Tomasz Grodzki mówi o stuleciu Senatu i krytykuje reakcję na COVID
Tomasz Grodzki wystąpił na konferencji poprzedzającej obrady naukowe poświęcone ewolucji funkcji parlamentu i zapowiedział udział w obchodach stulecia odrodzenia Senatu. Skrytykował reakcję rządu na pandemię COVID-19, zarzucając kierowanie się sondażami zamiast zdrowiem obywateli i apelując o wysłuchanie rekomendacji Rady Medycznej.
Marszałek poinformował, że konferencja wpisuje się w obchody kulminacji stulecia odrodzenia Senatu i podziękował organizatorom za dobór tematów oraz gości krajowych i zagranicznych.
Zaznaczył, że Senat powinien jeszcze lepiej służyć narodowi, pobudzać inne władze do szlachetnych uczynków i studzić emocje. Podkreślił potrzebę słuchania najwybitniejszych polskich i zagranicznych naukowców w celu udoskonalenia instytucji.
Grodzki krytykował decyzje rządu w czasie pandemii, wskazując na ujawnione maile i twierdząc, że poświęcanie życia na ołtarzu sondaży jest naganne. Stwierdził, że jeśli władza nie radzi sobie z walką z pandemią, powinna ustąpić, a przerzucanie odpowiedzialności na opozycję świadczy o bezradności.
W pytaniach poruszono pomysł marszałek Sejmu dotyczący spotkania rządu z opozycją oraz propozycję lockdownu dla niezaszczepionych. Grodzki zadeklarował, że opozycja spojrzy życzliwie na wszystkie logiczne propozycje, ale podkreślił, że ostateczna odpowiedzialność spoczywa na rządzie.
Obchody stulecia Senatu
Marszałek poinformował, że konferencja wpisuje się w obchody kulminacji stulecia odrodzenia Senatu i podziękował organizatorom za dobór tematów oraz gości krajowych i zagranicznych.
Rola Senatu i dialog naukowy
Zaznaczył, że Senat powinien jeszcze lepiej służyć narodowi, pobudzać inne władze do szlachetnych uczynków i studzić emocje. Podkreślił potrzebę słuchania najwybitniejszych polskich i zagranicznych naukowców w celu udoskonalenia instytucji.
Krytyka działań rządu wobec pandemii
Grodzki krytykował decyzje rządu w czasie pandemii, wskazując na ujawnione maile i twierdząc, że poświęcanie życia na ołtarzu sondaży jest naganne. Stwierdził, że jeśli władza nie radzi sobie z walką z pandemią, powinna ustąpić, a przerzucanie odpowiedzialności na opozycję świadczy o bezradności.
Dialog i propozycje dotyczące walki z COVID-19
W pytaniach poruszono pomysł marszałek Sejmu dotyczący spotkania rządu z opozycją oraz propozycję lockdownu dla niezaszczepionych. Grodzki zadeklarował, że opozycja spojrzy życzliwie na wszystkie logiczne propozycje, ale podkreślił, że ostateczna odpowiedzialność spoczywa na rządzie.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Tomasz Grodzki o pilnych ustawach, Baltic Pipe i kontroli wyborów
Tomasz Grodzki krytykuje projekt ordynacji - apel o pluralizm
Tomasz Grodzki o immunitecie, ordynacji i KPO
Tomasz Grodzki: Umowa Orlenu z szefem MOL ściganym w Europie
Tomasz Grodzki apeluje o weto prezydenta ws. ustawy o SN
Tomasz Grodzki apeluje o głos na kandydatów Paktu Senackiego
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Konfederacja
Michał Wawer: Ustawa legalizuje imigrację z Rosji i Białorusi
Włodzimierz Czarzasty
Włodzimierz Czarzasty proponuje obostrzenia dla niezaszczepionych
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska: Ostrzeżenie przed drożyzną i inflacją
Elżbieta Witek
Elżbieta Witek o kryzysie na granicy i wspólnym stanowisku
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki o współpracy z Chorwacją i wejściu do Schengen
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska: Premier zrobił z Polski kasyno
Transkrypcja
Dzień dobry Państwu. Witam Państwa na konferencji prasowej i poprzedzającej konferencję naukową Ewolucja funkcji Parlamentu, tradycja i współczesność. W konferencji udział bierze Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Tomasz Grodzki oraz prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Kili Skłodowskiej, dr hab. Sławomir Patyra. Uprzejmie proszę Pana Marszałka o zabranie głosu. Dzień dobry Państwu. Witam Pana dziekana i z radością chciałem poinformować, że 27 listopada tego roku będzie dokładnie rok od przyszłego roku, kiedy będzie kulminacja stulecia odrodzenia Senatu w II Rzeczypospolitej i konferencja, którą zorganizował wraz z pomocnikami pan prof. Patyra jest niejako wpisana w ciąg obchodów tego stulecia, które będą coraz bardziej intensywnie prowadzone. Senat formalnie istnieje 99 lat, ale jego historia jest dużo dłuższa. Począwszy od Rady Królewskiej, potem o stany szlachecki, senacki i królewski. Jego historia jak zawsze jest burzliwa. Jakoś tak się składa, że im w gorszych kondycjach była Polska, tym bardziej krzywdzono lub likwidowano Senat, co mają miejsce chociażby w czasach opresji komunistycznej w wyniku zfałszowanego referendum z 1946 roku. Także jestem niezwykle ciekaw wystąpień znakomitych prelegentów. Chciałem podziękować panu profesorowi za doskonały wybór tematów, doskonały wybór występujących gości, w tym gości z zagranicy, z Senatu Włoch, z Senatu Czech, gdzie, jak państwo wiecie, istnieją również Wyższe Izby Parlamentu, co nie wszędzie w Europie ma miejsce. Ale konferencja ma odpowiedzieć na kilka pytań. Co można zrobić, żeby Senat Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jeszcze lepiej służył narodowi, służył krajowi, służył nam wszystkim, aby wypełniać jeszcze lepiej zawołanie Frycza-Modrzewskiego, że Senat jest tym, który inne władze do szlachetnych uczynków pobudza, odniecnych odwodzi, a emocje studzi. Staramy się tę rolę odgrywać jak najlepiej, ale, jak państwo wiecie, zawsze można coś udoskonalić. Między innymi dlatego chcemy słuchać, uczyć się od najwybitniejszych polskich i zagranicznych naukowców po to, ażeby naszą instytucję uczynić jeszcze lepszą. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję, panie marszałku. I uprzejmie proszę o zabranie głosu pana profesora Sławomira Patryla. Bardzo dziękuję. Dzień dobry państwu. Chciałbym zacząć od stwierdzenia, które nie będzie tylko kurtuazyjną wymianą podziękowań. Panie marszałku, jestem niezmiernie wdzięczny za to, że dane nam jest dzisiaj spotkać się właśnie w Senacie w ramach rozpoczęcia obchodów stulecia tej Izby w polskim parlamentaryzmie. Rzeczywiście jest tak, że chcemy dzisiaj, tak jak pan marszałek wspomniał, wymieniać się doświadczeniami, refleksjami, zarówno na temat przeszłości Senatu, teraźniejszości, czyli tych mechanizmów i instrumentów, którymi dzisiaj Senat dysponuje w polskim ustroju, ale także chcemy rozmawiać o przyszłości tej Izby. Myślę, że miarą znaczenia tej dyskusji jest także to, jak dzisiaj ważną instytucją jest Senat w polskim ustroju demokratycznym, będąc w zasadzie, mówię to bez cienia przesady, tą instytucją, która trwale i niezmiennie stoi na straży praworządności i polskiego konstytucjonalizmu. Chcę jednocześnie też powiedzieć, że Senat słucha ekspertów, nie tylko w ramach konferencji, ale słucha ekspertów także w swoich pracach codziennej pracy legislacyjnej, stąd tym bardziej jestem zaszczycony, że mogę współuczestniczyć z Panem Marszałkiem i z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej w inauguracji obchodów tak ważnych dla naszego państwa. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję Panie Profesorze. Mamy chwilę na pytania. Jeżeli na początku mają Państwo pytanie w temacie konferencji, to będę zobowiązana za ich zadanie. A jeżeli nie ma pytań w temacie konferencji, a są w tematach innych, Pani redaktor, Julia Gryziewska-Polsat. Wygląda jakbym miała w temacie innym. Bardzo proszę Pani redaktor. Dzień dobry Panie Marszałku. Mam pytanie odnośnie sytuacji covidowej. Coraz więcej przypadków, coraz więcej zgonów. Jakie by Pan widział rozwiązanie na walkę z covidem? Czy pomysł Marszałek Sejmu Elżbiety Witek jest pomysłem dobrym, żeby cała opozycja wraz z rządem spotkali się i porozmawiali na temat obecnej sytuacji? Czy na przykład to, co proponuje Lewica? Tutaj mam na myśli lockdown dla niezaszczepionych. Może Pani powtórzyć to ostatnie zdanie? Lewica ma propozycję, aby wprowadzić lockdown dla osób niezaszczepionych. Czy to w pewnym sensie rozwiązałoby problem? Pani redaktor. Wielokrotnie powtarzałem, że od początku tej pandemii robilibyśmy wszystko inaczej. Bo jak widać choćby z tych ujawnianych kolejnych setek maili wymienianych w obrębie rządu, zamiast kierować się zdrowiem Polaków, kierowano się słupkami sondażowymi. Poświęcanie choćby jednego życia na ołtarzu sondaży i popularności jest absolutnie naganne, żeby nie użyć mocniejszych określań. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jeżeli ktoś sobie nie radzi z walką z pandemią, to powinien ustąpić. Przerzucanie odpowiedzialności na opozycję to jest rzecz, która świadczy o pewnej bezradności i rozpaczy. Przedstawiciele opozycji pójdą na spotkanie, będą rozmawiać, ale chcieliby wreszcie raz usłyszeć rekomendacje Rady Medycznej. Bo jak pani pamięta, jak było 300 przypadków dziennie i parę zgonów, to był lockdown dla całego kraju, a teraz jak są dziesiątki tysięcy zachorowań i kilkaset zgonów dziennie, lobby antyszczepionkowe naciska na rząd, żebyśmy zachowywali się w sposób medycznie absolutnie nieracjonalny. Temat jest mocno skomplikowany i trzeba powiedzieć jasno, że opozycja, której zależy na zdrowiu i życiu Polaków, spojrzy życzliwie na wszystkie logiczne propozycje. Ale to jest odpowiedzialność rządu. Rząd, sprawowanie władzy nie polega tylko na podejmowaniu popularnych decyzji. Czasami wręcz odwrotnie. One muszą być niepopularne, ale po prostu dobre dla obywateli. Bardzo dziękuję Panie Marszałku. Jeżeli nie ma więcej pytań, to bardzo dziękuję Panu Marszałkowi i Panu Profesorowi za udział w konferencji. Dziękuję Państwu i do zobaczenia.