Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Borys Budka żąda Sejmowej Komisji Śledczej ws. zabójstwa Adamowicza

Borys Budka żąda Sejmowej Komisji Śledczej ws. zabójstwa Adamowicza

Borys Budka zaapelował o powołanie Sejmowej Komisji Śledczej w sprawie śledztwa dotyczącego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Domagał się przedstawienia przez prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości kompleksowej informacji i wyjaśnień dotyczących dwuletniego opóźnienia aktu oskarżenia.

Żądanie powołania komisji śledczej


- Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że będzie żądać na najbliższym posiedzeniu Sejmu powołania Sejmowej Komisji Śledczej, która ma wyjaśnić rolę organów państwa, w szczególności prokuratury, w prowadzeniu śledztwa dotyczącego mordu na prezydencie Gdańska.

Wątpliwości wobec działania prokuratury


- Mówcy wskazują, że przez dwa lata nie przesłano aktu oskarżenia i że śledztwo nie przyniosło rezultatów. Padają pytania o możliwe polityczne naciski, opóźnienia oraz o to, dlaczego prokuratura nie sformułowała finalnego aktu oskarżenia.

Wskazanie roli mediów


- Zwrócono uwagę na rolę tzw. mediów partyjnych pisowskich w tworzeniu atmosfery podżegania. Padły postulaty wyjaśnienia, kto mógł podżegać i jakie były konsekwencje tej narracji dla bezpieczeństwa publicznego.

Pamięć i inicjatywy miejskie w Gdańsku


- Przedstawiciele podkreślali, że Gdańsk będzie dbać o pamięć Pawła Adamowicza poprzez inwestycje i inicjatywy obywatelskie, takie jak symboliczne serce na placu Solidarności oraz fundusz "Gdańsk dzieli się dobrem".

Apel o współpracę opozycji


- Wystosowano gorący apel o współdziałanie opozycji parlamentarnej i budowanie większości w parlamencie, by szybko podjąć stosowne kroki i doprowadzić do wyjaśnienia sprawy.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Zwracam się z gorącym apelem do opozycji parlamentarnej o współdziałanie w tej sprawie. Proszę o współdziałanie pana Włodzimierza Czarzastego oraz pana Gośniak-Kamysza. Liczę na to, że szybko się porozumiemy, podejmiemy stosowne kroki, wszystko co będziemy mogli zrobić na tym etapie. Dziękuję. Bardzo dziękuję. Proszę o zabranie głosu pani przewodnicząca, panie przewodniczącym. Szanowni Państwo, dwa lata temu po haniebnym ataku na oczach całej Polski umarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Tak jak powiedział przez chwilę Piotr Adamowicz, dwa lata nie możemy doczekać aktu oskarżenia. A tymczasem trwa powolne wymazywanie, szkalowanie, erozja pamięci, o świętej pamięci Pawle Adamowi. My w Gdańsku na to na pewno nie pozwolimy. Dobrymi inwestycami, jak chociażby to serce na placu Solidarności, jak fundusz Gdańsk dzieli się dobrem. I innymi mniejszymi i większymi inicjatywami obywatelskimi na pewno będziemy w żywy sposób pamiętać o Pawle Adamowicz. Bardzo dziękuję panu z Włóżka Przewodniczącym Platformy Obywatelskim. Dwa lata, dwa lata śledztwa, które nie przyniosło żadnych rezultacji. Dwa lata indolencji państwa zarządzanego przez niekompetentny piłk. Dwa lata, podczas których nie potrafiono sformułować finalnego aktu oskarżenia. To wszystko wymaga wyjaśnienia. Dlatego jako Koalicja Obywatelska będziemy żądać na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawienia kompleksowej informacji prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości dotyczącego śledztwa w sprawie zabójstwa politycznego mordu na prezydencie Gdańska Pawle Adamowi. Ale szanowni państwo, dzisiaj trzeba zadać sobie bardzo konkretne pytanie. Czy w tej sprawie były polityczne naciski, by materiał, który znajduje się w tych faktach sprawy, jak najbliżej ujawnić opinii publicznej? Czy celowo podejmowane są działania, które mają opóźnić przesłanie aktu oskarżenia w tej sprawie? Przez dwa lata państwo zarządzane przez niekompetentnych ludzi nie zrobiło nic, by ta sprawa znalazła swój final. Dlatego koniecznym wydaje się powołanie Sejmowej Komisji Śledczej, która wyjaśni rolę organów państwa, w szczególności prokuratury, w sprawie śledztwa dotyczącego morderstwa prezydenta Gdańska. Dlatego będziemy podejmować wszelkie kroki, by zbudować większość, zbudować większość jeszcze w tym parlamencie, bo każdy przyzwoity poseł i każda przyzwoita posłanka powinna jako punkt honoru postawić sobie wyjaśnienie tej sprawy, motywów sprawcy, tego w jaki sposób działał, ale również tego, dlaczego przez dwa lata prokuratura nie była w stanie przemierającym. Bardzo dziękuję, pan prezydent Jacek Gdański. Dzień dobry, proszę Państwa, dwa lata minęły od mordu politycznego, jednego z najstrażliwszych wydarzeń w historii Gdańska. I przez te dwa lata widzimy, że śledztwo, a właściwie sprawa publiczna, bo śledztwo nie jest publiczne, sprawa publiczna w sądzie jest nie na rękę rządzących. Bo ona nie odpowie na to, kto zabił, czym zabił, bo to wszyscy widzieli, wszyscy wiedzą, ale odpowie najprawdopodobniej, kto podżegał do tego zabójstwa. Jaka była rola tzw. mediów partyjnych pisowskich w podżeganiu do tego zabójstwa. Na szczęście część redaktorów nawet już się nie mieści w tej chwili w turizy publicznej, w jej nie pracuje, ale trzeba ich rolę w tym wszystkim wyjaśnić. Dlatego miejmy nadzieję, że Komisja Śledcza, czy to jest sprawa sądowa, w końcu wyjaśni, jaka była rola tych wszystkich, którzy podżegali i stworzyli taką atmosferę, jaką stworzono w II Rzeczpospolitej przed zabójstwem prezydenta Gabriela Naukowicza. To jest taka sama sytuacja i tego my jako samorządowcy też żądamy, myśląc o naszym przyjacielu Pawle Adamowiczu. I mienię nadzieję, że wspólny apel pana Piotra Adamowicza do wszystkich sił opozycyjnych doprowadzi do powołania takiej Komisji Śledczej, bo co do prokuratury, której szefem jest pan Ziobro, a jest przyjacielem Jacka Kulskiego, żadnej wątpliwości do ich działania punktów, to chyba nikt nie. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję. Czy są jakieś pytania? Czy mogę zadać panu Borysowi Budce pytanie dotyczące Wrocławia i pana Sutryka powstania tej akcji porozumienia i pana też udziału pana Grzegorza Schetyny? Chciałem poprosić w komentarz. Ważne jest, by działać wspólnie, by budować szerokie porozumienia samorządowe. Większość w Radzie Miasta to klucz do sprawnego zarządzania. Z prezydentem Jackiem Sutrykiem łączą nas bardzo dobre relacje. My staramy się i budujemy porozumienia samorządowe, często wykraczające poza takie zwykłe partyjne porozumienia. Niezależni samorządowcy, ludzie, którzy uzyskują bardzo duże poparcie społeczne, są najlepszymi ambasadorami samorządu w Polsce. Ja jestem przekonany, że samorząd to klucz do rozwoju w Polsce i koalicja obywatelska zawsze będzie wspierać tych, którzy dobrze zarządzają miastami. Również Trójmiasto jest świetnym przykładem na to, jak samorządowcy potrafią sprawnie realizować zadania, których nie potrafi realizować państwo. Jak samorządowcy potrafią budować potęgę swoich miast. Jak samorządowcy budują wspólnotę, która daleko wykracza poza takie klasyczne partyjne linie podziału. I dlatego każda inicjatywa, która ma wspierać dobrze zarządzających swoimi małymi ojczyznami samorządów, będzie przez nas wspierać. Panie Przewodniczący... Proszę tylko o pytania w temacie konferencji, pozostały później. W temacie konferencji, Panie Przewodniczący, gdyby można było dopytać, co dokładnie miałaby ustalić ta komisja, czy to chodzi o to, że ktoś miał zlecić to zabójstwo, no bo tutaj jakby raczej wątpliwości żadnych nie ma. Więc pytanie, ile tu jest okoliczności do ustalenia? Przede wszystkim należy ustalić, dlaczego od dwóch lat nie przesłano aktu ustażenia zasobu. Dlaczego prokuratura, która prowadzi to postępowanie, w tej chwili działa w złocie. Przede wszystkim, czy były naciski z góry, czy były polityczne naciski na to, by opóźnić to postępowanie. W materiale, który został do tej pory zebrany, wydaje się być wszystko, co powinno znaleźć się w akcie oskarżenia. Tymczasem rodzą się pytania, formułowane przez liderów opinii publicznej, czy i dlaczego prokuratura nie chce przesłać tego aktu oskarżenia do sądu. Co znajduje się w materiałach tej sprawy? Czy prawdą jest, że ten materiał może bardzo mocno kompromitować tą narrację i tą nienawiść, która była budowana w stosunku do śp. Pawła Adamu Wicza? No i przede wszystkim, dlaczego rządzący, którzy mają wręcz wszystkie narzędzia do wyjaśnienia tej sprawy, do tej pory tego nie rządzili? I przypomnę, że od pięciu lat osobą, która odpowiada za funkcjonowanie prokuratury w Polsce, jest Zbigniew Ziota. I to on osobiście ponosi odpowiedzialność w tak kluczowych sprawach. To jest polityczna odpowiedzialność człowieka, który zrujnował prokuraturę. Dzisiaj nie ma wątpliwości, że prokuratura w Polsce stała się narzędziem politycznej rozgrywki. Że zamiast ścigać bandytów, często opóźnia się z aktami oskarżenia. Kiedy państwo nie działa, wówczas komisje sejmowe powinny to wyjaśnić. Dzisiaj ta opieszałość powoduje bardzo duże wątpliwości, również natury politycznej. Nie mogę coś dodać akurat w tym wątku. Jeżeli państwo tego nie czytaliście, to pragnęłbym zwrócić wam uwagę na pewien artykuł, który ukazał się wczoraj na jednym z portali prawicowych. Mówię tutaj o portalu w polityce. W tymże artykule poddano fundamentalnej krytyce postępowanie prokuratury w sprawie śledztwa dotyczącego zabójstwa mojego brata. To jest portal prawicowy sprzyjający obozowi rządzącemu. Tam też ludzie myślą i wiedzą, że ta sprawa jest przewlekana. Polecam lekturę tego artykułu. To jest fundamentalna krytyka postępowania polskiej prokuratury podkierowanej przez pana Ziota. Fundamentalna krytyka. Dziękuję. Dziękujemy. Dziękujemy.