Zgłoś uwagi
#maliszewski

Poseł Mirosław Maliszewski

Poseł Mirosław Maliszewski
Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga
Oceń posła
Ocena
1.4
Pozycja w rankingu:
466
Liczba głosów: 67
Sprawdź historię ocen
Informacje ogólne
Informacje Aktualności
Komisje sejmowe
Zespoły parlamentarne
Poselski Zespół Strażaków
Wróć do listy
PSL-TD - pytanie ws. poprawy bezpieczeństwa militarnego Polski z dnia 20 listopada 2024 roku.
P. 9. - Pytania w sprawach bieżących
PSL-TD w sprawie poprawy bezpieczeństwa militarnego Polski w związku z otwarciem bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie
- do Ministra Obrony Narodowej
50 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Urszula Nowogórska:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Premierze! Baza wojskowa w Redzikowie jest częścią systemu obrony NATO, a jej głównym celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę dotyczącą budowy bazy w Redzikowie w ramach programu obrony przeciwrakietowej NATO. Redzikowo stało się jednym z elementów tzw. tarczy antyrakietowej w Europie, której zadaniem jest ochrona przed zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych, szczególnie z Bliskiego Wschodu i innych regionów. W związku z wojną za naszą wschodnią granicą to jest bardzo istotne. Instalacja w Redzikowie wzmocniła obecność wojskową NATO w Polsce, a tym samym zwiększyła poczucie bezpieczeństwa nie tylko w Polsce, ale także w całej wschodniej flance NATO. Obecność amerykańskich żołnierzy oraz zaawansowanie sprzętu wojskowego w tym regionie jest istotnym elementem odstraszania ewentualnych agresorów.

    Baza jest częścią większego programu współpracy wojskowej z USA, która obejmuje nie tylko systemy przeciwrakietowe, lecz także wymianę technologii, treningi, ćwiczenia wojskowe oraz modernizację infrastruktury wojskowej. Umiejscowiono bazę w regionie o strategicznym znaczeniu, który umożliwia szerokie i szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia w Europie Wschodniej i Środkowej. To położenie pozwala na skuteczniejsze monitorowanie przestrzeni powietrznej i morskiej oraz na szybkie rozmieszczenie sił w razie potrzeby. To odpowiedź na współczesne zagrożenia, jakimi są rozwój technologii rakietowych i cyberzagrożenia, które mogą wpływać na stabilność regionu. W kontekście wzrastających napięć geopolitycznych, w szczególności w związku z działalnością Rosji, zwiększenie zdolności obronnych NATO jest kluczowe.

    W związku z powyższym, panie premierze, zadaję trzy pytania. Czy w planach jest dalszy rozwój bazy, zwiększenie liczby systemów obrony przeciwrakietowej w przyszłości? Drugie pytanie: Jakie zagrożenia może potencjalnie wyeliminować baza rakietowa w Redzikowie? Chodzi w szczególności o zasięg, kierunek, moc operacyjną. Trzecie pytanie: Ilu żołnierzy amerykańskich stacjonuje w bazie w Redzikowie? Bardzo dziękuję.

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz:

    Wielce Szanowna Pani Marszałek! Panowie Ministrowie! Wysoki Sejmie! To jest sprawa fundamentalna. Pani poseł, dziękuję za zwrócenie uwagi na to, że tydzień temu dokładnie o tej porze otwieraliśmy amerykańską bazę w Polsce, stałą amerykańską bazę w Polsce. To jest wydarzenie przynajmniej w dwóch wymiarach bez precedensu. Po pierwsze, to jest kamień węgielny trwałej obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce. Wiele rządów nad tym pracowało, i w Stanach, i w Polsce. To jest element ciągłości naszej polityki, bo pierwsze analizy zaczęły się w 2002 r., kluczowe decyzje zapadły kilkanaście lat temu, kontynuacja tych działań trwała przez następne lata, aż do momentu finału, czyli otwarcia bazy, która jest bazą amerykańską, w której są amerykańscy żołnierze. Ale oczywiście ogromna jest też rola państwa polskiego w tym, żeby wszystkie te zdolności związane z ochroną przeciwrakietową były zapewnione.

    Kolejna sprawa. Ta baza została wniesiona przez Stany Zjednoczone na szczycie w Waszyngtonie w lipcu tego roku jako amerykański wkład do sojuszniczej obrony NATO. Ma bronić państw sojuszniczych w Europie i Ameryce Północnej. To jest zadanie tej bazy. Ochrona Europy, ochrona Polski, ochrona naszych sojuszników w Europie oraz ochrona Stanów Zjednoczonych czy Kanady, państw NATO-wskich w Ameryce Północnej. Ta filozofia bazy, tarczy antyrakietowej ewoluowała. Związana ona była z zagrożeniami, które się pojawiały. Pierwsze były zagrożenia płynące z Bliskiego Wschodu, ze strony Iranu, później Korei Północnej. Ale oczywiście, co pani poseł podkreśliła, zmieniająca się rzeczywistość geopolityczna, zagrożenia i to, co się dzieje za wschodnią granicą, skłaniają nas do tego, żeby jeszcze bardziej rozszerzać działalność tej bazy. Prowadzimy takie rozmowy i w ramach NATO, i z naszymi partnerami sojuszniczymi. Ta baza służy do oddziaływania, ma tak naprawdę unikatowe zdolności, unikalne zdolności w skali NATO do obrony przed rakietami balistycznymi średniego i pośredniego zasięgu, to znaczy o zasięgu od ok. 1 tys. do 5,5 tys. km. Tutaj stworzy się cały system w Europie, baza w Redzikowie, baza w Rumunii, radary w Turcji, zdolności, które są również w innych państwach sojuszniczych w Europie. To jest system naczyń połączonych. To też współdziała z naszym systemem obrony powietrznej, obrony przeciwrakietowej, który budujemy. Przypomnę, nasz rząd podpisał kolejne umowy, choćby na system IBCS, czyli mózg operacyjny zarządzania systemem obrony powietrznej, obrony przeciwrakietowej, który realizujemy w ramach drugiej fazy programu ˝Wisła˝. Oczywiście programy ˝Narew˝, ˝Pilica˝, ˝Pilica+˝ - to wszystko jest realizowane, to się uzupełnia. Nie ma jednego systemu obrony powietrznej, który by wystarczył na obronę przed wszystkimi zagrożeniami, ale te zdolności są unikatowe.

    Co jeszcze szczególnego daje ta baza? Trwałą obecność wojsk amerykańskich. Baza to nie jest rozlokowanie jednostki, którą można zwinąć w ciągu kilku minut. Tej bazy nie da się przenieść. Ona była budowana wiele lat. To są systemy przeniesione z niszczycieli, bo to na niszczycielach amerykańskich funkcjonują takie systemy rakietowe. Ona została w taki sposób przeniesiona na stały ląd.

    Stała obecność wojsk amerykańskich, do 500 żołnierzy, bo pani poseł Nowogórska pytała, ilu konkretnie. Do 500 żołnierzy. Około 250 przebywa cały czas w bazie w Redzikowie. Ogromna współpraca z polskimi Siłami Zbrojnymi. Jesteśmy z tego dumni, że ok. 10 tys. żołnierzy amerykańskich, sojuszniczych stacjonuje trwale w Polsce. Wiele zadań, wspólne ćwiczenia, ochrona lotniska w Rzeszowie, które jest hubem dla walczącej Ukrainy. To jest bardzo ważne, bo przez ten hub przechodzi większość wsparcia i humanitarnego, i jakiegokolwiek innego. Tak naprawdę znakomita większość, właściwie całe wsparcie przechodzi przez ten hub, więc to jest bardzo ważna zdolność, którą Polska wkłada w sojuszniczą obronę.

    Obrona powietrzna jest bardzo drogim elementem systemu Sił Zbrojnych, obrony państwa polskiego, obrony wszystkich państw, jednym z najdroższych. To najlepiej pokazuje... Atak rakietowy i dronowy Iranu na Izrael, koszt ataku to jest kilkadziesiąt milionów, a koszt obrony to są setki milionów dolarów w ciągu jednego dnia. To pokazuje, jak dużo musimy inwestować i jaką filozofię budujemy. Bo oprócz działań związanych z obroną powietrzną, które wdrożyliśmy wspólnie z sojusznikami i sami wdrażamy, prowadzimy inne działania - jestem tutaj nie tylko ja, są też pan minister Bejda, pan minister Tomczyk - i te działania są wielopłaszczyznowe, np. Tarcza Wschód, indywidualne wyposażenie żołnierza, kolejne zakupy, których dokonujemy, cały system transformacji, wojska dronowe, które są przyszłością naszej armii, system naczyń połączonych, wzmacniająca się rola Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

    Prosto po tym wystąpieniu lecę do Kopenhagi na spotkanie Grupy Północnej, gdzie Polska jest państwem zaproszonym na specjalnych warunkach, można powiedzieć. Razem z Ukrainą tam będziemy. Będą państwa Grupy Północnej, Polska i Ukraina. W poniedziałek będę w Berlinie, jeszcze wcześniej w Bratysławie. Później ja zapraszam wspólnie z naszymi partnerami rumuńskimi do Polski grupę B9. Będę też dzisiaj rozmawiał z ministrem Umerowem, ministrem obrony Ukrainy, na temat naszego wsparcia, naszego współdziałania.

    Polska jest dzisiaj, też w obliczu decyzji narodu amerykańskiego, jednym, jeżeli nie najważniejszym, państwem w Europie, najważniejszym partnerem dla Stanów Zjednoczonych. My jesteśmy otwarci i gotowi na tę współpracę. Jesteśmy otwarci, gotowi na współpracę z nową administracją. Dobrze, że już dochodzi do spotkań z przedstawicielami administracji lub z osobami związanymi z przyszłą administracją prezydenta Trumpa. Spotkał się pan prezydent Duda, spotkał się pan prezydent Trzaskowski w ubiegłym tygodniu. To są ważne decyzje, to są ważne spotkania.

    My prowadzimy swoją dyplomację i mamy kontakt i z republikanami, i z demokratami. Mówię to w tym kontekście, bo to jest baza amerykańska i ten kontekst w przyszłości jest niezwykle ważny. Polska może być, a moim zdaniem powinna być, współczesnym transatlantykiem - państwem, które w Unii Europejskiej łączy nasze działania ze Stanami Zjednoczonymi, łączy Unię Europejską ze Stanami Zjednoczonymi. Mamy bardzo dobre relacje, mamy polisę ubezpieczeniową, mamy ogromne wydatki na zbrojenia, które są naszym sztandarem, bo one pokazują, że tak, my wypełniamy zobowiązania sojusznicze. 4,7% PKB w przyszłym roku to jest absolutny rekord świata. Ja wiem, że to wywołuje frustrację u niektórych, zazdrość, ale oni się powinni ucieszyć, że Polska wydaje o 50 mld więcej na bezpieczeństwo niż w roku 2023, kiedy już przecież trwała wojna. Ale to nasz rząd podjął taką decyzję. Wierzę, że parlament przyjmie budżet w tym kształcie - na obronność 187 mld.

    Polska musi być transatlantykiem, współczesnym transatlantykiem, który połączy nasze działania związane z tym, co się dzieje po zmianie administracji, ze wzmacnianiem pozycji Polski i Unii Europejskiej w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. To jest nasze zadanie. Baza amerykańska w Redzikowie też temu służy. To jest trwała obecność, to jest kamień węgielny obecności amerykańskiej w Polsce i kamień milowy w obronie powietrznej Europy i naszej cywilizacji. Bardzo serdecznie dziękuję.

    Dziękuję, pani marszałek. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
1.4
Pozycja w rankingu:
466
Liczba głosów: 67
Sprawdź historię ocen
Zobacz pełne profile z okręgu 17 Radom
Posłanka Anna Kwiecień
Posłanka Anna Kwiecień
Zobacz pełne profile z okręgu 17 Radom
Posłanka Anna Kwiecień
Posłanka Anna Kwiecień
Zgoda
Szczegóły
O plikach cookie
Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Pliki cookie (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookie na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookie potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookie. Niektóre pliki cookie umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Dowiedz się więcej na temat tego, kim jesteśmy, jak można się z nami skontaktować i w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe w ramach Polityki prywatności.
Odmowa
Spersonalizuj
Zapisz wybrane
Zezwól na wszystkie