Pytania w sprawach bieżących.
Dziękuję bardzo, pani marszałek.
Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Ja rzeczywiście chciałem zapytać jako poseł ziemi opolskiej o plan odbudowy terenów zelanych przez powódź w 2024 r. To była olbrzymia tragedia, która dotknęła nie tylko nasze województwo, także Dolny Śląsk, inne województwa. Państwo wówczas powiedzieliście, że będzie plan odbudowy tych terenów. Dzisiaj chciałem zapytać o ten plan, o harmonogram tej odbudowy, o finansowanie tego planu. Jak to jest wszystko rozłożone w czasie, tak żebyśmy mogli podać naszym mieszkańcom datę końcową, kiedy będziemy mieli cały teren przywrócony do stanu sprzed powodzi. Dlaczego to jest ważne? Ja dzisiaj widzę, obserwuję, rozmawiając z mieszkańcami mojego województwa, z samorządowcami, następujące zjawisko. Tryb konkursowy, tryb naborowy, czyli samorządy, w które uderzyła powódź, które musiały sobie poradzić w trakcie tej powodzi i teraz przy odbudowie, piszą masę wniosków. Czasem są w konkursach preferowane, czasem nie. Dobrze, natomiast to cały czas jest taki tryb doraźny.
Pytanie: Czy jest wizja całościowego planu, która pozwoli nam dzisiaj powiedzieć naszym mieszkańcom, że tak, tego dnia tego miesiąca tego roku będziemy mieli sprawę powodzi za sobą? Dlaczego to jest ważne? Dlatego że te regiony utraciły na jakiś czas konkurencyjność. Kiedy inne województwa, inne samorządy inwestują, budują nowe inwestycje, to nasze muszą się odbudowywać. To jest dla nich oczywiście bardzo trudne, bardzo obciążające i sprawia, że po prostu tracą konkurencyjność.
Jest także jeszcze jedna kwestia, mianowicie kwestia samorządów, które pośrednio ucierpiały w powodzi, czyli nie takich, które zalała woda, ale takich, przez które np. przejeżdżały wte i wewte transporty ze sprzętem, z Siłami Zbrojnymi, z naszymi strażakami. A więc, jednym słowem, zdewastowane drogi, zdewastowane wały, infrastruktura. (Dzwonek) One nie są na razie uwzględniane w tych projektach. Czy pan minister będzie miał na uwadze również te samorządy, które pośrednio ucierpiały? Dziękuję bardzo.