Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32).
Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Przedstawiciele Inicjatywy Obywatelskiej! Polska starość ma dwie cechy: po pierwsze to singularyzacja, a po drugie to feminizacja. Czyli bardzo często jest tak, że w gospodarstwie domowym zostaje sama kobieta, której dochody nie są wystarczające do godnego życia. Renta wdowia jest odpowiedzią, jest odpowiedzą prawną, jest również rodzajem elementu polityki zabezpieczenia społecznego, po to, żeby starość była przezywana w godnych warunkach.
To, co widzimy w ostatnich latach, szanowni państwo, to jest również zadłużanie się polskich emerytów, polskich rencistów, polskich seniorów. Wtedy kiedy pojawia się choroba, wtedy kiedy pojawia się niepełnosprawność, wtedy kiedy pojawia się niesamodzielność, wtedy kiedy umiera małżonek i przy tym niskim zasiłku pogrzebowym trzeba się zadłużyć, pojawiają się gigantyczne kwoty w Krajowym Rejestrze Długów. Pani minister, w tej chwili, jeśli chodzi o grupę seniorów 60+, jest to kwota 6 mld zł.
Bardzo się cieszę, że równolegle trwają prace w rządzie i w ministerstwie rodziny. Jest pytanie. Chciałbym zapytać panią minister, jakie widzi możliwości, żeby w takim trybie kroczącym (Dzwonek) te rozwiązania, dobre rozwiązania, na które czekają polscy seniorzy, polskie seniorki, weszły jak najszybciej w życie. Bardzo dziękuję. (Oklaski)