Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
PiS: Kompas Jutra 2026 zagrożeniem dla polskiej szkoły

PiS: Kompas Jutra 2026 zagrożeniem dla polskiej szkoły

PiS ostrzega, że reforma "Kompas Jutra 2026" wprowadzi zmiany, które obniżą poziom nauczania i ograniczą przekazywaną wiedzę oraz umiejętności.
Partia podkreśla, że nowe rozwiązania narzucają metody pracy (doświadczenie edukacyjne, tydzień projektowy) kosztem obowiązkowej wiedzy i autonomii nauczycieli.
PiS sygnalizuje też zagrożenie dla małych szkół - likwidacja kuratoryjnej kontroli i tworzenie szkół filialnych mogą doprowadzić do zamykania placówek; zaprasza na debatę programową w Zamościu z propozycjami alternatywy.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, te dwa lata to rzeczywiście czasy chaosu. Dziś ministerstwo i kierownictwo tego ministerstwa próbują wprowadzać zmiany, które mają zrewolucjonizować polską szkołę. To ta reforma Kompas Jutra 2026, który ma ruszyć od września tego roku, który doprowadzi do tego, że poziom nauczania w polskich publicznych szkołach gwałtownie spadnie. Przecież chodzi po raz kolejny o obcięcie wiedzy, treści, umiejętności, które mają być przekazywane uczniom. Nauczyciele po raz kolejny, tak jak przy pracach domowych, nie mogą spokojnie sami decydować o tym, jak pracować z uczniami, jakimi metodami, dostosowując je do wieku uczniów, do rodzaju szkoły, do tego, jaki potencjał, jakie możliwości mają uczniowie. Teraz też próbujemy się narzucić metody pracy, m.in. tzw. doświadczenie edukacyjne, tydzień projektowy, a to wszystko będzie odbywało się kosztem wiedzy i umiejętności, które uczniowie będą nabywali w trakcie tej edukacji. To jest pójście drogą, którą poszły państwa zachodnie, doprowadzając do upadku szkolnictwa publicznego. Tam jest gigantyczne rozwarstwienie. Ci, którzy mają pieniądze i czują odpowiedzialność za dzieci, próbują posyłać dzieci do szkół prywatnych, bo tam rzeczywiście jest nadal dyscyplina, nadal są wymagania. A pani Nowacka, pani Lubnawer próbują wmówić rodzicom i nauczycielom, że brak prac domowych będzie oznaczał więcej czasu i lepszy dobrostan uczniów i że to polepszy poziom edukacji w Polsce, chociaż nawet eksperci związani z Platformą Obywatelską wyraźnie mówią, że to zły ruch i dziś zamiast korygować swoje decyzje, ministerstwo próbuje jeszcze dalej iść w tym samym kierunku. Podobnie zresztą ma się sprawa z tak zwanymi małymi szkołami. Reforma i ustawa, która trafiła do Sejmu według obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji ma uratować małe szkoły, a tak naprawdę będzie ułatwiała likwidację małych szkół. Odbiera się chociażby kuratorom prawo do tego, aby zawetować decyzje dotyczące sieci szkół czy tworzenia zespołów, ułatwia się tworzenie filii i wkrótce doprowadzi to do tego, że w wielu miejscach w Polsce te małe szkoły zostaną po prostu zlikwidowane. Czas ten chaos zatrzymać. Trzeba wrócić do normalnej polskiej szkoły. Stąd zapraszamy do debaty, do konferencji programowej w Zamościu, gdzie z jednej strony eksperci z różnych stron polskiego życia publicznego będą mówili o tych kłopotach, które dziś polska szkoła przeżywa, ale chcemy także pokazać alternatywę. Co zrobić, aby z tego chaosu wyjść? Aby polska szkoła była znowu normalną polską szkołą, która kształci dobrze, wypuszcza ze szkół ludzi dobrze wychowanych, pamiętających o tym, że są Polakami, ale i także przygotowanych do dorosłego życia. Zapraszamy na transmisję w sobotę od godziny dwunastej w Zamościu. Szanowni Państwo, widać zdecydowane kroki Ministerstwa do zwijania polskiej oświaty. Pierwszy to był taki już w ustawie uchwalonej przez Sejm, którą na szczęście zawetował Pan Prezydent, to było wyrzucenie opinii kuratorium, jeżeli chodzi o arkusze szkół. Państwo miało nie kontrolować tego, w jaki sposób ta szkoła będzie zorganizowana, czyli tak naprawdę od kwietnia do września samorządy miały wolną rękę do tego, czy będą to robić zgodnie z prawem, czy nie. Kuratorium miało tutaj nie interweniować. Na szczęście Pan Prezydent to zawetował. I tutaj jak Panowie wspominali o tej ustawie, której jesteśmy po pierwszym czytaniu. Tam też są konkretne rozwiązania bardzo niekorzystne dla szkół, szczególnie wiejskich. Ministerstwo proponuje nową strukturę organizacyjną szkoły podstawowej, która by obejmowała w wyjątkowych przypadkach klasy 4-8. Docelowo proponują, aby szkoły w danej gminie to była jedna szkoła podstawowa, a pozostałe szkoły były szkołami filialnymi. Do tego obnażają w taki sposób drastyczny swoje podejście do ucznia na wsi, ponieważ proponują, aby jeżeli uczniowie w klasach 1-3, jest ich co najmniej 12, żeby wszystkie zajęcia prowadzone były łącznie, czyli tak naprawdę występuje dysproporcja w nauczaniu pomiędzy uczniami w miastach, nawet tych małych, a uczniami na wsi. Ale tam był bardzo jeden niebezpieczny zapis, który obnaża tak naprawdę zamiary ministerstwa. Kiedy rząd planował tę ustawę, to na etapie konsultacji, oni proponowali, aby gmina nie miała ani jednej szkoły podstawowej, żeby nie prowadziła żadnej szkoły. To jest w tym dokumencie, który jest na stronie sejmowej. Sprzeciw przeciwko temu zgłosił Rześnik Praw Dziecka. Zostało to uwzględnione już na stałym Komitecie Rady Ministrów. Ta ustawa była tego pozbawiona, ale to naprawdę pokazuje prawdziwe intencje zwijania oświaty. Do tego dochodzi to obcinanie podstaw programowych, wycinanie lektur, prowadzenie wychowania w szkole, tak naprawdę przeciwko rodzicom. My jesteśmy przeciwko temu, mamy na to gotowe rozwiązania. Przedstawimy je właśnie już w sobotę, 7 lutego w Akademii Zamojskiej, gdzie będą dwa panele, jeden ekspercki, drugi będą posłowie związani z edukacją, czyli eksperci podsumują dotychczasowe antydziałania, jeżeli chodzi o oświatę pani Nowackiej. A posłowie przedstawią już ten program. Normalna szkoła, bo jak ktoś mądry powiedział, dzisiaj normalność jest w cenie, a my chcemy, żeby to była normalna szkoła, żeby nauczyciel decydował o tym, jak ma prowadzić te zajęcia, jak, czy ma zadawać uczniom prace domowe, czy nie, bo to mu nakazuje karta nauczyciela. Artykuł 12 ustęp 2, ministerstwo łamie te przepisy, dlatego serdecznie państwa zapraszamy. Będzie bardzo ciekawie, będzie możliwość też przeprowadzenia dyskusji. Wiemy, że przybędą samorządowcy, przybędą ludzie związani ze światą. My wiemy, jak należy tę szkołę naprawić i w tym duchu trzeba iść. Dziękuję bardzo. Pytania, proszę bardzo. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość ogłosi kandydata na premier? Wtedy, kiedy wygra wybory, to na pewno. A wcześniej, to proszę się uzbroić w cierpliwość, będą decyzje w tej sprawie zapadały pewnie wiosną tego roku. Czy pan się czuje na tej liście? Ja mam tutaj rozmówcę i to jeszcze kobietę, nie mogę się tak zachowywać, że będę do pana się odwracał, a pani mi zadaje pytanie. Muszę szanować obyczaje polskie. U nas w Polsce, proszę państwa, kobiety są ważniejsze. Otóż kwestia poczucia jest tutaj najmniej ważna. Pracujemy, jak państwo widzicie, nad programem. Poczymy nawet spory programowe, które niekiedy wymykają się gdzieś na zewnątrz i tworzą wrażenie jakichś kłótni, których nie ma. Jak zakończymy prace programowe, pewnie będziemy wskazywać konkretnego człowieka, który będzie ten program prezentował w całej Polsce i będzie potencjalnym kandydatem na premiera. To są naturalne rzeczy. Pan chciałby coś na ten temat powiedzieć? To jest kwestia cenia, szanowna pani. Ja bym chciał, żeby w Polsce wróciła normalność i żeby wróciła do władzy prawica, Prawo i Sprawiedliwość, żeby znów do polskich szkół wróciły inwestycje w wysokości 15 miliardów złotych, żebyśmy znów mogli budować sale gimnastyczne tam, gdzie jeszcze ich nie ma, żebyśmy mogli znów budować i rozbudować szkoły specjalne, bo jest ogromne na to zapotrzebowanie, żebyśmy mogli znów prowadzić wielki program modernizacyjny i informatyczny w polskich szkołach, żebyśmy w Polsce znów mogli przystąpić do pedagogiki dumy po to, żeby wychowywać młodego, odpowiedzialnego Polaka, a nie antypolskiego unijczyka. To jest moje chcenie, a nie to czy ja będę premierem czy nie, to nie ma znaczenia. Jedyny z tematów na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego na dyskusję o okoliczności rosyjskich kontaktów towarzyskowych i dosłownie dwa trzałka Sejmu Wielkiej Rzeczypospolitej. Jak pan to rozumie? Pan prezydent Karol Nawrocki zezwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego po to, żeby dyskutować szeroko w tematach, które stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich, Polaków i Polski. W związku z tym, jeśli doszedł do wniosku, że ujawnione kontakty pana marszałka Czarzostego ze wschodem, z Rosją, w sytuacji, kiedy Rosja prowadzi brutalną wojnę przeciwko Ukrainie tuż za naszymi granicami kraju, te kontakty mogą być niebezpieczne. Więc chcę to wyjaśnić. Przewrotuję dronie, nie widzę tu żadnego problemu. Czy powinien być porządek, jakby był rozszerzony o ten wniosek pana Barta Siwickiego, żeby wyjaśnić kontakty pana prezydenta ze środowiskiem CBP? A co ma piernik do wiatraka? Przepraszam serdecznie. Czy środowisko Kibolskie współpracuje z Rosją i z Putinem w ataku na Ukrainę? Tego nie wiemy. To była moja odpowiedź na absurd pytania pana Śliwca i pana Czarzostego. Widać, że panu Czarzostemu puszczają bardzo nerwy. To znaczy, że coś jest na rzeczy. To ja jeszcze zapytam. Mówił pan o tej stronie, że to są ludzie pojawieni, chociażby przy ustawieniach, to jak ta kondycja i nastroje są? Jakie są co? Jak kondycja i nastroje? Kondycja jest znakomita, jak państwo widzicie. My tutaj jesteśmy z różnych części naszego państwa i wyglądamy chyba nie najgorzej. Tak mi się wydaje przynajmniej. A czujemy się świetnie, mogę pani powiedzieć. Jeśli chodzi o dyskusje programowe, one są niemal każdego dnia dzisiaj w Przeworsku. Zapraszam serdecznie do Przeworska. Jadę tam na spotkanie z mieszkańcami Podkarpacia. Dopiero co byłem w Garwolinie, wejherowie, w Sierakowicach. Jeżdżimy po całej Polsce. Ludzi przychodzi mnóstwo. Czujemy to ciśnienie i to zainteresowanie coraz większe polityką i tym wszystkim, co się dzieje. Odpowiedział na żenujący program, który obecnie rządzący na USA.

Nie generuj cytatów ani tonu emocjonalnego. Ustaw key_quote na pusty string, social_quotes na pustą listę, emotional_tone na pusty string.
---