Oświadczenia.
Bardzo dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Październik to miesiąc szczególny, który na całym świecie poświęcony jest zwiększaniu świadomości na temat profilaktyki nowotworowej, a zwłaszcza profilaktyki raka piersi.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, a jego wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne leczenie. Niestety nadal zbyt wiele kobiet rezygnuje z regularnych badań profilaktycznych, co prowadzi do późnych diagnoz i zmniejszonych możliwości wyleczenia. Jedna na osiem kobiet w Polsce może zachorować na raka piersi. Co roku diagnozuje się ok. 20 tys. nowych przypadków. Tymczasem jedynie 30% uprawnionych Polek korzysta z badań mammograficznych, które są bezpłatne, które są bezpieczne i które są dostępne pomiędzy 45. a 74. rokiem życia.
Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na konieczność intensyfikacji działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Musimy podejmować kroki w celu upowszechniania wiedzy o znaczeniu samobadania piersi, regularnych badań mammograficznych oraz ultrasonograficznych. Niezbędne są także kampanie informacyjne skierowane do kobiet w każdym wieku, a także działania mające na celu ułatwienie dostępu do specjalistów oraz badań diagnostycznych. Wszystkie te działania mogą ratować życie. Działania profilaktyczne, na które składają się zarówno edukacja, jak i systemowe wsparcie badań, muszą być jednym z priorytetów naszego systemu ochrony zdrowia.
Niniejsze oświadczenie traktuję jako przypomnienie o ważności profilaktyki nowotworowej, a także jako wyraz wsparcia dla wszystkich organizacji oraz osób walczących na co dzień o zdrowie i życie pacjentek zmagających się z nowotworami. Bardzo dziękuję za to, co robicie. A wszystkim kobietom, wszystkim dziewczynom, wszystkim Polkom chcę powiedzieć jedno: nie bój się, zbadaj je. (Oklaski)