Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Przemysław Czarnek: Czarzasty działa przeciw interesom Polski

Przemysław Czarnek: Czarzasty działa przeciw interesom Polski

Przemysław Czarnek komentuje ostatnie działania Włodzimierza Czarzastego i reakcję ambasadora USA. W wystąpieniu wskazuje na konsekwencje polityki, która - jego zdaniem - może osłabiać pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Czarnek argumentuje, że publiczne obelgi wobec prezydenta USA i podważanie sojuszu są niebezpieczne dla bezpieczeństwa Polski, grożąc „kondominium niemiecko-rosyjskim”. Porusza też kwestie programu SAFE, opóźnień inwestycji wojskowych oraz planowanych zmian w opiece porodowej.
Poseł zachęca do obejrzenia całej wypowiedzi, by lepiej zrozumieć wagę tych decyzji i ich możliwe skutki dla bezpieczeństwa oraz demografii kraju.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Transkrypcja
Czarzasty nie podpisał pisma z poparciem dla Trumpa, opokoiwał Nagrodę Nobla dla niego. I to jest najmniej ważne w tym wszystkim. Rzeczywiście sam sposób załatwiania tego może wudzić kontrowersje, bo jeżeli przysyłają gotowca i każą się podpisać pod zdaniami kategorycznymi, nie wiem czy to jest eleganckie i czy to ma coś wspólnego z dyplomacją. Tu nie chodzi już o opokoiwawą Nagrodę dla Trumpa. Mówiłem to w RMF-ie u pana redaktora Terlikowskiego, skoro nawet Barack Obama za nic dostał pokojową Nagrodę Nobla, tylko za to, że został wybrany na Urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych, pewnie ze względu na jego cechy osobiste. No to dlaczego Trump miałby nie dostać tej pokojowej Nagrody Nobla, skoro rzeczywiście przysłużył się już trochę temu pokojowi, choćby Wenezuela. I porwanie tego człowieka, który głodził Wenezuelczyków i choćby jednak postępy w negocjacjach na Ukrainie. Nie takie jak zakładał, ale są. No ale zostawmy tego Nobla dla Trumpa, bo tu nie o to chodzi. Czarzasty miał prawo nie podpisać, miał prawo powiedzieć nie, uważam, że nie należy się Trumpowi Nobel, nikt by z tego nie robił żadnej historii. Natomiast tu nie chodzi o to. Tu chodzi o to, co jeszcze Czarzasty dołączył. No i Czarzasty dołączył kilka zdań, no w sumie obelg wręcz, pod adresem prezydenta, naszego największego sojusznika. Tam powiedział, że narusza prawo międzynarodowe, że destabilizuje ONZ, Unię Europejską, NATO, że prowadzi politykę siłową i przez to również destabilizuje tę sytuację na świecie i w Europie i tak dalej, i tak dalej. Te kilka zdań, rzeczywiście bardzo poważnych pod adresem prezydenta Stanów Zjednoczonych, musiało wywołać reakcję ambasadora Stanów Zjednoczonych. Mówił o tym także poprzedni ambasador Brzeziński. To była rzecz, która była obowiązkiem obecnego ambasadora. Czy mi się podoba wpis ambasadora w Stanach Zjednoczonych pod adresem marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? No nie. Wolałbym, żeby go nie było. Czy mi się podoba późniejszy wpis ambasadora Toma Rose pod adresem jednego z internautów, którym to Tom Rose mówi, że może zabiorą też swoich żołnierzy i sprzęt? No oczywiście, że mi się to nie podoba. Tylko nie chodzi o to, co mi się podoba, co nie u Amerykanów. Tylko chodzi o rozum i myślenie po polsku drugiej osoby w państwie. A druga osoba w państwie czarzasty powinien wiedzieć i pewnie wie, i to jest największe niebezpieczeństwo, że bez sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi jesteśmy narażeni znów na kondominium niemiecko-rosyjskie. Ten antyamerykanizm, który rośnie w Europie i który widzieliśmy także na stadionie San Siro, kiedy wygwizdano JD Vance'a, jest dla nas śmiertelnie niebezpieczny. Wypchnięcie Stanów Zjednoczonych z Europy oznacza znów kleszcze i potężne problemy i podział łupów pomiędzy Rosją i Niemców na terenie naszego państwa. Być może rozbiór, a być może po prostu strefy wpływów i kondominium niemiecko-rosyjskie. Tak zawsze było i tak może być, o czym świadczą słowa niedawne Fridzisza Merca, który mówił w Halle do swoich współpracowników i przedsiębiorców, że czeka już, żeby uregulować swoje stosunki z Rosją, także tą putinowską, bo Putina nie wykluczył, bo Rosja jest ich największym sąsiadem, a gdzie Polska? Więc Czarzasty zrobił to specjalnie. W imieniu lewicy europejskiej, nałogowo-prorosyjskiej, nałogowo-prorosyjskiej, ale robiąc to w imieniu lewicy europejskiej, zrobił to wbrew interesom państwa polskiego i narodu polskiego i to należy ocenić skrajnie negatywnie i to należy również badać. Skąd u tego Czarzastego te ogromne sentymenty prorosyjskie? Po drodze program SAFE. Ogłosił Tusk, że mamy wielki sukces, że ta Polska dostała 43 miliardy euro. Po pierwsze nie dostała tych 43 miliardów euro, bo Unia Europejska tworzyła nam linię kredytową. Możemy skorzystać z pożyczki w wysokości maksymalnie 43 miliardy euro po to, żeby zapłacić za to, co już zamówiliśmy i kupić coś nowego, ale tylko w Europie albo przede wszystkim w Europie. Nie wolno nam kupować tamtego sprzętu, gdzie on jest. Więc program SAFE to taki program, który przede wszystkim ma nabijać kabzę Europie i europejskiej zbrojeniówce i nie byłoby w tym nic złego, bo przecież w tej europejskiej zbrojeniówce jest także zbrojeniówka polska i do niej mogą trafić przynajmniej częściowo te środki z programu SAFE. Ale jeśli zamysłem było zbrojenie się i budowanie potęgi militarnej po to, żeby samodzielnie przeciwstawić Rosji, to przecież zakupy w Europie nie wchodzą w grę. Niemcy dla Węgrów wyprodukowali przez 7 lat, 6,5 roku, 44 czołgi. To jest potencjał zbrojeniówki europejskiej. Okej, te pieniądze mogą trafić do polskiej zbrojeniówki i możemy nimi zapłacić za nasze borsuki i inny sprzęt, który już zamówiliśmy jeszcze w naszych czasach. Tylko, że to jest ratowanie tylko i wyłącznie na krótką metę budżetu państwa polskiego i dziury budżetowej ogromnej, w którą można wrzucić te pieniądze, bo jest karencja w spłacie tej pożyczki, ewentualnej pożyczki, którą możemy zaciągnąć, karencja około 10 lat, jak dobrze pamiętam. Ale to jedyny uzysk z tego programu SAFE. Gdyby Unia Europejska chciała, żeby Polska rzeczywiście była potęgą militarną i chroniła Unię przed agresją Rosji, to po prostu dałaby te pieniądze na zbrojenia, które mogłaby kupić na całym świecie po to, żeby tutaj rzeczywiście zrobić mur, który by powstrzymywał agresywną Rosję. Tylko, że Europa tego robić nie chce. Na to wszystko nakłada się ściana wschodnia. Oto, proszę państwa, jeszcze kiedy byliśmy w władzy, rozpoczęliśmy inwestycje w postaci jednostek wojskowych nowych w Sobieszynie, wojska przeciwlotnicze w Poniatowej, w Janowie Lubelskim i w Świdniku baza helikopterowa. Żadna z tych inwestycji nie jest realizowana. Wszystkie stoją. A w Poniatowej okazało się, że wojsko nie chce już tyredów, które samorząd miasta i gminy Poniatowa przekazał wojsku ponad dwa lata temu. Nie chce, bo dopatrzył się, że tam był kiedyś obóz pracy. Oczywiście, że był. Tak jak w wielu innych miejscach w Polsce, choćby w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w której urzędowałem, a w której urzęduje teraz Nowacka, katowano i mordowano polskich patriotów. To jest zupełnie oczywiste, że trzeba oddawać cześć wszystkim poległym w czasie II wojny światowej zamordowanym, zakatowanym przez Niemców. Tylko, że temu wszystkiemu towarzyszy kłamstwo. Krzysztof Hetman stanął w obronie wojska i mówił, ale przecież tam są mogiły. No nie ma tam mogił. Pokazałem na mapie, którą uzyskałem od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mogiły pomordowanych Żydów są z boku. I trzeba oddawać cześć tym, którzy zostali zamordowani przez Niemców. Ale one są z boku, nie na terenach, na których ma być inwestycja w postaci jednostki wojskowej. Więc skąd te kłamstwa? Dlaczego zastopowane inwestycje w jednostki wojskowej na ścianie wschodniej? Wracamy do linii obrony na linii Wisła? Zostawiamy Polskę wschodnią jako łup dla ruskich? Nowa rzeczywistość od 1 lutego. Mamy wspaniałe życie dla kobiet, zwłaszcza tych ciężarnych. Oto kobiety od 1 lutego będą rodziły i rodzą na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Tam jest taki pokój narodzin stworzony. Tylko, że w tym pokoju narodzin zabezpieczona jest i zapewniona opieka lekarza, ginekologa, położnika tylko w godzinach 8.00-18.00. Jeśli by kobieta przyszła po 18.00 z bólami już porodowymi i chciałaby obecności także ginekologa, położnika, to musi się wstrzymać do godziny 8.00. Piekło kobiet. Działanie totalnie antydemograficzne. W sytuacji, kiedy w Polsce w ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. Najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. Mamy najmniejszą ilość porodów. Dramat demograficzny nieprawdopodobny. A oni serwują kobietom możliwość porodu na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Razem z ofiarami wypadków, razem z tymi, którzy zawału dostali, razem z tymi, którzy po alkoholu zrobili sobie krzywdę, to jeszcze w to wszystko kobiety w ciąży. A co? Prawda? Jaki piękny poród? Skandal niebywały. Ale jakoś nie widzę lewicowych i lewackich kobiet na ulicach krzyczących piekło kobiet. Zima, słuchajcie, nie odpuszcza. Jest dostawa świeżego śniegu także dzisiaj na Lubelszczyźnie. Tak to jest. Ja to lubię. Natomiast to też oczywiście powoduje, że mamy ogromne koszty ogrzewania i koszty energii. To powoduje, że nawet ci, którzy mają te pompy ciepła, dogrzewają te pompy ciepła, bo one działają tylko do minus 15 stopni. Czyli żyli w zimie i dogrzewali się jakimiś farelkami, jakimiś grzejnikami elektrycznymi. Wielu dogrzewa się grzejnikami elektrycznymi, a prąd w Polsce, a prąd w Polsce za styczem, proszę zobaczyć na tę tabelkę, najdroższy w Europie. 440 zł za megawatogodzinę.

---