Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska inauguruje projekt Polska Seniora

Koalicja Obywatelska inauguruje projekt Polska Seniora

Koalicja Obywatelska inauguruje projekt Polska Seniora i prezentuje plan działań na rzecz polityki senioralnej. Mówczyni zaprosiła przedstawicieli środowisk senioralnych, przedstawiła założenia programu i skrytykowała decyzje rządu dotyczące finansowania programów dla seniorów.

Najważniejsze przesłanie


Polska seniora to hasło wyrażające emocje i potrzebę działania - mówczyni podkreśliła, że projekt ma wyjść poza gabinety parlamentarnej debaty i trafić do lokalnych społeczności, powiatów i województw.

Osoby i partnerzy projektu


W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowisk kultury i nauki oraz parlamentarzyści - wymieniono marszałek, przewodniczącego, ambasadora projektu Elżbietę Dzikowską, Krystynę Lewkowicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz posła Michała Szczerbę.

Ocena polityki rządu


Mówczyni odniosła się krytycznie do ostatnich decyzji wykonawczych - przypomniała, że program Senior Wigor został przemianowany na Senior Plus, a jego budżet zredukowano z 60 do 30 milionów złotych, co uznała za symbol instrumentalnego traktowania polityki senioralnej przez rząd.

Plany legislacyjne i organizacyjne


Zapowiedziano kontynuację prac w parlamencie - powołany został gabinet cieni zajmujący się polityką senioralną, przygotowano projekt ustawy i zespół pod kierunkiem Michała Szczerby, a także planowany jest Obywatelski Parlament Seniorów.

Aktywność lokalna i angażowanie środowisk


Projekt ma angażować posłanki i posłów oraz byłe parlamentarzystki do organizowania spotkań w regionach - celem jest budowanie wsparcia i realnych rozwiązań odpowiadających na potrzeby seniorów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, Prosimy o zajęcie miejsc. Szanowni Państwo, dzisiaj wyjątkowy dzień. Dzień, w którym inaugurujemy wielki projekt Platformy Obywatelskiej Polska Seniora. Z nami są wyśmienici goście i wspaniali goście seniorzy. Przepraszamy za ten akademicki kwadrans, nie z naszej winy, ale wiecie Państwo, seniorzy kształcą się. Uniwersytety trzeciego wieku, jakże to wiąże się z tym kwadransem akademickim. Witam bardzo serdecznie na początek Panią Marszałek Kidawę Błońską, gospodyni tego miejsca. Jest z nami patron, mogę powiedzieć, naszego projektu i ktoś nam wskazał drogę, jak mamy go realizować, a więc przewodniczący Grzegorz Schetyna. Z nami jest przedstawicielka cudownych ambasadorów, ludzi wyjątkowych, znanych ze świata kultury, sztuki, sportu. Dzisiaj ambasadorów naszego projektu reprezentuje Pani Elżbieta Dzikowska. Projekt jest tak skonstruowany, że aktywnie w sensie organizacyjnym i merytorycznym, programowym, biorą w nim udział posłanki. Przede wszystkim kobiety. Posłanki obecnej kadencji, które na razie wszystkie serdecznie witam. I posłanki również poprzednich kadencji, które będą w regionach organizowały również spotkania. Wszystkie koleżanki serdecznie witam. Z nami również jest Pan Poseł, Michał Szczerba, który jest szefem Gabinetu Cieni i wiecie, że ma wielki wkład w nasze projekty senioralne. A teraz wybaczcie Państwo, przechodzę do osób najważniejszych, czyli do samych seniorów i tych, którzy wiedzą, co jest potrzebne seniorom najlepiej i najlepiej wiedzą, jak te problemy seniorów rozwiązywać i na ich potrzeby odpowiadać. Witam Panią Krystynę Lewkowicz, szefową Ogólnopłowskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Serdecznie witam. Ja będę mówiła o naszym projekcie troszkę później. Mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam, ale na początek chciałabym zaprosić tego, bez którego byśmy nie mieli takiego zielonego światła. Dzień dobry, szanowne Panie, Panowie, przyjaciele. Szczególny dzień, chciałem przede wszystkim zacząć od gorących słów powitania, ale też podziękowania, że jesteśmy tu razem, że możemy rozmawiać o ważnych sprawach, o polityce senioralnej, o tym, co chcemy razem zrobić. Chcę podziękować też tym wszystkim, którzy byli pomysłodowcami Marzenie, Okle, Drewnowicz, Joasie Augustynowskiej, Michałowi Szczerbie, wszystkim posłankom, tak jak profesor Chybickiej, pani marszałek oczywiście, bo ona to wszystko nadzoruje i daje dobrą energię. Wszystkim posłankom i posłom, całemu klubowi parlamentarnemu Platformy Obydelskiej, także i to bardzo ważne, tym wszystkim, którzy posłankom poprzednich kadencji, które będą w tym wielkim projekcie, będą się angażować i będą go prowadzić. Polska seniora to jest hasło, to nie jest hasło polityczne, to jest hasło, które głęboko wynika z naszych emocji, z naszych serc i takiej potrzeby. Chcemy o tym rozmawiać, chcemy się angażować, wiemy jak ważne jest, żeby ten pomysł, to hasło nie zostawało tylko w zaciszach parlamentarnych gabinetów czy na korytarzach sejmowych. Chcemy być bliżej ludzi z tym hasłem, z tym pomysłem, z tymi emocjami, chcemy z nimi, którzy potrzebują takiej rozmowy i takiego wsparcia rozmawiać na poziomie Polski lokalnej, Polski powiatowej, Polski wojewódzkiej. Bo to jest rzecz ważna, która nie może, nie można o niej zapomnieć, nie można się nią nie zajmować. A jeżeli się zająć, to w tylko tak dobry, profesjonalny sposób, jak zrobiła to Marzena, jak zrobiliśmy to tutaj przez te ostatnie tygodnie. Powołując gabinet cieni, wiedzieliśmy i chcieliśmy to podkreślić, powołaliśmy gabinet cieni, który właśnie zajmował się polityką senioralną. To jest dalszy ciąg tej naszej wielkiej aktywności, którą prowadziliśmy w trakcie gabinetów ostatnich lat, tych ośmiu lat. Jeszcze gabinety Donalda Tuska, potem Ewy Kopacz. Program Senior Wigor, takie symboliczne miejsce, które angażowaliśmy, które zostawiliśmy do realizacji następnemu rządowi, który pierwszy, czym się zajął, to najpierw zmienił nazwę tego programu, programu Senior Wigor na Senior Plus, co przyjęliśmy ze zrozumieniem, bo liczyliśmy jeszcze wtedy, że być może w tej kwestii będzie to próba dobrej zmiany. A okazało się, że było jak było, czyli było jak zawsze. Ten program zmienił nazwę, ale też stracił od razu pieniądze, bo zabrano 30 milionów złotych, z 60 zredukowano tę sumę, która na ten program jest przeznaczona do 30 milionów. To jest symbol polityki tego rządu, który traktuje wszystko instrumentalnie. Nie chce dzielić się, nie chce czuć odpowiedzialności za politykę senioralną, nie chce rozszerzać swojej aktywności. Więcej nie jest w ogóle aktywny. Dlatego my zajmujemy się tym z otwartym sercem, dając wszystkie nasze umiejętności, najlepszych ludzi, najbardziej doświadczone posłanki i posłowie, parlamentarzyści. Będziemy wszyscy, tak jak przez ostatnie lata będziemy z wami, będziemy w rozmowie, będziemy w zaangażowaniu budować następne kroki tej aktywności. I to jest kwestia takie, jak Michał Szczerba będzie o tym mówił, bo on jest najbliżej tego tu w Warszawie. To jest kwestia Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. To jest kwestia ustawy, którą już przygotowaliśmy. To jest zespół, który powołaliśmy, którego Michał Szczerba prowadzi, zespół do spraw polityki senioralnej w parlamencie. Ale tych aktywności, jak powiedziałem, nigdy dosyć tutaj. I zawsze każda aktywność, każda decyzja ważna, ale ona musi mieć przełożenie na sprawy zwykłych, potrzebujących ludzi właśnie w Polsce poza Warszawą. I do tego będziemy namawiać, o to będziemy prosić i w tym będziemy szukać Państwa wsparcia. Bo tutaj po prostu trzeba być razem i trzeba znajdować tym, którym naprawdę trzeba pomóc, którym trzeba pokazać tę możliwość aktywnej obecności w życiu. Bo przecież to jest tak, że nie można, nie wystarczy obniżać wieku emerytalnego, nie wystarczy mieć ust pełnych frazesów, tak jak dzisiaj słyszymy. Ważne jest to, co naprawdę się dostarcza, co naprawdę się daje. Ważne są prawdziwe emocje. I wierzę, że to pokażemy, że to będziemy razem mogli robić. Te sygnały, które są, mówiłem o programie Senior Plus, ograniczonym programie. Mogę też mówić o Instytucie, o tym, że oddziały geriatryczne wypadły w części z sieci szpitali tej nowej decyzji Ministerstwa Zdrowia. Ale nie można się załamywać tym, że ten pomysł i ten projekt nie będzie miał odbioru czy takiego otwartego przyjęcia w strukturach rządowych. To nie jest problem. Ważne jest, żebyśmy my wszyscy wiedzieli, że to od nas zależy, czy my dotrzemy skutecznie z tą promocją aktywności, także zawodowej, ale społecznej, publicznej, seniorów. To będzie dzisiaj najważniejsze i po tym będziemy widzieć, czy ten program się udaje, czy on jest skuteczny, czy on rzeczywiście dociera tam, gdzie chcielibyśmy docierać. Ja powiem tak, że można zrobić wiele rzeczy, ale proces traktowania ludzi starszych to kwestia szacunku i takiej polskiej racji stanu. Nie zawaham się użyć tutaj wielkich słów, bo po tym jak traktuje się seniorów, po tym jak z jakim szacunkiem daje im się możliwości aktywnej obecności, po tym poznaje się taką zwykłą ludzką, publiczną przyzwoitość. My będziemy to robić. Cieszę się, że będziemy to robić wspólnie. Cieszę się, że to będzie program, który będzie obecny w całej Polsce. I wierzę, że najlepsi ludzie, najlepsi parlamentarzyści będą się tym z naszej strony zajmować. Chcę powiedzieć, że chcę podziękować przede wszystkim ambasadorom, wszystkim tym, którzy swoją obecnością, aktywnością, będąc dzisiaj, ale też w każdym kolejnym dniu razem z nami, będą nam pomagali ten program realizować. Wszystko zależy od nas. Wierzę, że będziemy mogli pokazać, że etap, że każdy tydzień, każdy miesiąc będzie pokazał, będzie pokazywał, że nam się udaje, że tworzymy nową jakość obecności seniorów w polskim życiu publicznym. I chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, nie pozwólmy razem, nie pozwólmy wykluczyć seniorów z aktywności. Nie dajmy szansy na to, żeby oni sami traktowali politykę państwa, czy politykę, którą państwo prowadzi, jako coś, co odsuwa ich na margines. Nie daje realizować marzeń, nie spełnia ambicji, nie realizuje ich możliwości. To jest wielki projekt i wierzę, że tak jak dzisiaj go zaczynamy, dzisiaj go rozpoczynamy, tak będziemy go kontynuować po za 2 lata, kiedy po kampanii wyborczej. Dzisiaj, wcześniej już obiecywałem, dzisiaj mogę to potwierdzić. Na pewno po zwycięskich wyborach powołamy Ministerstwo do spraw polityki senioralnej i ten program, ten projekt będzie już realizowany nie w formule, tak jak dzisiaj w parlamentarnej aktywności, ale po prostu rządowego fundamentu programowego. Powodzenia, serdeczne pozdrawiam, bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj zobaczyć i że będziemy razem pracować. Wszystkiego dobrego. Bardzo dziękujemy Panie Przewodniczący. Ja się tak już wpasowałam, myślę, do naszej złotej jesieni życia. Szanowni Państwo, projekt Polska Seniora to naprawdę największe konsultacje programu senioralnego, jakich jeszcze nie było w Polsce. Dlaczego? Otóż dlatego, że już niedługo, za chwilę mogę powiedzieć, rozjedziemy się po wszystkich regionach Polski. Będziemy docierać do małych gmin i również do dużych miast, gdzie przed południem, mam nadzieję, w miłej atmosferze, mogę nawet powiedzieć przy kawie, będziemy spotykać się z Państwem, z seniorami. Będziemy konsultować nasze kierunki programowe i założenia programowe, ale na końcu program, który Państwu pokażemy, to będzie program napisany z Państwem. I taki jest cel naszych konsultacji programowych. Oczywiście będziemy spotykać się też z aktywnymi seniorami. Z takimi seniorami, których dzisiaj reprezentuje nasz wspaniały gość, Pani Elżbieta Ciekowska. Z seniorami aktywnymi, znanymi, których macie Państwo w swoich regionach. Będziemy propagować akcje społeczne, ponieważ będziemy rozdawać koperty życia. Ale senior to również i profilaktyka zdrowotna. Żebyśmy jak najdłużej mogli żyć w jak najlepszym zdrowiu. Mówię jak najdłużej, bo wszyscy będziemy seniorami. Ja mogę powiedzieć tylko tyle. Skończyłam 45 lat, więc muszę się też do tej senioralnej drogi przygotowywać. Wspólnie z Panem Michałem Szczerbą, posłem, któremu trochę więcej zostało. Młodszy jest ode mnie. Będziemy profilaktyka, a więc pomiary ciśnienia, mierzenie poziomu cukru we krwi. I przede wszystkim wspólnie z Państwem pytanie i odpowiedź, jaka jest diagnoza, jakie są potrzeby seniorów. Bo na końcu naszego programu chcemy stworzyć diagnozę Senior 2018. I dopiero program Senior 2018. A że idziemy z postępem i z duchem czasu, choć niełatwo jest nadążyć za seniorami, będziemy równocześnie rozwijać media społecznościowe. Stronę internetową, Facebooka, gdzie z Państwem po naszych spotkaniach będziemy się już na bieżąco konsultować, kontaktować, choć będziemy już w innym regionie. Szanowni Państwo, zanim przejdziemy do założeń programowych i jak one mają wyglądać, ponieważ to są założenia programowe, które przygotowaliśmy w trzech ważnych filarach dla seniorów. Godne życie, zdrowe życie i aktywne życie. Ale zanim dojdę do tych filarów, my dojdziemy wspólnie i Państwu zaprezentujemy. Chciałabym poprosić Panią Marszałek Idawe-Błońską, która zawsze jest naszym dobrym patronem, po to by tutaj od siebie kilka słów nam powiedziała i również honorowego naszego gościa prowadziła. Bardzo proszę Pani Marszałek. Dzień dobry, witam Państwa jeszcze raz serdecznie. Widzę, że na sali przewaga kobiet. To na nas ciąży ten zaszczyt i obowiązek zajmowania się seniorami, bycia seniorami i dawanie szansy korzystania z mądrości i wiedzy seniorów, bo tutaj mówimy o tym, że profilaktyka zdrowotna, wspólne działania, aktywność, ale kolejnym zadaniem bardzo ważnym jest wykorzystać wiedzę, doświadczenie seniorów, bo dzisiaj senior to jest wielki kapitał, to jest mądrość, wiedza, doświadczenie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, umiejętność działania w trudnych warunkach. To już życie pokazało, że człowiek się uczy i tę umiejętność seniorzy zdobyli, ale także bardzo racjonalne podejście do świata, do rzeczywistości, trwardy osąd tego, co się wokół nas dzieje. Więc to jest wielki kapitał, który powinniśmy wspólnie wykorzystać. I mam nadzieję, że na tych spotkaniach, na tych konsultacjach, będziemy także myśleli o tym, jak to doświadczenie wykorzystać, bo tak naprawdę w dzisiejszych czasach już prawie każdy jest seniorem, bo jak się ma 60 lat, zostaje się seniorem, to bardzo szybko. Więc musimy przygotować się na te kolejne 40 lat bycia seniorem, bo teraz średnia wieku bardzo się wydłużyła, więc większość naszego życia będziemy seniorami. O tym przypominam, dlatego trzeba to umiejętnie wykorzystać i zachęcać ludzi do tego, żeby tej energii nie tracili, a nie traci się jej wtedy, kiedy realizuje się swoje pasje, ma się swoje zainteresowania. I tutaj rozmawiałam z panią Elżbietą, że właściwie wtedy, kiedy człowiek już wychodzi z tej czystej strefy zawodowej, przychodzi na emeryturę, naprawdę nie ma czasu, bo wtedy ma czas na wykonywanie tych wszystkich rzeczy, które sobie wcześniej zaplanował i realizowanie pasji. Więc seniorzy to także osoby bardzo zajęte i bardzo zapracowane. A teraz oddaję głos pani Elżbiecie Cikowskiej. Tak, ale jeszcze przekazuję pozdrowienia od Ani Nechrebeckiej, która tutaj miała być, ale jako senior ma próby w teatrze i reżyser jej nie zwolnił. Bardzo dziękuję. Ja jestem niższa. Proszę Państwa, ja nie wiedziałam, że mam być ambasadorem seniorów. Zaprosiła mnie tutaj pani marszałek, ja przyszłam, bo ją lubię, mam do niej zaufanie, a tu taka uroczystość. Bo proszę Państwa, ja nie jestem seniorem plus, ja jestem seniorem minus. Ktoś ze mną robił wywiad pod hasłem retro. Ja mówię, jakie ja retro? Ja futuro. Bo wiecie, przecież widać, że jestem młoda staruszka. Bo starość to jest stan umysłu niezależnie od wieku. To moja dewiza. A dlaczego właśnie ten wiek może być obniżany zamiast starzeć się? Bo mamy szansę pracować, spełniać swoje marzenia, dzielić się z tym z innymi. Ja jako młoda kobieta odkrywałam świat pieprz i wanilia. A teraz odkrywam Polskę. Jako, ja mam tylko 80 lat, jestem naprawdę młoda staruszka. Tak. Tak. Teraz odkrywam Polskę w moich książkach Groch i kapusta podróżuj po Polsce, a teraz już piszę czwarty tom Polska znana i mniej znana. I poznaję różnych ludzi, także seniorów i który ma szansę realizowania swojej pracy, swoich marzeń, swoich zainteresowań. To jest młodszy. Ja zapraszam seniorów do klubu Futuro. Dziękuję. Teraz to ciężko nawet skomentować, naprawdę. Dech mi zaparło. Bardzo dziękujemy, bo naprawdę takie wsparcie i takie słowa powodują, że my też musimy mieć wiele siły, żeby tworzyć dobrą Polskę seniora. Zanim przejdziemy teraz do naszych kierunków programowych, pozwolicie Państwo, że ja podziękuję Panu Przewodniczącemu Grzegorzowi Sketynie, ponieważ ma kolejne spotkania, kolejne obowiązki. Wiem, że bardzo ubolewa, ale nadrobimy. Dziękuję. Szanowni Państwo, polityka senioralna. Tak naprawdę, gdy poważnie się zastanowimy nad polityką senioralną, to politykę senioralną jako pierwsi stworzyli seniorzy. Uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, różne spotkania, które oddolnie seniorzy organizowali, sami się organizowali. Polityka nie nadążyła za seniorami. Taka jest prawda. Nikt nie nadąża. Polityka zajmowała się przede wszystkim problemami zdrowotnymi, niepełnosprawnością, pomocą społeczną. A to nie wszystko. Dopiero polityka senioralna, w sensie polityki, tak naprawdę została stworzona w poprzedniej kadencji Sejmu. Powstał wówczas w 2012 roku Departament Polityki Senioralnej. Powstały później w grudniu 2014 roku trzy ważne dokumenty. Założenia długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020, słynny program ASOS, który z którego Państwo na pewno korzystacie. Powstały kolejne programy rządowe. I trzeba sobie to jasno powiedzieć. Rządowe w sensie rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Program na przykład Senior Wigor. Co dzisiaj? Dzisiaj wiemy, że chcemy kontynuować ten kierunek. Ale też wiemy, że w pewnej części ten kierunek, ale mówię w pewnej części, jest kontynuowany. Ale nie chcemy go kontynuować tak, jak dzisiaj rząd zamierza to robić. Ponieważ sami Państwo wiecie, że leki darmowe to są leki darmowe dla części osób, a większość płaci nawet i drugie tyle za swoje leki. One tak naprawdę podróżały w efekcie. Ten bilans nie jest dobry. Więc na pewno takiego kierunku kontynuować nie możemy. Kolejna kwestia. Nie wystarczy seniorom dać kilkaset złotych raz w roku. Bo co będzie wtedy, kiedy my z tej aktywności swojego życia będziemy wraz z wiekiem, a jest takie duże ryzyko czy prawdopodobieństwo, przechodzić w coraz większą niesamodzielność. Musimy być odpowiedzialni i przygotować dla seniorów system opieki. Pomocy społecznej. To jest bardzo ważne. Dlatego też kładzimy duży nacisk na taką aktywizację. Bo wiem, że seniorzy chcą czerpać z cywilizacyjnych osiągnięć technologicznych. Chcą się kształcić przez całe życie. I chcą mieć też godną opiekę. W sensie pomocy społecznej, ale również i w sensie swoich świadczeń. Dlatego nasze trzy filary. Godne życie, zdrowe życie i aktywne życie. I tutaj zaproszę moje koleżanki. Tak jak powiedziałam, jesteśmy same kobiety. Michał jest tutaj na specjalnych warunkach, ale w samym zespole, który będzie jeździł po Polsce, są same dziewczyny, są same kobiety, posłanki, które podzieliły się, podzieliłyśmy się w takie trzy podzespoły. Każdy z tych podzespołów ma swoją koordynatorkę. I ja zapraszam teraz pierwszą koordynatorkę Godne Życie. Proszę, zapraszam moja koleżanka, posłanka Joanna Frydrych. Proszę, Asi. Szanowni Państwo, wiek, kruchość fizyczna, czasem mniej sprawna pamięć nie mogą odbierać nikomu prawa do godnego życia. A godność to poczucie własnej wartości i szacunek. I to od nas, polityków, należy oczekiwać stworzenia takich warunków, aby godność seniorów nie została nigdy naruszona. Nasz program, kochani, ma na celu poprawę sytuacji seniorów w Polsce i jest odpowiedzią na to, co zafundowano osobom starszym obecnie. Drodzy Państwo, kilka planów na godne życie. Po pierwsze, osoby pobierające emeryturę zostaną zwolnione z podatku dochodowego od tych świadczeń po uprzednim ich unettowieniu. Ma to na celu aktywizację również tych osób, bo dorabianie stanie się bardziej opłacalne. I w zależności od tego, jak sprawdzi się to rozwiązanie, kolejnym krokiem reformy będzie zwolnienie ze składek wszystkich seniorów, którzy będą zatrudnieni po 67. roku życia. Po drugie, jeżeli osoba, która osiągnie ustawowy wiek emerytalny, zdecyduje się na kontynuację zatrudnienia, zostanie zwolniona z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Składki na ubezpieczenie emerytalne będzie pokrywał skarb państwa, a osoby te zyskają miesięcznie minimum 200 zł. W efekcie również będą otrzymywać wyższe emerytury. Po trzecie, coś dla opiekunów osób niesamodzielnych. Jeżeli opiekunowie osób niesamodzielnych będą chcieli łączyć opiekę z pracą zawodową, otrzymają tzw. czek opiekuńczy, którym można będzie sfinansować znaczną część kosztów opiekuńczych. Wartość tego czeku zależna będzie od orzeczonego stopnia niesamodzielności, a o wyborze formy opieki osoby lub firmy będzie decydować rodzina, która będzie z taką osobą zawierać umowę. I po czwarte, wszyscy opiekunowie osób niesamodzielnych będą mogli skorzystać z urlopu wytchnieniowego, w trakcie którego pokrywane będą koszty opieki zewnętrznej. Drodzy Państwo, ja sobie tutaj pozwolę na takie stwierdzenie. XVIII-wieczny francuski pisarz, polityk i dyplomata François René de Chateaubriand przewidział to, co w Polsce zdarzyło się po 2015 roku. Napisał takie słowa, zraniona godność ludzka kryje w sobie zarodek śmierci. My nie pozwolimy na to, by nasi seniorzy mieli właśnie takie poczucie zranionej godności. To seniorzy są źródłem mądrości, którą nabywa się właśnie z upływem lat i to im należy się szczególny szacunek i godne życie. Dziękuję. Dziękuję, Asiu. Podsumowując, czyli emerytura bez podatku, tak mogę powiedzieć po wcześniejszym unettowieniu, to jest bardzo ważne i motywacja do tego, że gdy nie odchodzi się na emeryturę, a podejmuje się dalej aktywność zawodową, to od tej pracy nie ma składek. Tak mogę w skrócie powiedzieć. Czek opiekuńczy. Ileż osób dziś boi się, że kiedy będą niesamodzielni, zostaną sami, kto będzie się nimi opiekował. Stąd czek opiekuńczy. Mogę dopowiedzieć, jego wartość w zależności od stopnia niesamodzielności. Zaadresowany do opiekunów, osób niesamodzielnych, tych opiekunów, którzy są aktywni zawodowo. Szanowni Państwo, czas na drugi obszar, drugi filar, jakże ważny również, czyli zdrowe życie. Beatka Libera-Małecka, pani doktor, posłanka, minister. Dzień dobry, witam wszystkich. Tak, zdrowie rzeczywiście jest jednym z ważniejszych tematów, ale też ogromnie trudnym. Ale myślę, że te propozycje, które Państwu przedstawimy i które później z Państwem skonsultujemy, dadzą rzeczywistą poprawę zdrowia. Bo skoro daliśmy radę i żyjemy coraz dłużej, i cieszymy się tym życiem naprawdę o dziesiątki lat dłużej niż dotychczas, cieszymy się z tego, że możemy cieszyć się również naszymi nie tylko wnukami, ale już prawnukami, to myślę, że spowodujemy także i to, że będziemy żyć w zdrowiu jak najdłużej. Jak to zrobić? Musimy oprzeć się o trzy filary. Profilaktykę. Tak, tak, proszę Państwa, profilaktyka w senioralnym wieku jest równie ważna jak u dzieci. Drugi etap oczywiście to leczenie. Bez tego niestety nie damy rady. I trzeci, rehabilitacja. Chcemy Państwu zaproponować wczesną profilaktykę, tak zwany bilans 60-latka, ażeby podsumować nasze zdrowie i zwracać uwagę na to, co jest najbardziej niebezpieczne, a więc monitorować kolejne lata pod kątem zdrowia. Nazwaliśmy to bilans 60-latka, bilans otwarcia. Również w tej profilaktyce chcemy zaproponować Państwu szczepienia. Za darmo szczepionkę na grypę. To jest ogromnie ważne, ażeby nawet jeżeli już zachorujemy, abyśmy unikali powikłań. Niestety, lata nasze mają swoje prawa i choroby przewlekłe nas nie ominą. Dlatego...