyć wyniki badań, które przeprowadzono w roku 1967, gdzie zapytano komendantów jednostek o ich udział. Ile czasu poświęcają na współpracę z organami partyjnymi ówczesnych czasów? I proszę Państwa, badania te pokazywały, że 10% czasu takiego komendanta wówczas to były kontakty z partią. Wiemy jaką, wiemy z konkretną. Dla porównania w tym samym czasie ci sami komendanci 2% swojego czasu służby poświęcali na współpracę z organami ścigania, takimi jak prokuratura. To chciałbym Państwu pokazać, jakie były proporcje ówczesnego angażowania się. Ale ja bym chciał jeszcze, wypowiadając się już ostatecznie w tym wstępie, wspomnieć również o tym, co powiedziano w roku 1829. Oczywiście nie w Polsce, ale w roku 1829 Sir Robert Peel ustanowił pryncypia działania Policji Nowoczesnej. Wówczas taką Policję Nowoczesną w Londynie tworzył. Jedną z jego zasad było to, czy twierdzenie istotne dla tworzenia wówczas nowoczesnej Policji, to deklaracja, że Policja uzyska wsparcie ze strony społeczeństwa nie przez wpływanie na jego poglądy, lecz dzięki systematycznemu demonstrowaniu absolutnie bezstronnego egzekwowania prawa, niezależnie od polityki i stosowania zasady równości obywateli wobec prawa, a także udzielając wszystkim potrzebującym wsparcia bez względu na ich przynależność rasową, czy status społeczny. Rok 1829. Oddaję głos naszym ekspertom. Przypomnę, apolityczność Policja, bezpieczeństwo państwa. Bardzo proszę pan generał. Dziękuję po pierwsze za zaproszenie i za w ogóle wywołanie tej konferencji. Szkoda, że nie ma wśród nas czynnych funkcjonariuszy, a były kierowane te zaproszenia również do tych, którzy dzisiaj pełnią służbę. No to świadczy o tym, że dzisiaj czynni funkcjonariusze trochę boją się utrzymywać kontakt z innymi, niż tylko wywodzący się z opcji rządzącej dzisiaj. To jest pierwszy przykład upolitycznienia formacji. Ja mam dosyć głębokie doświadczenia związane z funkcjonowaniem Policji, a jeszcze wcześniej Milicji, bo zaczynałem służbę w osiemdziesiątym roku, a więc w bardzo trudnych czasach. W czasach, kiedy rzeczywiście Milicja Obywatelska szczęśliwa. W jeszcze raz? W jeszcze raz? W jeszcze raz? W jeszcze raz? W NESTSZC-1 W rzeczywistów? W łasierii. W czynności? W to? W życiu czujemy, w mój werystwie, w bycie panu zaproszeniem, w to cięższące, w mój werystwa.. w to czynności,