Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druki nr 188 i 196).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panowie Ministrowie! W tej sprawie czy w kontekście procedowania nad tą ustawą powinny paść trzy słowa. Po pierwsze, pomagać, po drugie, wymagać, i po trzecie, stawać w prawdzie.
Pomagać, dlatego że to jest imperatyw zarówno chrześcijański, jak i humanitarny. Pomagać uchodźcom wojennym, którzy uciekają przed piekłem rosyjskiej wojny. I my to w Polsce doskonale robiliśmy.
Wymagać, dlatego że ta pomoc finansowana jest z kieszeni polskiego podatnika. 20 mld zł w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy byłem wojewodą na Pomorzu Zachodnim, zostało przekazanych w Polsce na pomoc Ukraińcom. Tylko 1 mld zł pochodził ze środków unijnych. Dlatego trzeba wymagać. My tak wymagaliśmy i trzeba wymagać jeszcze bardziej, żeby uchodźcy ukraińscy nie nadużywali tej pomocy.
I wreszcie stawać w prawdzie. To jest do państwa. Cały czas państwo mówicie o samorządach. Jest pan prezydent Karnowski, który może powiedzieć, skąd te pieniądze pochodziły. Te pieniądze pochodziły (Dzwonek) z funduszu, który utworzyliśmy. I również wy, państwo, ten fundusz kontynuujecie. Jeżeli mówicie, że polskie państwo czy polski rząd nie zdał egzaminu albo nie pomagał, że pomagali tylko zwykli ludzie, organizacje pozarządowe czy samorządowcy...
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Poseł Zbigniew Bogucki:
...to niestety państwo nie mówicie prawdy. A dzisiaj jesteście w tej samej sytuacji. Ciekawe czy powiedzie, że też nie działacie. (Oklaski)