Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (druki nr 661 i 706).
Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Tym razem mam zaszczyt w imieniu klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, druki sejmowe nr 661 i 706.
Wysoka Izbo! W związku z wprowadzeniem w dniu 7 czerwca 2021 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2021/784 z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym Polska jako państwo członkowskie zobligowana była do wprowadzenia do porządku prawnego uregulowań unijnych w tym zakresie do dnia 7 czerwca 2022 r. Jak widać, jesteśmy daleko po czasie, bo ponad 2 lata.
Powracając do przedmiotu wystąpienia: celem ww. projektu ustawy jest, po pierwsze, zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku cyfrowego przez przeciwdziałanie wykorzystywaniu usług hostingowych do celów terrorystycznych, po drugie, poprawa bezpieczeństwa publicznego w całej Unii Europejskiej, oczywiście przy zagwarantowaniu poszanowania praw, wolności wypowiedzi i informacji. Transgraniczny charakter projektu ma na celu skuteczne blokowanie do 1 godziny i usuwanie z sieci treści o charakterze terrorystycznym w przypadku wszystkich dostawców usług hostingowych, niezależnie od miejsca ustanowienia ich głównej jednostki organizacyjnej, jeśli swoje usługi oferują w co najmniej jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej. To o tyle ważne, że Internet, oprócz wielu dobrodziejstw, którymi dysponuje, stał się również instrumentem wykorzystywanym przez terrorystów m.in. do szerzenia swoich przesłań, rekrutowania ludzi, zastraszania ich, ułatwiania przeprowadzania ataków terrorystycznych, a także umieszczania instruktarzy w zakresie wykorzystywania lub użytkowania broni. Obecna sytuacja geopolityczna, konflikty i liczne zagrożenia stwarzają nowe mechanizmy i przestrzenie do naruszenia bezpieczeństwa Europy.
Obecnie polski porządek prawny przewiduje blokowanie treści o charakterze terrorystycznym za zgodą pierwszego zastępcy prokuratora generalnego, prokuratora krajowego i sądu. Rozporządzenie nr 2021/784 daje możliwość blokowania bez zgody sądu. Dodanie w ustawie art. 26a daje możliwość szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydawania nakazów względem dostawców usług hostingowych do usuwania treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwiania dostępu do treści we wszystkich państwach członkowskich. Daje mu również uprawnienia do: weryfikacji nakazów usunięcia wydanych w innych państwach członkowskich, przedłużania przechowywania usuniętych treści, prowadzenia współpracy z innymi organami w państwach członkowskich, nakładania kar administracyjnych, wydawania decyzji w sprawie dostawców usług hostingowych, publikowania sprawozdania i przekazywania do Komisji Europejskiej rocznej informacji w tym zakresie. Nowe przepisy będą stosowane wobec dostawców usług hostingowych i mediów społecznościowych, usług wymiany materiałów wideo, obrazów i plików audio, a także usług wymiany plików i innych usług w chmurze.
Niezrozumiałe dla mnie jest to, że tak długo czekaliśmy na wprowadzenie do porządku prawnego tej dyrektywy, ale cieszę się, że dzisiaj pochyliliśmy się nad tym projektem ustawy, bo w zasadzie czynimy to w trosce o bezpieczeństwo i porządek publiczny, jak również społeczny. Z tego względu mój klub, klub Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga, będzie popierał ww. projekt. Bardzo dziękuję, panie marszałku.