Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Konferencja prasowa Premiera Polski oraz Prezydenta Ukrainy

Konferencja prasowa Premiera Polski oraz Prezydenta Ukrainy

Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska oraz Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Ważną rozmowę, pomówiliśmy o wiele kwestii, ale chciałbym zacząć od tego, że dziękuję Polsce, dziękuję narodowi polskiemu za wsparcie dla Ukrainy i teraz w okresie inwazji rosyjskiej i przez te wszystkie lata. Od czasów odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Polska była i bardzo liczę na to, że i dalej będzie dla nas bardzo stałym przecielem. I też dla całej Europy i w całej Europie, bo u nas w Europie my się wspieramy wszyscy nawzajem we wszystkich ważnych kwestiach i oczywiście będziemy razem w Unii Europejskiej i jesteśmy tutaj bardzo wdzięczni za zasadnicze polskie stanowisko. Dziś poinformowałem Donalda o sytuacji w naszym kraju. Przede wszystkim w kwestii energetyki jest to jedna z kwestii priorytetowych. Bardzo dużo robimy, by zachować normalne warunki życia dla ludzi. Praktycznie Rosjanie próbują zniszczyć w naszych miastach, w naszych wsiach możliwość istnienia w ogóle, przebywania. I bardzo ważne dla nas jest to, że nasi partnerzy są dziś z nami, są dziś tutaj, wspierają Ukrainę i Ukraińców. Mówiliśmy o pracy energetycznej. Są rzeczy, które mogą wzmocnić obydwa nasze kraje. Przede wszystkim to dotyczy rozbudowy sieci energetycznych. Mamy już dwa projekty, które powinniśmy zrealizować. Liczymy na owocną pracę naszych zespołów, naszych ministerstw energetycznych. To bardzo ważne, bo i dalej nasze firmy dostarczające energię pracowały bardzo skutecznie. Również współpracujemy w zakresie dostarczania gazu. Będziemy tutaj zwiększali ilość dostaw do Ukrainy gazu. Dziękuję bardzo społeczeństwu polskiemu za dostawy do Ukrainy sprzętu energetycznego, przede wszystkim generatorów. Dziękujemy bardzo Donaldzie i twojej zespołowi i wszystkim Polakom, którzy bardzo pomagają i naszym miastom i całej Ukrainie. Dużo też uwagi poświęciliśmy pomówieniu kwestii programu Pioru, który pozwala nam zachować obronę przeciwnością. Dostajemy od Stanów Zjednoczonych takie właśnie podejście jest w Waszyngtonie w kwestii stosunków z Europą. Dla nas to oznacza przede wszystkim, że mamy rakiety dla naszej obrony przeciwpodobnej i każdy taki zestaw ma wielkie znaczenie. Liczymy na to oczywiście, że Ukraina będzie też uczestnikiem programu SAFE. Będziemy wspólnie z Polską produkowali drony i inne wojskowe wyposażenie, uzbrojenie. Bardzo ważne jest to, że my teraz w Ukrainie tutaj walcząc z tym, co przede wszystkim możemy aktualnie w pełni, co czego potrzebujemy i dlatego powinniśmy produkować to wspólnie. Mówiliśmy też o kwestii dyplomatycznej w zakresie negocjacji. Poinformowałem Donalda o aktualnych kwestiach omawianych w Emiratach przez nasze zespoły. Oczywiście rozmowy trwają. My mamy skończyć tę wojnę, ale powinna być konstrukcyjna. Powinniśmy skończyć tę wojnę i otrzymać pewne gwarancje i bezpieczeństwo. Najważniejsze, Rosja nie powinna otrzymać żadnej nagrody za agresję. Tak by nie chciała ponownie wznawiać tej agresji przeciwko Ukrainie lub przeciwko innym krajom. Dziękujemy Polsce bardzo za wsparcie w tym zakresie. Rozumiemy, że Polska i dalej będzie wspierała wszystkie stosunki na agresora i w zakresie również statków przewodzących rupę. Bardzo ważne by ten pakiet sankcji europejskich był naprawdę mocny. Motywowało Rosję ukończyć wojnę i aktywy rosyjskie mają zostać przeznaczone na odbudowę Ukrainy po rosyjskie agresje. Mamy też dużą kwotę dla odbudowy przed Europą, ale powinniśmy też wykorzystać tutaj rosyjskie środki. Liczymy tutaj bardzo na wsparcie od Polski, Donald. Wiesz dobrze, że zawsze bardzo wspieramy i witamy wsparcie naszych partnerów. Omawialiśmy też kwestię konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy, która, jestem pewien, odbędzie się na najwyższym poziomie w Polsce w tym roku i przygotowujemy się do niej. Liczymy na to, że będzie to bardzo konkretna konferencja z bardzo mocnymi, konkretnymi skutkami. Dziękuję ponownie, Donaldzie, Ci za wsparcie i za dzisiejszą wizytę. Chwała Ukrainie! Panie Prezydencie, drogi przyjacielu, jestem razem z polską delegacją dzisiaj w Kijowie, bo to jest to miejsce na mapie świata, gdzie wszyscy ludzie widzą bardzo wyraźnie, jak przez szkło powiększające, co to jest dobro i co to jest zło. Rozpocząłem dzisiaj wizytę od złożenia wieńców wspólnie z Tobą. Czcimy pamięć bohaterów ukraińskich. Później w Bykowni złożyłem hołd ofiarom rosyjskich okrucieństw. Ofiarom polskim z przyszłości i ukraińskim z wojny, która toczy się teraz w naszych czasach. I w każdym z tych miejsc, w każdej z tych chwil, tych momentów wiedzieli, że nie są i nie pozostaną sami. Ja wiem, że tu w Kijowie, w Charkowie, w Odessie, wszędzie w Ukrainie słyszycie często słowa solidarności, otuchy i wiem, że słowa nie wystarczą. Polska i ja osobiście nie musimy nikogo zapewniać o tym, że dla nas pomoc w Ukrainie to nie tylko oczywisty obowiązek moralny, to nie tylko oczywista potrzeba solidarności, żeby stanąć po stronie zaatakowanego, przeciwko agresorowi. To w moim i Polski przypadku jest także oczywisty wspólny interes, wspólne doświadczenie historyczne, wspólne przeżywanie tego co dzisiaj i wspólna przyszłość Polski i Ukrainy. Mówiłem to wiele razy, będąc w Kijowie, w Warszawie, w Brukseli, że nie ma sprawiedliwej, bezpiecznej Europy bez niepodległej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Polski bez niepodległej i bezpiecznej Ukrainy. Nie będzie też suwerennej Ukrainy bez Polski, bez Europy, bez naszej przyjaźni, bez naszej solidarności rozumianej w sposób naprawdę głęboki. Tak jak powiedziałem nie o słowa, chodzi tylko o czyny. Jesteśmy wszyscy, cała nasza delegacja, będę o tym mówił szeroko i w moim kraju i w całej Europie pod wielkim wrażeniem nie tylko heroizmu Waszych żołnierzy, ale też codziennego heroizmu wszystkich mieszkańców. My naprawdę dobrze wiemy i dlatego tak bardzo czujemy to razem z Wami, co znaczy przeżyć zimę, kiedy temperatura spada do minus 30 stopni bez ogrzewania, bez prądu, bo barbarzyński agresor postanowił zaatakować ludność cywilną w ten najbardziej bolesny i dotkliwy sposób.

---