Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W zasadzie dwie kwestie. Może odniosę się najpierw do tych wypowiedzi, które padały i były wypowiadane przez parlamentarzystów z innych ugrupowań, dotyczących m.in. kierunku podejmowanych działań, np. poszerzania dróg. Trzeba jasno podkreślić, że to nie są działania, które będą wpływały na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mamy tu przykład chociażby Warszawy. Tutaj, w Warszawie większość osób korzysta z transportu publicznego, nie z własnych samochodów. Mamy naprawdę duży wzrost, o 11%, jeśli chodzi o liczbę osób, które korzystają z tego transportu. W ubiegłym roku 1 mld osób wybrało komunikację publiczną, wybrało autobus, wybrało tramwaj, wybrało metro. Jasno trzeba powiedzieć, że jeden buspas jest w stanie odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie jak cztery pasy, które byłyby poświęcone autom. Wystarczy po prostu poczytać opracowania ekspertów, do czego państwa, zwłaszcza tych sceptycznych wobec wiedzy naukowej, zachęcam.
I teraz pytanie do pana ministra. Panie ministrze, chciałabym się dowiedzieć, jakie działania zamierza podjąć rząd, by przeciwdziałać nielegalnym wyścigom aut, które są plagą w polskich miastach. O tych sprawach pisał m.in. Bartosz Józefiak w książce ˝Wszyscy tak jeżdżą˝. Zresztą polecam ten reportaż, bardzo dobry reportaż. Naprawdę najwyższa pora skończyć z obrazkami z ˝Szybkich i wściekłych˝ na ulicach polskich miast. Państwo polskie nie może tutaj kapitulować przed, nazwijmy to po imieniu, przestępcami. Czekam na konkretną odpowiedź, panie ministrze. Dziękuję. (Oklaski)