Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Przemysław Czarnek o uchodźcach, laboratoriach i Westerplatte

Przemysław Czarnek o uchodźcach, laboratoriach i Westerplatte

Przemysław Czarnek podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Kościerzynie mówił o przyjęciu dzieci uchodźców ukraińskich, inwestycjach w laboratoria przyszłości i lokalnym wymiarze uroczystości. Zajął stanowisko, że integracja uczniów ukraińskich przebiegła bez poważnych problemów, a programy cyfrowe i pracownie techniczne są wdrażane w szkołach.

Najważniejsze informacje


Przemysław Czarnek rozpoczął wystąpienie od powitań i podziękowań dla gospodarzy oraz uczestników inauguracji. Wspomniał o westerplattczykach, którzy przyjechali na rowerach, o roli liceum Wybickiego i o osobistych związkach z Kościerzyną i Goszczanowem.

Przyjęcie dzieci ukraińskich


Czarnek podkreślił wdzięczność dla nauczycieli, uczniów i rodziców za przyjęcie dzieci uchodźców ukraińskich do polskich szkół. Zaznaczył, że zapowiadana "lawina" nowych przyjęć nie nastąpiła i że około 200 tysięcy uczniów przyjętych w poprzednim roku nie zakłóciło edukacji polskich dzieci.

Laboratoria przyszłości i cyfryzacja


Mówił o realizacji programu laboratoria przyszłości — projekt zrealizowany w szkołach podstawowych w blisko 12 tysiącach placówek, za miliard złotych, z nowoczesnym sprzętem: drukarkami 3D, robotami, Google VR i szybkim internetem. Zapewnił też, że szkoły ponadpodstawowe mają otrzymać pilotaż programu, a liceum w Kościerzynie będzie jednym z beneficjentów.

Lokalny i historyczny wymiar inauguracji


Wystąpienie łączyło wątki lokalne i historyczne — rok Wybickiego, znaczenie Westerplatte oraz motyw podróży i pielgrzymek. Czarnek podziękował organizatorom inauguracji i podkreślił, że nowy rok szkolny niesie nadzieje, ale też wyzwania związane z trudnymi czasami.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowny Panie Ministrze, Szanowny Panie Wojewodo, Szanowna Pani Starosto, Szanowna Pani Dyrektor, Pani Kurator, wszyscy wielcy szanowni Państwo, nade wszystko uczniowie tego liceum, ale też uczniowie wszystkich szkół w Polsce, bo to ogólnopolska inauguracja roku szkolnego, wielcy szanowni nauczyciele z całej Polski. Ja pragnę przywitać jeszcze jedną grupę osób, mianowicie tutaj z przodu siedzą westerplattczycy, którzy dojechali wczoraj na Westerplattę z Kielc po 550 kilometrach na rowerach. Są wśród nich nastolatkowie również z liceów, również ze szkół podstawowych z ziemi świętokrzyskiej, a przyjechali dlatego, że większość z żołnierzy westerplattę to byli ludzie pochodzący z Kielc i ze świętokrzyskiego. Wtedy nie było świętokrzyskiego, ale kieleckie. Przywitajmy ich brawami, bo zrobili wielką robotę. Pokażcie się, pokażcie się. 550 kilometrów na rowerze. Dziękujemy, że jesteście tutaj z nami, bo to jest też powód, dla którego jesteśmy w Kościerzynie. Jest kilka powodów, dla których Kościerzyna i to liceum jest gospodarzą ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego. Pierwszy taki, że Kościerzyna gdzieś jest głęboko w moim sercu, bo pochodzę z miejscowości Goszczanów, przez którą przechodziła zawsze i przechodzi chyba dalej pielgrzymka z Kościerzyny. I w moim domu rodzinnym zawsze było kilkanaście osób, które tam nocowały. Więc ta Kościerzyna gdzieś zawsze jest na ustach mojej rodziny również. Ale najważniejszy jest powód, o którym mówiła pani dyrektor. Otóż to jest rok Wybickiego i to jest liceum Wybickiego. Chcemy podkreślić tę wielką postać, która jak wiemy urodziła się tutaj niedaleko. No i trzeci powód to jest to Westerplatte właśnie. Ponieważ umówiliśmy się z panem kuratorem świętokrzyskim, który jest tutaj również obecny, że będę towarzyszył młodzieży i wszystkim uczestnikom tego rajdu na ostatnim etapie z Elbląga do Gdańska, na Westerplatte. Więc siłą rzeczy trzeba było wybrać miejsce na inaugurację tutaj w województwie pomorskim. I Kościerzyna jest najlepszym miejscem, które mogło nam się trafić. Bardzo dziękuję zatem pani staroście, bardzo dziękuję pani dyrektor, wszystkim państwu za trud organizacji tej inauguracji. Inauguracji roku szkolnego, który jest przed nami i który niesie wiele nadziei, niesie wiele wyzwań, też pewnie niepokojów i trosk. Bo czasy, w których żyjemy nie są łatwe, nie są łatwe dla nikogo. Co prawda to jest pierwszy rok szkolny od dwóch lat, który rozpoczynamy z wielką nadzieją, że żadna nauka zdalna nie będzie nam przeszkadzała w kształceniu naszych dzieci, naszej młodzieży w szkołach. Wchodzimy w ten nowy rok szkolny z większą pewnością co do tego właśnie tematu niż rok temu. Pamiętacie państwo jak to było rok temu i niż dwa lata temu, no dwa lata temu było strasznie pod tym względem. Ale jest to też pierwszy rok szkolny, który rozpoczyna się w czasie wojny na Ukrainie. Z tego miejsca chcę wszystkim państwu podziękować, tu obecnym, wszystkim nauczycielom, wszystkim uczniom w całej Polsce za znakomite przyjęcie uchodźców ukraińskich, dzieci uchodźców ukraińskich do wszystkich naszych szkół. Nie ma ani jednego miejsca w Polsce, z którego dochodziłyby jakiekolwiek informacje o jakichkolwiek problemach w relacjach między naszymi uczniami i uczniami ukraińskimi. To jest wielka zasługa nauczycieli, uczniów, rodziców, wszystkich, którzy przyjmują uchodźców ukraińskich i dla państwa wielkie brawa z tego miejsca. To jest rok szkolny, który rozpoczynamy przyjmując znów dalej tych naszych ukraińskich przyjaciół. Aczkolwiek te wszystkie zapowiedzi co do jakiejś lawiny przyjęć kilkuset tysięcy nowych uczniów w polskich szkołach się nie sprawdziły. Mamy spokój jeśli chodzi o tę kwestię. Te 200 tysięcy dzieci i młodzieży, które były przyjęte w zeszłym roku, ta liczba pewnie się zwiększy, ale nie w taki sposób, żeby w jakikolwiek sposób i gdziekolwiek w Polsce miała uczynić jakikolwiek problem z edukacją polskich dzieci w polskich szkołach. To zawsze nam przyświecało od 24 lutego. I w kontaktach z samorządowcami, kiedy tworzyliśmy ten system elastyczny przyjęć ukraińskich dzieci do polskich szkół pierwsza zasada była prosta. Robić to tak, żeby to w żaden sposób nie utrudniało albo nie utrudniało ponad miarę, bo są różne przecież też problemy, nie utrudniało edukacji dzieci w polskich szkołach. I to się dzieje. To jest, szanowni państwo, rok, w który wchodzimy w szkołach podstawowych w nowoczesne laboratoria przyszłości. Jest pani minister Justyna Rółowska, która wymyśliła laboratoria przyszłości. Cały projekt GovTechu przy panu premierze został zrealizowany w 100% i we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce, w blisko 12 tysiącach placówek, za miliard złotych powstały laboratoria przyszłości i są gotowe do tego, żeby w sposób nowoczesny uczyć nasze dzieci. Mamy również projekt, który dotyczy szkół ponadpodstawowych i mogę państwu powiedzieć z tego miejsca, że jesteśmy po rozmowie z panią starostą, z panią dyrektor i możemy państwa zapewnić, że jak tylko ruszy program choćby pilotażowy laboratoriów przyszłości w szkołach ponadpodstawowych, to ta szkoła, to liceum Wybickiego, tu w Kościerzynie, w związku z organizacją ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego laboratorium przyszłości będzie miało. I na pewno się wam przyda. Laboratoria przyszłości, szanowni państwo, to są nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, drukarki 3D, roboty, Google VR, wszystko co najnowocześniejsze, jeśli chodzi o nauczanie. I to jest rzecz, która rzeczywiście w Polsce jest zauważalna również przez tych, którzy przyjeżdżają z zachodu. Polska szkoła pod tym względem jest niezwykle nowoczesna. Każdą placówkę oświatową podłączyliśmy do szybkiego internetu. W zdecydowanej większości wypadków to jest internet szerokopasmowy. W każdej placówce oświatowej, podstawowej są laboratoria przyszłości. Jest sprzęt informatyczny, naprawdę taki, którego wcześniej nie było. To jest rok szkolny, w którym kontynuujemy programy typu Poznaj Polskę. Ja mam nadzieję, że również liceum to skorzysta z programu Poznaj Polskę. Kilkaset tysięcy dzieci i młodzieży w zeszłym roku szkolnym wyjechało w Polskę za środki finansowe z tego programu. 100 milionów złotych przeznaczyliśmy w tym roku kolendarzowym. Za chwilkę rusza kolejna edycja Poznaj Polskę za 50 milionów złotych. Zachęcam państwa do składania wniosków. Polska jest pięknym krajem. Warto te wszystkie miejsca, które niosą z sobą, czy mają w sobie wielki potencjał również edukacyjny, odwiedzać. I państwo to robicie bardzo chętnie. To jest, proszę państwa, rok szkolny, którym, i to jest komunikat z ostatniego wtorku, z ostatniej Rady Ministrów, w którym radykalnie na skalę dotąd niespotykaną zwiększy się subwencja oświatowa. Subwencja oświatowa uchwalona w budżecie ubiegłorocznym wynosiła niecałe 53 miliardy złotych. Subwencja oświatowa zaplanowana na następny rok budżetowy od 1 stycznia będzie wynosić ponad 64 miliardy złotych. To jest 11 miliardów wzrostu środków finansowych właśnie w ramach subwencji oświatowej. Myślę, że wszystkie organy prowadzące i dyrektorzy szkół z tego tytułu mogą być zadowoleni. A trzeba podkreślić, że dzieje się to w czasie niezwykle trudnym. W czasie, kiedy budżet państwa, jak nigdy wcześniej, zawiera wydatki ponadstandardowe, liczone w ponad 100 miliardach złotych na zbrojenia, na obronę narodową. Wszak wojna jest tuż za naszą granicą. Na wszystkie tarcze, które są konieczne na pomoc w zakupie ciepła na zimę, to są wydatki ponad 100 miliardowe. I w tym wszystkim 11 miliardów zwiększenia subwencji oświatowej. To jest ważny komunikat, bo wszyscy nauczyciele występują i związki zawodowe występują o podwyżki wynagrodzeń. Tak, podwyżka wynagrodzeń w szkole jest konieczna. I ona będzie. Ona będzie wynosiła od kilkunastu do 35% rok do roku licząc. Wiemy, że trzeba jeszcze więcej. I będziemy pracować, żeby jeszcze więcej było. Póki co komunikat jest taki. 11 miliardów złotych więcej subwencji oświatowej. Gigantyczna podwyżka subwencji oświatowej wcześniej niespotykana. To jest proszę Państwa rok szkolny. I tu informacja szczególnie ważna dla licealistów tutejszych i wszystkich w całej Polsce. Rok szkolny, w którym wchodzimy w nową maturę. Nowa matura niesie też ze sobą wiele niepokoju, zwłaszcza wśród uczniów czwartych klas, dzisiaj rozpoczynających naukę w czwartej klasie liceum. Chcę Państwa zapewnić, że pan dyrektor Smolik, Centralna Komisja Egzaminacyjna wraz z ekspertami Ministerstwa Edukacji i Nauki pracuje nad tym, ażeby poziom trudności tej matury był adekwatny do Państwa możliwości, uwzględniając również fakt, że również Państwo przez długi okres czasu byli poddani, byliście poddani nauce zdalnej. I z tego tytułu trzeba to uwzględniać, również jeśli chodzi o poziom trudności matury tegorocznej. Więc nie przejmujcie się. CKE panuje nad sytuacją, my ich wspieramy, będzie dobrze. Jestem o tym przekonany, a przygotowywani jesteście świetnie przez Waszych nauczycieli. To jest, Szanowni Państwo, w związku z tym także rok szkolny, który niesie wiele nadziei. Bo przecież to są pierwsze roczniki, które kończą nowy system 8 plus 4 bez gimnazjów. Technika będą miały jeszcze starą maturę, bo w technikach ta matura nowa wejdzie w kolejnym roku szkolny. Ale wiele nadziei, dlatego że jesteśmy przekonani, że edukacja w systemie 8 plus 4 jest bardziej efektywna. I będziemy mieli znakomitych absolwentów również tego liceum w Kościerzynie i wszystkich innych liceów w całej Polsce. Jestem o tym głęboko przekonany. I w związku z tym chcę Państwu życzyć wszystkim, wszystkim nauczycielom, wszystkim uczniom tego liceum, wszystkim nauczycielom i uczniom w województwie pomorskim i wszystkim nauczycielom i uczniom w całej Polsce spokojnego roku szkolnego, spokojnej nauki w trybie stacjonarnym przez cały rok, żeby nam się nie przytrafiały takie niespodziewane rzeczy, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Jestem przekonany, że wspólnie, szybko przez te 10 miesięcy dojdziemy do kolejnych wakacji, bo to zawsze jest najpiękniejszy okres w życiu każdego ucznia. Wszystkiego najlepszego Państwu życzę. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.