Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 77).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawić stanowisko dotyczące wniesionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Przed nami jako posłankami i posłami już wkrótce działania i decyzje o fundamentalnym znaczeniu. Wszystkim nam powinno zależeć, aby procedowane one były bez zbędnej zwłoki, w sposób jasny, niebudzący żadnych wątpliwości natury zarówno prawnej, jak i interpretacyjnej. Powiedziałem: wszystkim nam, choć w obecnej kadencji Sejmu mieliśmy już ze strony ministrów rządu pana premiera Morawieckiego próby wykorzystywania czy wręcz nadużywania zapisów regulaminowych dotyczących, jak pamiętamy, zabierania głosu poza kolejnością. Wszystko to tylko w celu opóźniania i w konsekwencji paraliżowania obrad. Dlatego te przepisy wymagały też natychmiastowej wykładni funkcjonalnej i celowościowej dokonanej przez Prezydium Sejmu. I dobrze by było, gdyby takie sytuacje nie miały już miejsca w przyszłości, bo przed nami naprawdę dużo pracy.
Jednym z istotnych obszarów działań, o których wspomniałem na wstępie, będą prace nad najważniejszym aktem finansowym państwa, nad budżetem na 2024 r. W ich toku komisje sejmowe przekazywać będą wiodącej Komisji Finansów Publicznych w określonym przez Prezydium Sejmu terminie stanowiska zawierające wnioski, opinie lub propozycje poprawek. Dotychczasowe przepisy w żaden sposób nie regulowały skutków niedochowania tych terminów, dlatego wobec mogących pojawić się wątpliwości interpretacyjnych wskazane było ich doprecyzowanie, tak aby nie wstrzymywać pilnych prac budżetowych z powodu mogących wystąpić opóźnień w działaniach poszczególnych komisji sejmowych. I nie jest to na pewno obniżenie, jak mówił poseł Smoliński, jakości prac nad budżetem państwa, ale właśnie zapewnienie ich właściwego i płynnego przebiegu.
Wkrótce też Sejm wybierze w drugim kroku konstytucyjnym prezesa Rady Ministrów. Uzasadniona jest w tym przypadku, jak już słyszeliśmy wcześniej, rezygnacja z głosowania imiennego, które mogłoby trwać co najmniej kilkadziesiąt minut, na rzecz głosowania na zasadach ogólnych, czyli przez podniesienie ręki przy równoczesnym wykorzystywaniu urządzeń do liczenia głosów, co pozwoli nam znacząco skrócić całą procedurę.
Proponowane zmiany eliminują także podwójne głosowanie w sprawie wyboru prezesa Rady Ministrów, oddzielając je w sposób niebudzący żadnych wątpliwości od głosowania w sprawie wyboru członków Rady Ministrów.
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Proponowane przez Prezydium zmiany w regulaminie Sejmu usprawniają procedury związane z pracami nad budżetem państwa, wyborem prezesa Rady Ministrów, a także wyborem poszczególnych członków Rady Ministrów.
Dlatego Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga będzie głosować za ich przyjęciem w proponowanej treści. Dziękuję za uwagę.