14 stycznia przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych, wybranego przez Sejm patrona roku 2024.
Marek Hłasko urodził w Warszawie. Jako 20-latek zadebiutował opowiadaniem "Baza Sokołowska", jednak prawdziwą popularność i Nagrodę Literacką Wydawców zdobył za swój zbiór opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" z 1956 r. Jego proza była adaptowana na potrzeby filmowe, w tym takie produkcje jak "Zbieg", "Pętla" i "Baza ludzi umarłych". Po wyjeździe z Polski w 1957 r. napisał m.in. powieści i opowiadania "Sowa, córka piekarza", "Wszyscy byli odwróceni", "Drugie zabicie psa", a także wspomnienia i jedną z najbardziej znanych swoich książek - "Piękni dwudziestoletni".
"Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski" - napisali posłowie w uchwale.
Zmarł 14 czerwca 1969 r. w Wiesbaden, jego prochy sprowadzono do Polski w 1975 r.
Źródło: https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/komunikat.xsp?documentId=E292143A81AE4D56C1258AA1002EEA88