Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 672, 672-A i 683).
Bardzo dziękuję.
Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! Mam wielki zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
Wysoka Izbo! Sejm na 18. posiedzeniu 26 września 2024 r. zgodnie z art. 39 ust. 2 regulaminu Sejmu skierował projekt ustawy, o której przed chwilą mówiłem, wraz z autopoprawką do komisji nadzwyczajnej w celu rozpatrzenia. Nasza komisja nadzwyczajna po rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniach w dniach 27 i 28 września 2024 r. wnosi, aby Wysoki Sejm uchwalić raczył załączony projekt ustawy.
Wysoka Izbo! Pragnę wskazać, że siłą tego projektu i najważniejszą wartością tego projektu jest fakt, iż jest to projekt niezwykle przekrojowy, który oddziaływuje na wiele różnych osób, na wiele różnych podmiotów, którym potrzebna jest dzisiaj pomoc. W trakcie pierwszego czytania Wysoka Izba wielokrotnie słyszała na temat wielkich potrzeb, które dzisiaj są w miejscach dotkniętych powodzią. To są poszkodowane osoby, które bardzo często utraciły dorobek życia. To są osoby, których domy przed zimą wymagają bardzo intensywnych zabiegów, tak żeby przystosować do tego trudnego okresu swoje nieruchomości, tak żeby one umożliwiały zamieszkanie. To są firmy, które utraciły możliwość produkcji. To są firmy, które utraciły możliwość pracy. W związku z tym dzisiaj potrzebne jest szybkie, intensywne i celowane wsparcie. Ale to są także samorządy, które borykają się z infrastrukturą uszkodzoną w wyniku działania powodzi. Dzisiaj potrzebujemy silnego impulsu, silnych i odpowiednich przepisów po to, żeby można było niezwłocznie podjąć decyzje i prace, które mają na celu odbudowę uszkodzonej infrastruktury.
Wysoka Izbo! O tych konkretnych rozwiązaniach z pewnością będziemy jeszcze dyskutować. Pragnę nadmienić, że ta ustawa będzie pozytywnie skutkować zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorców. W tej ustawie znajdują się rozwiązania również dla rolników. W tej ustawie znajdziemy rozwiązania, które posłużą samorządom do tego, żeby mogły szybciej podejmować działania po to, żeby wnioski były szybciej rozpatrywane.
(Poseł Anna Paluch: Proszę podać przepis...)
Dzięki tej ustawie na pomoc będą mogli liczyć kredytobiorcy, ci, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Oczywiście jest to również pomoc kierowana do uczniów, do rodziców, którzy potrzebują tej pomocy po to, żeby dzieci mogły kontynuować swoją edukację. Ale są także inne formy wsparcia, choćby ta, która pozwoli na częściowe przynajmniej refinansowanie kosztów zużycia prądu w przypadku osuszania mieszkań.
To bardzo przekrojowa ustawa, która była procedowana w atmosferze skupienia nad konkretnymi rozwiązaniami. To jest niezwykle ważne. Chcę podziękować wszystkim tym parlamentarzystom, którzy brali udział w pracach. Dziękuję za zaangażowanie. Dziękuję za uszanowanie tego oczekiwania obywateli, że ponad politycznymi podziałami w atmosferze merytorycznej i konkretnej pracy zostaną przyjęte rozwiązania, na podstawie których będzie możliwa pomoc, ta pomoc, która już dzisiaj jest w postaci bardzo konkretnych transz, natomiast będzie ona mogła zostać uzupełniona o nowe rozwiązania, których wcześniej nie było.
Wysoka Izbo! W trakcie prac nad tym projektem ustawy zgłoszono szereg poprawek, 13 z nich zostało przez wysoką komisję przyjęte. Pragnę zauważyć, że te poprawki były rozpatrywane pod kątem wyłącznie merytorycznym. Na uwagę zasługuje fakt, że wysoka komisja przyjmowała poprawki niezależnie od tego, czy zgłaszały je kluby tworzące większość, czy też kluby opozycyjne. Chcę podkreślić, że w wyniku prac komisji przyjmowano również poprawki opozycji, co w jasny sposób pokazuje, że byliśmy tą komisją, która pracowała merytorycznie, ponad podziałami i przyjmowała dobre rozwiązania.
Pragnę zauważyć, że dzięki poprawkom przyjętym przez komisję możliwa będzie szybsza pomoc, np. tym, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Na to wskazuje poprawka, która umożliwi samorządom przekierowanie do prac nad rozpatrywaniem wniosków tych pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi zadaniami. To jest szereg poprawek, które usprawnią niesienie pomocy. Tu wielka zasługa posłów, którzy pracowali w tej komisji nad projektem ustawy.
Na koniec chcę podziękować legislatorom, zwłaszcza legislatorom sejmowym, ale także rządowym i senackim, ponieważ te relacje może nie były aż tak intensywne, jednak dzięki ich wytrwałej i wytężonej pracy mogliśmy niezwłocznie rozpocząć w piątek posiedzenie komisji i prace nad tym projektem, a po zakończeniu rozpatrywania tego projektu dzisiaj możemy uczestniczyć w drugim czytaniu, co jest niezwykle ważne z uwagi na konieczność niesienia pomocy.
Pragnę również złożyć podziękowania na ręce pana ministra Czesława Mroczka, który reprezentował stronę rządową. Bardzo wysoko oceniam jakość naszej współpracy i, panie ministrze, na pana ręce, panu osobiście, ale także wszystkim przedstawicielom rządu, którzy pracowali z nami na posiedzeniu komisji, pragnę wyrazić podziękowanie za naprawdę merytoryczną, wytężoną pracę, zupełnie jakby obok polityki, nacechowaną troską o to, żeby ta pomoc mogła być niesiona.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wojskowym żargonem w imieniu naszej komisji: melduję wykonanie zadania. Jestem przekonany, że dzięki tym uregulowaniom ta pomoc będzie skutecznie niesiona wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Dziękuję bardzo. (Oklaski)