Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Adam Niedzielski: Liczba zakażeń blisko 14 tys., apogeum za nami

Adam Niedzielski: Liczba zakażeń blisko 14 tys., apogeum za nami

Adam Niedzielski przedstawił aktualny stan epidemii i decyzje dotyczące obostrzeń. Stwierdził, że liczba zakażeń i hospitalizacji maleje, choć poziomy pozostają wysokie; w pięciu województwach utrzymane zostaną dotychczasowe ograniczenia, w pozostałych zapowiedziano poluzowania i przywrócenie edukacji hybrydowej w klasach 1-3.

Trend krajowy


- Dzisiejsza liczba zakażeń wynosząca blisko 14 tysięcy oznacza kontynuację trendu spadkowego; średnia z ostatniego tygodnia zbliżyła się do tego poziomu. Liczba badań maleje, a zlecenia na testy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej spadły w ciągu dwóch tygodni o blisko jedną trzecią.

Sytuacja w szpitalnictwie


- Obłożenie łóżek covidowych zmniejszyło się w ostatnim tygodniu o ponad 3 tysiące, a w jednym dniu spadek przekroczył 1,2 tys. netto. Apogeum hospitalizacji było około dwóch tygodni wcześniej, jednak nadal utrzymuje się wysoki poziom hospitalizacji — w okolicach 30 tysięcy; obłożenie respiratorów w skali kraju przekracza 70%.

Zróżnicowanie regionalne


- Spadek średniej liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi około jedną trzecią w skali kraju, ale występują istotne różnice regionalne. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim (wskaźniki rzędu 38–50 na 100 tys.), a lepsze wskaźniki notują podlaskie (22,2), podkarpackie (22,5) i warmińsko-mazurskie (23,7).

Decyzje dotyczące obostrzeń


- Na podstawie analiz zakażeń, obłożenia łóżek i respiratorów wyodrębniono pięć województw, w których utrzymane zostaną dotychczasowe obostrzenia. W pozostałych regionach zapowiedziano poluzowania i przywrócenie edukacji hybrydowej w klasach 1-3, przy jednoczesnym podkreśleniu, że poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów nadal są bardzo wysokie.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni państwo, witam bardzo serdecznie na konferencji prasowej ministra zdrowia dr Adama Niedzielskiego. Konferencja prasowa poświęcona jest obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz obostrzeniom, które obowiązują w naszym kraju. Panie ministrze, oddaję panu głos. Dziękuję bardzo. Szanowni państwo, dzisiejsza liczba zakażeń wynosząca blisko 14 tysięcy oznacza kontynuację trendu spadkowego, jeżeli chodzi o nowe zachorowania. Średnia z ostatniego tygodnia również zbliżyła się do tego poziomu 14 tysięcy, więc widzimy, że systematycznie nowe zakażenia maleją. Również poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Przez ostatni tydzień mamy zmniejszenie obłożenia łóżek o ponad 3 tysiące, a wczoraj mieliśmy taki dzień, że to zmniejszenie liczby łóżek przekroczyło wartość tysiąc dwieście mniej netto łóżek obłożonych w systemie jednego dnia, co podkreślam. Również takie pozytywne sygnały idą ze strony badań, które są prowadzone i testów, bo zarówno widzimy, że ta liczba badań maleje, chociaż ona utrzymuje się bardzo wysoka, ale widzimy też bardzo wyraźny spadek, jeżeli chodzi o liczbę zlecanych badań przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Tutaj, jeśli byśmy spojrzeli na dwa ostatnie tygodnie, to w zasadzie mamy do czynienia z redukcją tych zleceń o blisko 1 trzecią, co w gruncie rzeczy oznacza, że mniej pacjentów z objawami, mniej osób, które były narażone na ryzyko, przychodzi do lekarzy rodzinnych i są w mniejszym stopniu kierowani na testy. Można powiedzieć, że pewne apogeum, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń, tej trzeciej fali mamy za sobą. Również za sobą wydaje się, że mamy apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu. Ta infrastruktura szpitalna, która walczy z COVID-em jest teraz nieco odciążona, ale w obu tych sytuacjach trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że cały czas zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pamiętajmy, że podczas szczytu drugiej fali te obłożenie łóżek szpitalnych wynosiło około 23 tysięcy, a my jesteśmy cały czas na takim poziomie, gdzie ta liczba hospitalizacji jest w okolicach mniej więcej 30 tysięcy. Zawsze tym najważniejszym i najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów. Tutaj jeżeli popatrzymy na trendy, to wydaje się, że również apogeum, jeżeli chodzi o odwzorowanie fali, mamy również za sobą. W zeszłym tygodniu w środę był taki wynik ponad 800 zgonów. Dzisiaj mamy również bardzo wysoką liczbę zgonów, ale mniejszą niż miało to miejsce tydzień temu, bo ta liczba wynosi 740 i jeżeli patrzymy na te trendy, które przede wszystkim odnoszą bieżący stan do stanu sprzed 7 dni, to wydaje się, że apogea zarówno w zakresie liczby zachorowań, hospitalizacji, jak i również zgonów mamy za sobą. To są oczywiście pozytywne informacje, ale te informacje jeszcze muszą uwzględniać to, że cały czas mamy bardzo wysokie poziomy, zarówno zakażeń, zarówno hospitalizacji, jak i również zgonów. Szanowni państwo, analizując sytuację, też staramy się patrzeć na regiony, na regiony, na regiony, które cały czas pozostaje w nich sytuacja zróżnicowana. Widzimy wyraźny spadek, jeśli chodzi o taką średnią liczbą zakażeń na 100 tysięcy we wszystkich regionach, bo ten spadek jest rzędu 1 trzecia w stosunku do poprzedniego tygodnia, ale nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeżeli chodzi o poziom zakażeń jest trudna, czyli ta częstotliwość występowania koronawirusa jest stosunkowo wysoka. Do tych regionów przede wszystkim należy województwo śląskie, gdzie ten wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50. W drugiej kolejności mamy województwo dolnośląskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 46,5. W dalszej kolejności mamy województwo wielkopolskie, łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej i województwo opolskie z poziomem 38,3. Na drugim biegunie z kolei mamy województwa, gdzie ta sytuacja wydaje się być stosunkowo lepsza. Mamy przede wszystkim województwo podlaskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,2. Mamy również województwo podkarpackie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,5. I mamy województwo warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik jest na poziomie 23,7. Czyli widać, że ta rozbieżność przy średniej krajowej 36,3 jest stosunkowo duża. Analizując sytuację w ostatnim czasie, bierzemy oczywiście również pod uwagę kwestie zróżnicowania regionalnego, jeżeli chodzi o zajętość infrastruktury. I tutaj te wskaźniki oczywiście się różnią, bo obłożenie łóżek przy średniej w kraju na poziomie mniej więcej 67%, waha się od poziomu 46% właśnie w tym województwie podlaskim, które też ma najmniejszą liczbę zakażeń, do ponad 77% w województwie śląskim, w którym ta sytuacja jest cały czas trudna. Podobnie w respiratorach to obłożenie jest nieco wyższe, powyżej 70% w skali kraju, ale obserwujemy też zróżnicowania regionalne od 52% w warmińsko-mazurskim do znowu tutaj 84% w województwie śląskim, gdzie ta sytuacja jest stosunkowo najtrudniejsza. Te parametry, te informacje były podstawą dla nas do podjęcia decyzji, co będzie działo się w kolejnych tygodniach. I chcieliśmy podzielić, przynajmniej wyodrębnić te województwa, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Natomiast w pozostałych województwach chcemy wprowadzić pewne poluzowania. Jeżeli chodzi o te województwa przede wszystkim, gdzie mamy sytuację trudną, czyli jeszcze raz przypomnę, to jest województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie, to w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas. Te województwa to są m.in. takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej trzydziestu pięciu, ale nie był to jeden parametr, który braliśmy pod uwagę. Po prostu staraliśmy się wyodrębnić tą grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. W pozostałych województwach wykonujemy takie dwa wyraźne kroki. Po pierwsze przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3, czyli wszystkich tych 11 województw zaczynając od województwa małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego. To są województwa, gdzie przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym, podkreślam, hybrydowym. Drugie zagadnienie, które analizowaliśmy, to jest działalność usług. Mówię tutaj o branży beauty, fryzjerach, kosmetyczkach. Również w tych województwach, również od 26 kwietnia, przywracamy funkcjonowanie salonów urody, zakładów fryzjerskich i zakładów kosmetycznych. Te zmiany są krokiem takim delikatnym, krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować właśnie sposób funkcjonowania, ale podkreślamy, że jest to krok taki bardzo ostrożny. Bardzo ostrożny, bo jesteśmy cały czas w sytuacji bardzo dużego obłożenia i hospitalizacji, obłożenia szpitali i obłożenia respiratorów. Mówię tu o zwykłych łóżkach i łóżkach respiratorowych. Cały czas liczba zgonów jest duża i cały czas mamy do czynienia z dużą liczbą zakażeń. W związku z tym te ruchy ograniczamy tylko i wyłącznie do województw, gdzie ta sytuacja epidemiczna pod kątem wskaźnika nowych zakażeń jest stosunkowo dobra. Te ruchy, które dotyczą przyszłego tygodnia, to są tak naprawdę pierwsze ruchy. W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan. Bardziej szczegółowy plan, który będzie dotyczył różnych branż gospodarki, bo tutaj przewidujemy, że sytuacja w poszczególnych województwach, ale oczywiście też w skali całego kraju, będzie się poprawiała i dlatego przedstawimy taki plan postępowania dla całego miesiąca maj, który będzie zakładał przywracanie zarówno funkcjonowania czy branży gastronomicznej, czy branży hotelarskiej, czy innych branż, które były do tej pory objęte obostrzeniami. Ale w tym planie również odniesiemy się do zagadnienia komunii, wesel, organizacji właśnie tych uroczystości. Zgodnie z tym duchem, który już częściowo mamy, jeśli chodzi o ten limit uprawiania sportu, który już zastosowaliśmy w wysokości 25 osób, więc od takiego limitu na pewno będziemy zaczynali. Ale szczegóły takiego planu dotyczącego całego maja przedstawimy państwu za tydzień. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Panie ministrze, szanowni państwo, przechodzimy do zadawania pytań. Jest państwa dość duża liczba. Proszę, jedno pytanie od jednej redakcji. Poproszę pan redaktor Krzysztof Skórzyński, Fakty TVN. Dzień dobry, panie ministrze, Krzysztof Skórzyński, Fakty TVN. Miałem nadzieję i widzowie, pewien nasi także mieli nadzieję, że powie pan cokolwiek więcej na temat przynajmniej etapów odmrażania gospodarki kolejnych. Mamy już przednówek maja, za chwilę będą te przyjęcia komunijne, więc część osób chciałaby wiedzieć, czy ma rezerwować, czy ma odwoływać na przykład przyjęcia, które będą organizowane w restauracjach. Idąc dalej tym tropem, dlaczego jednak nie zdecydowano się na nie hybrydową naukę, a powrót po prostu do szkół klas 1-3? Dziękuję bardzo. Jeżeli chodzi o kwestie dalszego planu, to tutaj po pierwsze elementem takim bardzo poważnym, który musimy brać pod uwagę jest to, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku, przede wszystkim liczby zakażeń, ale ona spada dosyć dynamicznie. Natomiast chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadku, przede wszystkim obłożenia bazy szpitalnej, ale również zgonów. Więc tutaj mamy takie ustalenie, że w najbliższą środę będziemy przedstawiali, w kolejną, czyli najbliższą środę będziemy przedstawiali, jak będzie wyglądał taki plan dłuższego postępowania. Co do kwestii edukacji, no to tutaj przede wszystkim bazujemy na modelach, które zwracają nam uwagę, że przywracanie edukacji jest bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o generowanie kolejnego wzrostu liczby zachorowań, czyli mówiąc kolokwialnie, potencjału wywołania czwartej fali. Dlatego zaczniemy w tych miejscach, gdzie sytuacja epidemiczna jest stosunkowo najlepsza i zaczniemy od tej najbardziej, powiedziałbym, bezpiecznej formy edukacji. Dziękuję. Redaktor Monika Drost, TVP Info. Dzień dobry, panie ministrze Monika Drost, TVP Info. Chciałabym zapytać, czy były już rozmowy o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Dziękuję bardzo. Tak, oczywiście rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat. Tutaj zarówno bierzemy pod uwagę pewien aspekt związany z nowymi badaniami, które się pojawiają i dotyczą określenia ryzyka transmisji koronawirusa na zewnątrz, ale bierzemy też pod uwagę pewne aspekty związane z egzekucją i łatwością egzekucji prawa. Natomiast głównym kryterium, które będzie decydowało o tym, czy maseczki na zewnątrz będą noszone, jest po prostu częstotliwość zakażeń, częstotliwość zachorowań, bo to będzie na pewno głównym parametrem. I w perspektywie tygodnia, czyli w przyszłą środę, również odniesiemy się do tego zagadnienia. Redaktor Szymon Kępka, TOK FM. Szymon Kępka, Radio TOK FM. Panie ministrze, czy rząd bierze pod uwagę to, że może nas czekać czwarta fala pandemii? Jakie konkretnie działania rząd wdroży, by uchronić obywateli przed skutkami ewentualnej kolejnej fali zachorowań? Proszę tutaj o wskazanie konkretnych, planowanych działań. Dziękuję. Absolutnie bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali. To ryzyko jest definiowane przede wszystkim w kontekście pojawiania się nowych mutacji wirusa, które mogą być nieobjęte zakresem ochrony szczepiennej. I to jest główne ryzyko, które trzeba brać pod uwagę. Zresztą jeżeli popatrzymy na działanie Wielkiej Brytanii, która ogranicza loty z Indii, gdzie pojawiła się nowa mutacja, czy działanie władz francuskich, które ograniczają loty z Gujany francuskiej, gdzie jest bardzo spopularyzowana mutacja brazylijska, no to widać, że to są te dwa główne zagrożenia, które w naszej przestrzeni mogą wygenerować falę kolejną. Jeżeli chodzi o takie bardzo konkretne działania, które chcemy podjąć, to na pewno będziemy chcieli utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych. Będziemy chcieli zdefiniować takie pary, jeśli można powiedzieć, w każdym województwie, gdzie będzie szpital jednoimienny, pod którego auspicjami będzie działał szpital tymczasowy, niezależnie tak naprawdę od poziomu zachorowań w najbliższym czasie, bo perspektywa utrzymania tych szpitali na pewno musi dotrzymać do września. Inne konkretne działania to jest cały czas kwestia logistyki i zaopatrzenia w leki, zaopatrzenia w tlen, bo to są bardzo ważne elementy walki z koronawirusem w tej chwili, ale myślę, że bardzo ważnym zagadnieniem również jest sekwencjonowanie genomu wirusa, czyli badanie z jakimi mutacjami mamy do czynienia. I tutaj bardzo się cieszę, że te działania, które podjęliśmy od początku stycznia dają nam już bardzo taki kompleksowy obrazek, już nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale praktycznie na poziomie każdego regionu mamy już wręcz kilkadziesiąt, bądź nawet powyżej stu każdego regionu. Mówię tutaj sekwencjonowanych próbek tygodniowo i jest to informacja, która w obiektywny sposób przedstawia nam zagrożenia epidemiczne. W tej chwili w Polsce dominującą postacią jest mutacja brytyjska. Oprócz mutacji brytyjskiej zidentyfikowaliśmy mutację południowoafrykańską i mutację nigeryjską. Brazylijskiej jeszcze nie zidentyfikowaliśmy, więc to też jest działalność, która przyczynia się do bezpieczeństwa epidemicznego Polaków. Redaktor Klaudia Kowalczyk, Radio Nowy Świat. Dzień dobry, Klaudia Kowalczyk, Radio Nowy Świat. Panie ministrze, Pfizer miał potwierdzić, że w Polsce i w Meksyku skonfiskowano podrobione szczepionki. Czy ma pan już wiedzę na ten temat, jak wygląda sytuacja u nas w kraju i czy podrobione szczepionki mogły dostać się do oficjalnego obiegu? Dziękuję bardzo. Pani redaktor, to ja wyjaśnię. Tu chodzi pewnie o materiał jednej z telewizji jeszcze ze stycznia tego roku. Do tej pory żadna informacja do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w zakresie jakichkolwiek fałszywych szczepionek nie wpłynęła. Główny Inspektor Farmaceutyczny jest w tej chwili też w kontakcie z firmą Pfizer Polska. Wyjaśniamy tą sytuację, ale wszystko wskazuje na to, że to chodzi o materiał telewizyjny, który był na antenie jednej ze stacji telewizyjnych. Jedna z osób próbowała wykorzystać epidemię do sprzedaży jakichś dziwnych specyfików. Więc na dzień dzisiejszy my ze swojej strony, ze strony Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie zaobserwowaliśmy żadnych fałszywych szczepionek trafiających na rynek polski. Ja może jeszcze tylko dodam bardzo ważną informację, że przede wszystkim według nas ryzyko tego, żeby w ogóle w oficjalnym obiegu pojawiła się jakaś podróbka praktycznie nie istnieje. Tutaj jest działalność zarówno zakupowa państwa, jak i dystrybucji tych szczepionek. Wszystkie certyfikowane produkty trafiają do punktów szczepień. I tutaj jakby cały łańcuch logistyczny jest tak zbudowany, żeby zapewnić właśnie bezpieczeństwo, że żadna fałszywka w takim obiegu oficjalnym się nie pojawi. Redaktor Karol Jałtuszewski, Wiadomości TVP. Dzień dobry, kłaniam się. Panie ministrze, czy w związku z otwarciem obiektów sportowych na świeżym powietrzu rozważane jest też odbrożenie innych branż, które też mogą działać, przynajmniej częściowo na świeżym powietrzu? Przede wszystkim mam tu na myśli gastronomię. Innymi słowy, czy zanim otwarte zostaną restauracje, możemy liczyć na to, że w miarę szybko zostaną otwarte na przykład ogródki przy restauracjach. Dziękuję. Tutaj mamy też pewną zgodę co do tego, jaka będzie sekwencja przywracania obostrzeń. Oczywiście sport uprawiany właśnie na otwartym powietrzu, ale też powoli na obiektach sportowych będzie na pewno jednym z priorytetów. Również rozmawiałem tutaj z panem premierem Glińskim na temat tego, że po weekendzie majowym najprawdopodobniej otworzymy instytucje kultury, bo to jest miejsce, które wydaje się bezpieczne zgodnie z badaniami, które analizujemy. I pod tym względem to będą na pewno jedne z pierwszych ruchów, które będziemy wykonywali. Redaktor Grzegorz Kwolek, RMF FM. Dzień dobry. Panie ministrze, chciałbym zapytać, poprosić o wyklarowanie sytuacji ozdrowieńców. Na stronie Szczepimy się jest informacja, że te szczepienia dla nich są przewidziane po sześciu miesiącach. W rozporządzeniu z 19 marca jest informacja o co najmniej trzech miesiącach. Kiedy to szczepienie powinno się odbywać? Jaki sposób jest uzyskania skierowania dla takiej osoby? Czy ono się automatycznie pojawi w systemie, kiedy ta osoba już będzie metrykalnie dopuszczona? Czy też należy uzyskać je w punkcie szczepienia? Tutaj mamy takie rozwiązanie, które polega przede wszystkim na tym, że skierowania, które wystawiamy są wystawiane na czas trzech miesięcy. I w związku z tym w rozporządzeniu pojawił się właśnie ten trzymiesięczny okres po przejściu, po odnotowaniu dodatniego wyniku, kiedy aktywuje się to skierowanie. W ramach aktywowanego skierowania, które właśnie w związku z tym, że jest po trzech miesiącach aktywowane, czyli jego koniec przypada na sześć miesięcy po pozytywnym wyniku, to to jest właśnie to okienko, kiedy ozdrowieńcy mogą skorzystać ze skierowania i oczywiście zapisać się na szczepienie. Redaktor Maja Wójcikowska, TVN24. Dzień dobry panie ministrze. Mam pytanie odnośnie tempa szczepień. Biorąc pod uwagę fakt, że to nie wyłącznie pod Ministerstwem Zdrowia, ale trochę szerzej też w Kancelariu Premiera, to czy pan z tego tempa szczepień jest zadowolony? Oczywiście uwzględniając i to, jak to się dzieje w innych krajach, ale też wszystkie ograniczenia, jeżeli chodzi o dostawy. Czyli mówiąc krótko, czy szczepimy wystarczająco szybko w pana ocenie i czy to jedno zdanie w rozporządzeniu odnośnie niemarnowania szczepionek, to nie jest jednak trochę za mało, bo była deklaracja ze strony rządu, że będzie kompilacja modelu izraelskiego, belgijskiego, tymczasem wszystko w tej chwili spoczywa na punktach szczepień. Czy będą jakieś ramy, wytyczne, jakieś propozycje, chociażby zasad, jak to organizować? Szanowni państwo, pełnomocnikiem do spraw prowadzenia szczepień jest oczywiście pan minister Michał Dworczyk, ale praca, która pod jego auspicjami się odbywa, to jest bardzo ścisła współpraca między bardzo wieloma agendami. W bardzo dużym stopniu ten projekt oczywiście angażuje Ministerstwo Zdrowia, które zarówno poprzez samo ministerstwo, ale jednostki podległe, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli Centrum e-zdrowia, czyli na przykład Główny Inspektorat Farmaceutyczny, czy Główny Inspektorat Sanitarny, to są wszystko instytucje, które pod auspicjami pełnomocnika bardzo ściśle współpracują i współpracują w ramach realizacji jednego wspólnego celu, którym jest jak najszybsze realizowanie założeń Narodowego Programu Szczepień. Ta współpraca z mojego punktu widzenia wygląda bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o tempo szczepień, to tutaj w zasadzie cały czas jedyną barierą, jeżeli chodzi o liczbę wykonywanych szczepień, są dostawy szczepień, które docierają do Polski. Można powiedzieć, że widać bardzo wyraźny progres, jeżeli chodzi o systematyczne zwiększanie liczby szczepień z miesiąca na miesiąc. Także z tego punktu widzenia oczywiście jestem bardzo zadowolony i robimy wszystko, żeby wspólnie z panem ministrem Dworczykiem jak najszybciej, w jak największym stopniu zaszczepić populację Polaków. Redaktor Patryk Tymiński, Telewizja Republika. Dzień dobry, panie ministrze Patryk Tymiński, Telewizja Republika. Moje pytanie, ponieważ już teraz z racji, że jest coraz cieplej na dworzu, widać osoby, które zdejmują te maseczki chociażby na ulicach. I czy te przyspieszenie i te luzowanie restrykcji, nie myśli pan, że ono nie wpłynie negatywnie i to nie spowoduje pojawienia się czwartej, czyli już kolejnej fali koronawirusa? Dziękuję bardzo. Dlatego z tak dużą dozą ostrożności podejmujemy i będziemy podejmowali kolejne działania. Bo ten problem, maseczek, który został tutaj przywołany, to nie jest tylko kwestia pewnej ochrony przed transmisją, bo to jest oczywiste, o tym wszyscy wiemy, wiemy też wszyscy, że na powietrzu ta transmisja jest zdecydowanie mniejsza czy z mniejszą częstotliwością niż w pomieszczeniach wewnętrznych, ale na zewnątrz też mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Bo mamy sytuację spaceru po pustych ulicach czy miasta, czy mniejszego miasta, czy wsi, ale to jednocześnie może być sytuacja, gdzie poruszamy się w mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi, jest duży tłok i to oczywiście jest związane z zupełnie innym, oczywiście większym ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Także z tego punktu widzenia i z punktu widzenia też egzekwowania tego obowiązku, będziemy czekali, aż ta częstotliwość obecności wirusa mierzona liczbą nowych zakażeń będzie na tyle stosunkowo niska, że to ryzyko będzie akceptowalne. Na dziś z mojego punktu widzenia zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym. Redaktor Andrzej Rutke, Radio 357. Dzień dobry panie ministrze, Andrzej Rutke, Radio 357. Ja mam pytanie dotyczące programu szczepień, mianowicie czy ministerstwo wie o praktykach, w ramach których w prywatnych gabinetach lekarskich można po internetowej i płatnej konsultacji otrzymać skierowanie na szczepienie z powodu rzekomych schorzeń. Takie skierowanie pozwala na przeskoczenie kolejki, więc pytanie brzmi, czy ministerstwo wie o takich praktykach i czy zamierza podjąć jakieś działania w tym kierunku? Każde niezgodne z przepisami wykorzystania, a tym bardziej jeśli odbywa się to w ramach zapłaty, bo przypominam, że Narodowy Program Szczepień gwarantuje każdemu Polakowi darmowe szczepienie i to zarówno darmowe, jeśli chodzi o preparat, ale również darmowe, jeśli chodzi o wykonanie tego szczepienia. Narodowy Fundusz Zdrowia rozlicza tą usługę z lekarzami, więc jeśli ktokolwiek pobiera za to środki czy za to opłatę, to jest podwójne opłacenie tej samej czynności i to są oczywiście działania nielegalne. Jeżeli tylko z takimi praktykami, bo sygnały oczywiście do nas dochodzą, natychmiast Narodowy Fundusz Zdrowia wykonuje czy zleca kontrolę i sprawdzamy, weryfikujemy te informacje. Redaktor Michał Wróblewski, Wirtualna Polska. Dzień dobry panie ministrze. 9 maja mają odbyć się wybory prezydenckie w Rzeszowie. Jaka jest pana rekomendacja w związku z organizacją tych wyborów i czy można już dziś stwierdzić, że wybory te na pewno odbędą się w terminie? Dziękuję. Na razie toczy się dyskusja. Tutaj nie ma jeszcze podjętej żadnej decyzji, jeśli chodzi o odroczenie. Dziękuję. Redaktor Arnold Nadolczak, Polsat News. Dzień dobry, Nadolczak Arnold, Polsat News. Panie ministrze, mam takie pytanie, ponieważ w rozmowie z wydarzeniami Polsat News profesor Krzysztof Pyrć powiedział, że w Polsce odnotowane już dwa nowe przypadki brazylijskiego wariantu. Stąd moje pytanie, czy w Małopolsce, bo to w okolicach Tarnowa, czy w Małopolsce w takim razie wzmożone kontrole próbek w jakimś najbliższym czasie będą, aby sprawdzić właśnie jak ten wariant szybko się roznosi? Szybko się roznosi i o takie doprecyzowanie, czy jest rekomendacja Ministerstwa Zdrowia dla kobiet w ciąży, jeżeli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19? Znaczy, jeżeli chodzi o raporty dotyczące mutacji wirusa, z jakimi mamy do czynienia, ja takie raporty otrzymuję bezpośrednio od Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Do tej pory w tym raporcie nie była obecna ta informacja, ale oczywiście ten raport z pewnym opóźnieniem przedstawia informację. Być może pan profesor Pyrć ma takie informacje bieżące, które dopiero wchodzą do sprawozdawczości. Jeżeli chodzi o szczepienie kobiet w ciąży, to to zagadnienie jest w tej chwili analizowane przez Radę Medyczną przy panu premierze Morawieckim. Redaktor Jolanta Ojczyk, Prawo.pl. Dzień dobry, z tej strony Jolanta Ojczyk, Prawo.pl. Panie ministrze, ja mam pytanie o zasady zakończenia izolacji. Zmieniają państwo przepisy w tym względzie. Izolacja będzie mogła być zakończona szybciej, nawet po 24 godzinach, od kiedy osoba zakażona nie ma już gorączki. Dlaczego? Czy to nie jest zagrożenie? Tam proszę przeczytać całość tego przepisu. To jest 24 godziny, o ile minęło więcej niż 10 dni od pozytywnego wyniku. Więc proszę jakby całość informacji przedstawić. Mniej więcej 2-3 tygodnie temu Rada Medyczna wydała takie zalecenie dotyczące również postępowania z pacjentami, którzy są hospitalizowani, kiedy jest ten ewentualnie właściwy moment na ich wypis. I my to rozporządzenie uspójniamy ze stanowiskiem Rady Medycznej. Ja jeszcze przypomnę w tej materii pani redaktor, że wyjście z izolacji domowej po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu bez żadnych objawów obowiązuje w Polsce od dłuższego już czasu. Redaktor Justyna Łukawska, Fakt. Dzień dobry panie ministrze. Mam pytanie o uszczelnienie granic.