Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Elżbieta Witek o 14. emeryturze, budżecie i szczepieniach

Elżbieta Witek o 14. emeryturze, budżecie i szczepieniach

Elżbieta Witek przedstawiła porządek 25. posiedzenia Sejmu, zapowiadając uchwalenie budżetu na 2021 rok oraz prace nad ustawami dotyczącymi 14. emerytury i waloryzacji rent. Marszałek zadeklarowała realizację obietnic społecznych mimo kryzysu oraz podkreśliła znaczenie bezpieczeństwa w szczepieniach i powrotu dzieci do szkoły.

Najważniejsze ustalenia


Elżbieta Witek poinformowała, że posiedzenie Sejmu potrwa dwa dni i obejmie m.in. prace nad budżetem, ustawą o służbie zagranicznej oraz projektem dotyczącym działów administracji rządowej, wobec którego prezydent zgłosił veto. Zapowiedziała pierwsze czytanie oraz dalszą pracę komisji i dokończenie części projektów w lutym.

Budżet i poprawki Senatu


Marszałek wskazała, że do budżetu na 2021 rok wpłynęło 109 poprawek z Senatu, które zostaną przeanalizowane i poddane głosowaniu zgodnie z konstytucją i regulaminem. Podkreśliła cel uchwalenia budżetu podczas tego posiedzenia.

Emerytury i waloryzacja


Elżbieta Witek zapowiedziała procedowanie ustawy o 14. emeryturze oraz waloryzacji rent i emerytur o 50 zł. Marszałek wskazała, że realizacja obietnic społecznych jest priorytetem i że zamierza się zakończyć prace nad tymi regulacjami na bieżącym posiedzeniu.

Szczepienia, szkoły i bezpieczeństwo


Witek odniosła się do dyskusji o kolejności szczepień, zwracając uwagę na wątpliwości dotyczące szczepienia prokuratorów w pierwszych grupach oraz na konieczność zabezpieczenia nauczycieli i uczniów. Pozytywnie oceniła organizację szczepień, zaznaczyła wpływ wstrzymania dostawy przez firmę Pfizer i podkreśliła znaczenie badań przesiewowych przy powrocie dzieci do szkół.

Zmiany w przepisach drogowych i dalsze plany


Marszałek zapowiedziała zakończenie prac nad zmianami w ustawie o ruchu drogowym mającymi zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, a także zwróciła uwagę na harmonogram dalszych prac legislacyjnych zaplanowanych na najbliższe posiedzenia.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry Państwu, witamy na konferencji prasowej Marszałek Sejmu przed 25. posiedzeniem Izby. Jest środa, 20 stycznia. Pani Marszałek, bardzo proszę. Dzień dobry, witam Państwa. Proszę Państwa, zaczynamy dzisiaj dwudniowe posiedzenie Sejmu. Będziemy się zajmować wieloma ważnymi dla obywateli sprawami. Przede wszystkim sfinalizujemy prace związane z budżetem na 2021 rok. Mamy 109 poprawek Senatu do budżetu i będziemy te poprawki analizować i głosować zgodnie z konstytucją, zgodnie z regulaminem na 4 miesiące przed. Będziemy uchwalać budżet. Druga bardzo ważna sprawa, proszę Państwa, ważna dla wielu emerytów, dla 9 milionów, to jest 14 emerytura zgodnie z tym, co w swoim ekspoze obiecywał premier Mateusz Morawiecki. Taką inicjatywę podjęliśmy i będziemy się tą ustawą zajmować dzisiaj. Podobnie druga ważna rzecz to jest waloryzacja rent i emerytur o 50 zł. To jest też ważne dla wielu milionów emerytów i rencistów. Proszę Państwa, zajmiemy się także ustawą. To będzie pierwsze, drugie i trzecie czytanie. Chcemy to skończyć na tym posiedzeniu Sejmu. Ustawa o służbie zagranicznej, od tego zaczniemy to posiedzenie Sejmu. I także ustawa, co do której Pan Prezydent zgłosił swoje veto, ustawa o działach administracji rządowej. To jest ustawa techniczna. Ona wpłynęła do Sejmu wczoraj, już po uzgodnieniach. Jak rozumiem Pana Premiera i Pana Prezydenta, zostały tam uwzględnione uwagi Pana Prezydenta. Ale zrobimy tylko pierwsze czytanie, tak żeby Komisja miała możliwość pracy spokojnie nad tym projektem. Kończyć będziemy ten projekt w lutym, 24 i 25 lutego. Mamy także, proszę Państwa, ważne dla, szczególnie dla pieszych, zmianę ustawy o ruchu drogowym. Tak, żeby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, szczególnie na pasach. Mieliśmy kilka projektów dotyczących tej kwestii. One zostały zblokowane i będziemy tę ustawę także kończyć na tym posiedzeniu Sejmu. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dwa pracowite dni, ale mam nadzieję, że w spokoju uda nam się wszystkie te ustawy przeprocedować. Bardzo proszę o pytanie. Start obrad już za chwilę. Dwa, trzy pytania bardzo proszę. TVP Info, redaktor Michał Dudzik. Dzień dobry, Pani Marszałek. Chciałem zapytać, jak Pani komentuje krytykę opozycji związaną z ustawą właśnie o emeryturę, o 14 emeryturach. Opozycja twierdzi, że w dobie kryzysu koronawirusowego ta ustawa nie powinna mieć miejsca, ponieważ jest kryzys gospodarczy i w budżecie państwa może nie wystarczyć na nią pieniędzy. Panie redaktorze, ja tylko przypomnę, że my składając obietnice zawsze byliśmy wiarygodni. Jak Pan wie, żadnego programu społecznego, bez względu na pandemię i trudną sytuację gospodarczą, z żadnego programu nie zrezygnowaliśmy, dlatego że trzeba w tej sytuacji, właśnie trudnej sytuacji, chronić tych najsłabszych, czyli rodziny, a także emerytów i rencistów. To zostało obiecane. Była 13 emerytura. Chcieliśmy na stałe wprowadzić ten zapis. I stąd ta 14 emerytura i ta ustawa, czyli wywiązywanie się naszego obozu ze złożonych obietnic. Dziękujemy. Bardzo proszę, redaktor Agata Adamek, TVN24. Dzień dobry, Pani Marszałek. Pani Marszałek, dwa pytania, jeżeli mogę. Pierwsze dotyczy prokuratorów, którzy znaleźli się w pierwszej grupie osób, które będą szczepione na COVID-19. Czy Pani jako nauczycielka, czy dla Pani jako nauczycielski zrozumiała jest taka decyzja, że to nie są nauczyciele w tej grupie, że oni się nie znaleźli w tej pierwszej właśnie grupie, natomiast znaleźli się tam prokuratorzy? Czy to jest zrozumiałe dla Pani? Ja myślę, że dla wielu pod znakiem zapytania stawia się grupy, które są w tej pierwszej grupie osób szczepionych. Staramy się, żeby zaszczepieni byli ci, którzy rzeczywiście przebywają na pierwszej linii frontu i mają kontakt i styczność z wieloma osobami. Jak twierdzą specjaliści prokuratorzy, w takiej grupie się właśnie znajdują. W związku z tym nie wiem, ja mam wątpliwości, szczerze mówiąc. Natomiast nie wiem, jaki jest finalny efekt tych rozmów dotyczących szczepień prokuratorów. Pani pozwoli, że jestem zapoznał, bo nie wiem, czy finalnie podjęto już taką decyzję. W każdym razie, jeżeli chodzi o nauczycieli, tak, wracają dzieci do szkoły. Wiem, że są badania przesiewowe. One się już odbyły, ale będzie druga tura tych badań przesiewowych, dlatego, że mamy tam styczność naprawdę z wieloma dziećmi. Chodzi o bezpieczeństwo. Wiemy, że te dzieci też łagodniej przechodzą choroby, ale niestety mogą przenosić je na osoby dorosłe do domu. Więc to jest bardzo ważne, żeby tam było zapewnione poczucie bezpieczeństwa. I z tego, co widzimy, z tego, co robi minister zdrowia, ale także minister oświaty, nauki, szkolnictwa wyższego, to właśnie idzie w tym kierunku, żeby bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli w szkołach było zapewnione. Ale badania przesiewowe to nie szczepionki. Zgadza się pani redaktor, ale wiem, że ta grupa, grupa nauczycieli znajduje się zaraz po tych, którzy są najsłabsi, czyli emerytach 80+, 70+, i 60+. Mam nadzieję, że to będzie jak najszybciej. A powinna być wcześniej, redu pani? Proszę. Powinna być wcześniej szczepiona? Wie pani co, proszę mnie nie pytać o to z jednego powodu. Wszyscy jesteśmy narażeni na COVID-19. Wszyscy. Bez względu na to, czy jesteśmy młodzi, czy starsi, czy mamy, czy wykonujemy zawód nauczycieli, czy jakikolwiek inny, bo wszystko zależy od tego, jaką mamy odporność na zakażenie. W związku z tym zależy nam na tym, żeby wszyscy Polacy, wszyscy jak najszybciej mogli być zaszczepieni. I muszę powiedzieć, że sposób w jaki zorganizowane są szczepienia w Polsce naprawdę budzi mój podziw, bo wszystko działa sprawnie. I gdyby nie wstrzymanie przez Pfizera tej dostawy, to myślę, że jeszcze szybciej moglibyśmy szczepić. Więc pani redaktor, ja bym się nie biła o to, kto kiedy tylko, żebyśmy spokojnie i zgodnie z harmonogramem szczepili wszystkich, którzy chcą. To jeszcze bardzo króciutko poproszę panią o odpowiedź na pytanie. Według pani, jak powinien się Klub Prawa i Sprawiedliwości ustosunkować do tego, co zrobiła pani poseł Emilewicz? Czy powinna być kara, powinno być zawieszenie, wykluczenie z klubu? Jak pani w ogóle ocenia to, co ona zrobiła? I tłumaczenie też, no bo to też ważne. Pani redaktor, ja uważam, że politycy, którzy są na świeczniku, jednak ludzie na nas patrzą, powinni dawać przykład. W związku z tym, ja nie wiem, czy nastąpiło złamanie prawa, bo nie znam, nie śledziłam tego. Wiem tylko o komunikacie, że pani minister była z rodziną na wypoczynku. Na pewno powinniśmy dawać przykład. To mogę pani powiedzieć. A jakie konsekwencje? Ostatnie pytanie, bardzo proszę. Proszę mnie o to nie pytać. Nie jestem szefostwem Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli się Klub albo Partia zajmie tą sprawą, to wtedy pani powiem jakaś decyzja. Ostatnie pytanie, proszę o przedstawienie się. Piotr Miłowicz, PAP. Panie Marszałek, jest taki kontrowersyjny projekt o mandatach. Czy już wiadomo, kiedy Sejm mógłby się zająć tym projektem? Na pewno nie na tym posiedzeniu Sejmu. Najprawdopodobniej na tym lutowym 24-25 lutego. Tym projektem się zajmiemy, bo do niego wpłynęła też autopoprawka. Już naprawdę ostatni Wojciech Dąbrowski, Polsad News. Dzień dobry, Panie Marszałek. Jak będą wyglądały relacje Polski z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych? To będą relacje chłodne, ciepłe, a może gorące? Relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi powinny być jak najlepsze. Z pewnością strona Polska dołoży wszelkich starań, żeby te relacje były właśnie takie. Dlatego, że Stany Zjednoczone są naszym nie tylko ważnym partnerem strategicznym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. O tym wszyscy wiemy. Wiemy, co się wydarzyło w ciągu ostatnich czterech lat. Ale także bardzo ważnym partnerem gospodarczym, handlowym. W związku z tym w dyplomacji, w polityce jest tak, że wszystkim powinno zależeć na jak najlepszych stosunkach. Jestem przekonana, że zarówno ze strony Pana Prezydenta, jak i ze strony rządu te relacje będą bardzo dobre. Bardzo dziękujemy. Dziękuję bardzo. Do widzenia, do zobaczenia.