W poniedziałek, 29 stycznia, w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli odbyło się posiedzenie Miedzyparlamentarnej Rady Ukraina-NATO oraz Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W spotkaniu wzięło udział 27 parlamentarzystów reprezentujących 17 państw członkowskich NATO oraz 9 parlamentarzystów Rady Najwyższej Ukrainy. Wydarzeniu przewodniczył pos. Michał Szczerba, przewodniczący ZP NATO i równocześnie szef delegacji Sejmu i Senatu RP do tego gremium.
Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji geopolitycznej, wsparcie Ukrainy przez państwa sojusznicze oraz dyskusja nt. realizacji proatlantyckich aspiracji Ukrainy w perspektywie Szczytu Szefów Państw i Rządów NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie w lipcu.
Przewodniczący Szczerba, wezwał parlamentarzystów do przyspieszenia i zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy. - Musimy jasno i stanowczo oznajmić. Rosja musi zostać pokonana. I musimy stać z Ukrainą aż do zwycięstwa – wskazał Michał Szczerba. W swoim wystąpieniu akcentował znaczenie jakie mogłoby przynieść przyjęcie Ukrainy do NATO dla zbudowania trwałego pokoju i stabilności w Europie. - To najlepszy sposób na odstraszenie przyszłej agresji i wzmocnienie bezpieczeństwa europejskiego – przekonywał. Wyraził także osobiste zaangażowanie w pomoc Ukrainie w osiągnięciu tego celu i wezwał liderów parlamentarnych, by przez czas pozostały do Szczytu Waszyngtońskiego zrobili wszystko co jest możliwe w tym zakresie.
Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Geoana, inni wysocy rangą przedstawiciele NATO oraz ambasadorzy państw członkowskich Sojuszu, zapewnili o dalszym wsparciu Ukrainy oraz podkreślili konieczność zwiększenia produkcji przemysłu obronnego, w szczególności w zakresie produkcji amunicji i pocisków artyleryjskich oraz wsparcia dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.
Rada wezwała również do rozszerzenia i podtrzymania sankcji wobec Rosji oraz do pociągnięcia władz rosyjskich oraz ich wspólników, w tym przedstawicieli reżimu białoruskiego, do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i potwierdzone akty o charakterze ludobójstwa popełnione przez agresora.
Posiedzenie Rady było również okazją do spotkania bilateralnego przewodniczącego ZP NATO Michała Szczerby z zastępcą Sekretarza Generalnego NATO Mirceą Geoaną. Poruszono kwestie dotyczące sytuacji na froncie, planów wsparcia Kijowa w sferze politycznej, militarnej i humanitarnej, perspektyw rozwoju sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa światowego oraz o zbliżającego się Szczytu Szefów Państw i Rządów NATO w Waszyngtonie. Michał Szczerba podkreślił, że priorytetem Polski jest zdecydowane wspieranie Ukrainy w osiągnięciu zwycięstwa. Jak podkreślił, Polska zamierza konsekwentnie udzielać dalszej pomocy militarnej, jak również pomocy w procesie odbudowy, czego dowodem jest powołanie specjalnego Pełnomocnika rządu ds. odbudowy Ukrainy.
Powołana w 1998 r. Międzyparlamentarna Rada Ukraina-NATO składa się z 10 przedstawicieli (oraz 10 zastępców przedstawicieli) reprezentujących 5 komisji stałych ZP NATO (po dwóch przedstawicieli) oraz 10 parlamentarzystów reprezentujących Radę Najwyższą Ukrainy. Funkcję przewodniczącego ZP NATO od października 2023 r. sprawuje pos. Michał Szczerba.
Źródło: https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/komunikat.xsp?documentId=E88475058BE881B8C1258AB4003C1D8D