Sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 482 i 718).
Wspomniał pan o ważnej kwestii, ale zbyt lakonicznie dla mnie, o mobbingu w pracy. W zakresie tego zjawiska nikt w Polsce dokładnie nie wie, o jakiej skali mówimy, a wydaje mi się, że jest ogromna.
Przepisy, jakie funkcjonują, są dla ofiar nieprzychylne. Z jednej strony nie zachęcają do dochodzenia swoich praw przed sądem, bo właśnie na ofierze spoczywa obowiązek udowodnienia mobbingu, co wcale nie jest proste, łatwe, a z drugiej strony są niewystarczające i nie odstraszają sprawców. Wydaje się, że okazją do poprawy sytuacji osób poddawanych mobbingowi w pracy mogłaby być implementacja konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 190, która dotyczy przemocy i molestowania w świecie pracy. Ale takiej okazji nie mamy, bo Polska nie jest stroną, bo nie ratyfikowała tej konwencji, która jest z 2019 r. Uważam, że Polska powinna ratyfikować tę konwencję i znowelizować obowiązujące przepisy, które po pierwsze, polepszyłyby sytuację ofiar przejawów przemocy w pracy, a po drugie, pomogłyby pracodawcom, którzy otrzymaliby jasne wytyczne dotyczące przeciwdziałania przemocy w pracy. Tak, wiem, Państwowa Inspekcja Pracy monitoruje skargi dotyczące mobbingu w miejscu pracy, ale to jest wciąż za mało.
Mam też pytanie, panie inspektorze, czy ratyfikacja konwencji MOP nr 190 wesprze inspekcję w skuteczniejszej eliminacji tego negatywnego zjawiska, jakim jest przemoc czy też mobbing w pracy? Pytam nie bez kozery, ponieważ za kilka dni będę organizować tutaj, w Sejmie, konferencję poświęconą właśnie mobbingowi i będziemy pochylać się nad tą konwencją. Zdanie pana inspektora będzie dla mnie bardzo ważne, istotne. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)