Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju o rządowym projekcie ustawy o likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (druki nr 763 i 795).
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej wygłosić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem zarówno wystąpienia pani posłanki sprawozdawczyni komisji gospodarki i rozwoju, jak i mojego przedmówcy pana posła Tchórzewskiego reprezentującego stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość. Chcę powiedzieć państwu, że z dość dużym zdziwieniem wsłuchiwałem się w słowa pana posła, który m.in. formułował zarzuty dotyczące tego, że likwidacja Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości może w jakikolwiek sposób wpłynąć negatywnie na realizację ważnych priorytetów, które stoją przed polską gospodarką, ale przede wszystkim przed polskimi przedsiębiorcami, a w szczególności małymi i średnimi podmiotami gospodarczymi, które w Polsce funkcjonują i które muszą każdego dnia stawiać czoło wyzwaniom, jakie niesie coraz to bardziej konkurencyjny świat.
Oczywiście musimy mieć świadomość, że przez konkurencję rozumiemy niezwykle innowacyjne rozwiązania gospodarcze, które często powstają na styku nauki i przedsiębiorczości. W tym kontekście chcę wszystkich państwa, a przede wszystkim pana posła Tchórzewskiego uspokoić, że likwidacja Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podyktowana jest niezwykle twardymi przesłankami, które są konsekwencją licznych kontroli, które zostały w tej instytucji przeprowadzone i które wykazały szereg nieprawidłowości pomiędzy nakładami środków publicznych a efektywnością działania tej fundacji. To wszystko oczywiście było pierwszorzędną przesłanką, która skłaniała ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, aby przyjrzeć się z dużą pieczołowitością tejże fundacji, ale przede wszystkim, żeby podjąć takie decyzje, które z jednej strony usprawnią działanie fundacji, a z drugiej będą wychodzić naprzeciw przedsiębiorcom, ale także będzie dbałość o wydatkowanie pieniędzy publicznych. W konsekwencji z licznych kontroli wynika, że działania podejmowane przez fundację nie spełniają wymogów statutowych, które leżały u podstaw powołania tejże fundacji. Ale tak jak wspomniała pani poseł sprawozdawca, już samo jej powstanie - też doskonale pamiętam ówczesne dyskusje - wywoływało wiele kontrowersji. Mianowicie podstawową przesłanką było to, że w opinii nie tylko posłanek, posłów, ale także środowiska polskich przedsiębiorców było to powołanie kolejnej instytucji, kolejnego podmiotu, który powiela kompetencje i zadania podmiotów już istniejących, jak przede wszystkim wymieniana tutaj przez wszystkich przedmówców Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do tego dodać należy nieprawidłowości, które były szeroko relacjonowane przez środki masowego przekazu, włącznie z kierowaniem spraw do prokuratury, które także winny być wyjaśnione w taki sposób, abyśmy wszyscy mieli świadomość, że środki publiczne są wydatkowane zgodnie z ich przeznaczeniem.
Te wszystkie przesłanki, szanowni państwo, powodują, że klub Koalicji Obywatelskiej będzie wspierał ten projekt rządowy. Co istotne, chcę państwu powiedzieć, że fundacja będzie funkcjonować do końca br., po czym zostanie powołany likwidator. Warto też zaznaczyć, że chodzi o 46 pracowników, jak i to, że zadania i zobowiązania fundacji oraz wszelkie umowy, które zostały przez nią zawarte, będą realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Chciałbym także przede wszystkim polskich przedsiębiorców zapewnić, że wszelkie działania realizowane czy to ze środków krajowych, czy wynikające z realizacji programów europejskich, ze środków europejskich, będą konsekwentnie, z dużą determinacją realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. A jestem (Dzwonek) też przekonany, że nam wszystkim przyświeca także wątek związany z gospodarnością i odpowiedzialnością za środki publiczne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)