105 lata temu, 27 grudnia 1918 r, wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Kilka tygodni po odzyskaniu niepodległości granice państwa polskiego nie były ukształtowane. Ważyła się m.in. przyszłość ziem dawnego zaboru pruskiego. Impulsem do zbrojnego zrywu była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Swoim przemówieniem z okna hotelu Bazar, wygłoszonym 26 grudnia, poderwał on Wielkopolan do - jak się miało wkrótce okazać - zwycięskiej walki.
Hołd powstańcom wielkopolskim oddał wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, który w imieniu marszałka Sejmu Szymona Hołowni, uczestniczył w uroczystości na stołecznym Placu Marszałka Piłsudskiego. W okolicznościwej korespondencji Szymon Hołownia wskazał, że obchody stanowią "przykładny tryumf bohaterstwa, a zarazem odpowiedzialnego i dalekowzrocznego myślenia o Polsce". "Gdy tylko nadarzyła się sposobność, Wielkopolanie doskonale przygotowani i zorganizowani do zbrojnego działania, wzięli sprawy w swoje ręce. Nie pozwolili, by obce mocarstwa zadecydowały o ich losie, a rodzinna ziemia nadal należała do zaborcy" - podkreślił w liście Marszałek Sejmu.
Dwa lata temu, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, Sejm ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Źródło: https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/komunikat.xsp?documentId=FFFEF695131E472BC1258A930057F5F8