Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy (druk nr 673).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Premierze! Chciałbym w imieniu klubu parlamentarnego Lewicy na samym początku wyrazić poparcie dla tego rządowego projektu ustawy.
Nasza konstytucja z 2 kwietnia 1997 r. mówi w art. 1, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a art. 82 mówi, że obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona ojczyzny. W tym obszarze jest każda i każdy z nas, ale też każdy i każda z nas, kto zgodnie z prawem prowadzi swoją działalność gospodarczą. Dotychczasowe rozwiązania prawne dotyczące żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Rezerwy Aktywnej, jeśli chodzi o ich relacje z przedsiębiorcami, nakładały na przedsiębiorców tylko i wyłącznie obowiązki: po pierwsze, obowiązek związany ze zwalnianiem i udzielaniem urlopu, po drugie, obowiązek co prawda tylko biurokratyczny, bo to była refundacja tej odprawy. A dzisiejsze rozwiązania rzeczywiście w sposób partnerski traktują przedsiębiorcę jako tego, który uczestniczy w stwarzaniu warunków dotyczących obronności naszego państwa.
Po pierwsze, ulga podatkowa zarówno dla osób prawnych, jak i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z preferencją, o której mówił pan premier, dla mikroprzedsiębiorców. Istotne i ważne jest to, że te okresy służby w OT i Aktywnej Rezerwie, dotychczasowe, sprzed wejścia w życie ustawy, będą zaliczane do tego czasu, za który nalicza się właśnie te zwolnienia podatkowe. Tak że nie startujemy od momentu, kiedy ustawa wejdzie w życie, tylko ta historia będzie zaliczana od momentu rzeczywistych faktów, które miały miejsce. Po drugie, jeśli chodzi o kwestię zamówień publicznych - tutaj pan premier powołał się na swoje doświadczenia dotyczące stosowania klauzul społecznych. Tak, rzeczywiście te klauzule społeczne dotyczyły przedsiębiorczości społecznej, dotyczyły całego ruchu spółdzielni socjalnych. Można powiedzieć, że one szerzej to dostrzegają, bo mówi się o osobach, które są zagrożone wykluczeniem społecznym. Wtedy przedsiębiorstwa korzystają z możliwości stosowania klauzul społecznych.
Ale muszę się z panem premierem podzielić jedną rzeczą. Kiedy zrobiłem, skierowałem interpelację do wszystkich ministrów jeszcze w poprzedniej kadencji na temat stosowania przez nich - chodzi nie tylko o ostatni rząd, ale też o jeszcze wcześniejsze - klauzul społecznych, to za wielu chętnych nie było do stosowania przepisów tejże ustawy. To istotne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy mówimy, że minister obrony narodowej wyda zarządzenie i podległe jemu jednostki będą też preferować fakt zatrudniania żołnierzy Obrony Terytorialnej i Aktywnej Rezerwy w ofercie jakościowej: nie mniej niż 10%.
Trzecia kwestia, która tutaj jest poruszana, dotyczy wysokości tej odprawy. Teraz ma być to świadczenie początkowe, połowa średniego wynagrodzenia z poprzedniego roku. Jest mowa w materiałach, że w tej chwili byłoby to 3,5 tys. zł. To jest rozwiązanie bardzo istotne, różni się od dotychczasowego. Po pierwsze, tę odprawę dotychczasową dostawali tylko ci, którzy byli zatrudnieni na etacie. A teraz to świadczenie początkowe będą mogli dostać również ci, którzy u pracodawcy są zatrudnieni np. na umowę-zlecenie, czyli poszerza się krąg podmiotów czy form zatrudnienia, w wyniku czego można otrzymać to świadczenie początkowe.
Pan premier wspominał jeszcze (Dzwonek) o jednej sprawie. Chciałem panu premierowi zadedykować... Powiedział pan, że podobnie jak strażacy ochotnicy, 245 tys. osób, strażaków ochotników posiada uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczych. Od wielu lat w tej Izbie próbujemy też znaleźć rozwiązanie dotyczące preferencji dla pracodawców zatrudniających strażaków ochotników, którzy biorą udział w akcjach ratowniczych. To jest oczywiście też pewne utrudnienie w stabilizacji i funkcjonowaniu tych przedsiębiorców. Nie znaleźliśmy jeszcze takiego rozwiązania. Myślę, że pan wytyczył dobrą drogę, abyśmy mogli poszukiwać w tym obszarze również podobnego rozwiązania.
Klub Lewicy będzie głosował za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)