Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis (druk nr 600).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis.
Przedstawiany dziś projekt ustawy ma charakter porządkujący. Dostosowuje on zapisy szeregu krajowych ustaw do zmienionych rozporządzeń Komisji Europejskiej dotyczących pomocy de minimis. W zmienionych rozporządzeniach komisji zmienił się sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z lat podatkowych, maksymalna wartość pomocy, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca. W tym okresie pojawiły się też nowe sektory, w których pomoc de minimis dotąd nie była udzielana. Zlikwidowano również niższy limit pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów.
Zmiany wprowadzone przez Komisję Europejską są ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, ponieważ maksymalna wartość pomocy de minimis, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca, wzrosła do 300 tys. euro i do 750 tys. euro. Zmienił się też sposób obliczania 3-letniego okresu sumowania limitu pomocy z bieżącego roku podatkowego i 2 poprzednich na okres 3 minionych lat. Według nowych rozporządzeń ubiegający się o pomoc de minimis przedsiębiorca będzie musiał przedstawić zaświadczenie o wysokości otrzymanej pomocy w minionych 3 latach lub przedstawić oświadczenie o wysokości tej pomocy albo o niekorzystaniu z tej formy wsparcia w ogóle. Rezygnacja w przypadku omawianego aktu prawnego z 14-dniowego okresu vacatio legis nie jest sprzeczna z prawem, ani nie ma wpływu na działalność podmiotów ubiegających się o pomoc publiczną. Przeciwnie, umożliwi ubiegającym się o pomoc de minimis przedstawienie wszystkich niezbędnych informacji do udzielenia tej pomocy zgodnie z obecnie obowiązującymi rozporządzeniami Komisji Europejskiej. Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej mamy obowiązek dostosowania krajowych zapisów do unijnych postanowień, co właśnie robimy. W odróżnieniu od poprzedników rząd koalicji 15 października szanuje prawo.
(Poseł Mariusz Krystian: Żarty, żarty.)
Lewica będzie popierać i wspierać projekty, które dostosowują przepisy polskie do przepisów Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)