Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Paweł Kukiz: Złożył projekt powołania komisji do zmiany konstytucji

Paweł Kukiz: Złożył projekt powołania komisji do zmiany konstytucji

Paweł Kukiz przedstawił projekt uchwały o powołaniu nadzwyczajnej komisji do spraw zmiany konstytucji i ogłosił utworzenie stowarzyszenia na rzecz nowej konstytucji Kukiz 15. Opowiedział się za obywatelską, nowoczesną konstytucją i wezwał do debaty ponad podziałami politycznymi.

Najważniejsze ustalenia


- Złożono projekt uchwały w sprawie powołania specjalnej nadzwyczajnej komisji do opracowania założeń zmian konstytucji. Jednocześnie zakończono zjazd założycielski stowarzyszenia na rzecz nowej konstytucji Kukiz 15, które ma być wkrótce zarejestrowane.

Krytyka obowiązującej konstytucji


- Paweł Kukiz ocenił obowiązującą konstytucję z 1997 roku jako przestarzałą i «złą konstytucję», sprzeczną z interesem obywatelskim. Wskazał na problem «partiokratycznego» ustroju, krytykował próg frekwencyjny 50% w referendum i porównał go do niższego progu w Armenii.

Propozycje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego


- Ruch złożył także projekt zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, postulując, aby wybór sędziów wymagał dwóch trzecich ustawowej liczby posłów. Argumentował, że takie rozwiązanie zapewni dłuższą debatę, szeroki światopogląd w wyborze i ograniczy monopol jednej opcji politycznej.

Kierunek zmian i dalsze kroki


- Kukiz podkreślił, że o kształcie konstytucji powinni decydować obywatele i zaprosił wszystkich chętnych do współpracy. Wspomniał także o konieczności gruntownej reformy sądownictwa i prokuratur, jeśli ma zostać rozważony model amerykański oceny zgodności ustaw z konstytucją.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Witam serdecznie na konferencji prasowej klubu parlamentarnego Kukiz 15 oraz nowo utworzonego stowarzyszenia na rzecz nowej konstytucji Kukiz 15. Konferencja będzie dotyczyła projektu uchwały Sejmu RP dotyczącego powołania komisji nadzwyczajnej dotyczącej przygotowania założeń zmian konstytucji RP oraz powołania naszego stowarzyszenia. Oddaję głos Pawłowi Kukizowi. Paweł Kukiz oddaje głos Piotru, Piotrusiowi i apelom. Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym złożyliśmy projekt uchwały z wnioskiem o powołanie specjalnej nadzwyczajnej komisji do spraw zmiany konstytucji. Potrzebę powołania tej komisji myślę, że każdy z Państwa zauważył, bo od dłuższego czasu o niczym innym się nie mówi, jak o problemach związanych z kompetencjami, określeniem kompetencji w prawie. To wszystko wynika ze złej konstytucji. Od 18 lat konstytucja, która obecnie obowiązuje nie doczekała się jakichś specjalnych dużych nowelizacji. Myślę, że czas to zmienić jest. Ona co najmniej przestarzała. Dlatego taki projekt zgłosiliśmy. I apelujemy do wszystkich sił, żeby usiąść, porozmawiać i stworzyć dobre prawo, które będzie funkcjonować, które będzie ponad światopoglądowo, ponad podziałem i stworzymy system, który będzie działać, który nie będzie rodzić takich galimatiasów, jak mamy do czynienia teraz, jakie mieliśmy do czynienia wcześniej ze stołkami, jakie mieliśmy do czynienia wcześniej. To tyle, jeśli chodzi o uchwałę w samym stowarzyszeniu. Jednocześnie właśnie zakończyliśmy zjazd założycielski nowego stowarzyszenia. Stowarzyszenia na rzecz nowej konstytucji Kukiz 15. Będzie ono wkrótce zarejestrowane. Wtedy przekażemy Państwu informację o władzach tego stowarzyszenia, które wybraliśmy. No i zaczynamy gromadzić jak najszersze rzesze zwolenników tego, żeby zmienić złą konstytucję z 1997 roku, uchwalić nową obywatelską konstytucję, tak jak mówił Kornel Morawiecki, konstytucję na miarę XXI wieku. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy. Konstytucję nowoczesną i konstytucję godną narodu polskiego. Nie konstytucję napisaną w interesie partyjnych klanów. Nie konstytucję, która chroni ustroju partiokratycznego, bo w takim ustroju obecnie żyjemy. Wszelkie, jakie wypowiedzieć, żyjemy w demokracji są absurdalne. To nie jest demokracja, to nie jest władza ludu, to jest władza partii politycznych. Proszę zauważyć, że nawet w Armenii zaprzyjaźnionej wystarczy 33% obywateli tego kraju, aby w sposób bezpośredni obywatele mogli zadecydować o kształcie swojego państwa, o ustroju państwa. 33%. W Rzeczpospolitej Polskiej mamy zaporowy 50% próg frekwencyjny przy referendum. Mało tego, opinia obywateli na temat zmian ustrojowych ma dla Sejmu charakter jedynie opiniotwórczy. Sejm może nie uznać woli narodu. Żyjemy pod rządami archaicznej konstytucji, sprzecznej z interesem obywatelskim, a cała sytuacja, z jaką mamy obecnie do czynienia wokół Trybunału Konstytucyjnego, jest dowodem na to, że przede wszystkim powinniśmy skupić się na napisaniu nowego prawa, a nie brać udziału w przepychankach partyjnych i zawłaszczaniu przez jednych bądź drugich instytucji powołanej do badania zgodności ustaw niższego rzędu z konstytucją. Niczego zresztą, funta kłaków wartej, przepraszam za tą dosłowność, ale tak mówię od lat i się z tego nie wycofam. Między innymi w tym celu, by po to, by mieć wsparcie obywatelskie i by dyskusja nad tą nową konstytucją odbywała się oddolnie, bo to jest właśnie podstawowa sprawa, oddolność. O kształcie konstytucji powinni zadecydować obywatele. W tej intencji stworzyliśmy ruch na rzecz nowej konstytucji Kukiz 15. Dziękuję. To jeśli może, panie Pawle, jeszcze jedno pytanie, Polska Agencja Prasowa. Dzisiaj wiadomo, orzeczenie TK, trzy punkty niezgodne z konstytucją. Jak pan to ocenia? Jakie są pomysły ruchu, czy też stowarzyszenia na rozwiązanie tego zamieszania? Mówi pan o rozwiązaniu zamieszania z Trybunałem Konstytucyjnym? My zgłosiliśmy, złożyliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Leży w tak zwanej zamrażarce, gdzie właściwie zmiana polega na jednej zasadniczej sprawie. Mianowicie domagamy się, czy chcemy, postulujemy, aby o wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego decydowało dwie trzecie ustawowej liczby posłów. I w tym momencie korzyści z tego płynące są takie, że przede wszystkim ta dyskusja trwa dłuższy czas i obywatele mogą zapoznać się z kandydaturami na sędziów, którzy będą interpretować konstytucję. A druga sprawa, te dwie trzecie, no to już jest szeroki światopogląd. To nie może być tak, jak w tej partiokracji obecnie, że jedna opcja polityczna związana również z jakimś światopoglądem narzuca swój światopogląd i swoje widzenie świata całej reszcie społeczeństwa. Proszę zauważyć, że... Proszę zauważyć, że... Pan jest niezdyscyplinowany, panie Marku, co prawda mój telefon, ale... Proszę zauważyć, że w wyborach brało udział około 40% obywateli, z czego trzydzieści kilka głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Jest rzeczą też niedopuszczalną, żeby jedna opcja, na którą głosowały ułamek w skali społeczeństwa, w skali obywateli, liczby obywateli, decydowała o tym, jak ma wyglądać państwo. To powinno być podane szerokiej debacie publicznej, obywatelskiej. Rozumiem, że ten projekt nowelizacji nie wchodzi pod porządek obrad, bo PiS tego nie chce, tak? Mamy nadzieję, że ten projekt wejdzie pod obrady i mamy nadzieję, że zbudujemy, znaczy, że zyska poparcie wszystkich sił politycznych. Taki projekt zresztą, czy jakby taki kształt trybunału, kształt, sposób wybierania sędziów do Trybunału Konstytucyjnego funkcjonuje w Niemczech. Ja co prawda osobiście jestem zwolennikiem rozwiązania amerykańskiego, czyli Sąd Najwyższy ocenia zgodność ustaw niższego rzędu z Konstytucją, no ale żeby do tego z kolei doszło, to najpierw trzeba gruntownie zreformować sądownictwo i prokuratury, które przypominają na dzień dzisiejszy, no nie chcę się zapędzić jak z tym ZSL-em, ale przypominają w jakimś sensie, no bardzo wspierającą się grupę. W ten sposób. Proszę zauważyć, że przy tym całym konflikcie związanym z sędziami Trybunału Konstytucyjnego, jak jeden mąż murem stanęli za sędziami sędziowie z całej Polski. To świadczy o tym, że to jest grupa, no hermetycznie wręcz zamknięta, grupa, która wzajemnie się wspiera. Mamy do czynienia ze społeczeństwem klanowym, które wywodzi się, które istnieje dzięki temu, że Konstytucja promuje partiokrację. Dziękujemy Państwu za udział w konferencji. Do widzenia.