Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 672, 672-A i 683).
Dziękuję bardzo.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
W piątek i w sobotę w komisji nadzwyczajnej pracowaliśmy nad tym rządowym pakietem zmian ustawowych, które zapewnią naszym zdaniem wszystkim poszkodowanym w powodzi kompleksową i wymierną pomoc, nakierowaną zarówno na doraźne i szybkie wsparcia, jak i na długofalową odbudowę i działania dla wszystkich potrzebujących.
Ten projekt, nad którym pracujemy, zawiera pakiet możliwości pomocy dla obywateli, podmiotów i instytucji dotkniętych przez powódź. Wśród proponowanych rozwiązań znajduje się szereg form wsparcia finansowego, które mają na celu złagodzenie obciążenia dla rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w wyniku klęski żywiołowej. Obok środków na odbudowę mieszkań i domów przewidziany został także dodatkowy zasiłek na osuszanie i związane z tym wyższe zużycie energii elektrycznej. Przewidziany został także zasiłek edukacyjny, a także zasiłek opiekuńczy. Ułatwiony będzie również dostęp do świadczeń zdrowotnych. Projekt ustawy przewiduje udogodnienia dla pracowników, wsparcie dla kredytobiorców, jak również skrócenie i uproszczenie procedur administracyjnych dla gmin działających jako inwestorzy w gospodarce wodnej. Dodatkowo dokument proponuje przyspieszenie procesów decyzyjnych w sprawach środowiskowych i zdrowotnych związanych z czynnościami łagodzącymi negatywne skutki powodzi.
Projekt oferuje również wsparcie dla rolników. To nie jest tak, że jeżeli czegoś nie ma w tym projekcie, to nie znajdziemy odpowiednich przepisów łagodzących tę sytuację w obowiązujących przepisach. I tak jest np. w ustawie o podatku rolnym, która przyznaje ulgę w zakresie podatku rolnego za ten rok podatkowy, w którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Jeżeli taki podatek już w tym roku został zapłacony wcześniej, to ulga przenosi się, można powiedzieć, na następny rok i samorząd każdorazowo może tę ulgę dla rolników zastosować w roku następnym.
O naszej poprawce związanej z ubezpieczeniem społecznym rolników powiem za chwilę, ale w tym miejscu chciałbym jeszcze podkreślić, że projekt przewiduje dla przedsiębiorców instrument wypłaty jednorazowego świadczenia interwencyjnego, zarówno dla podmiotów zatrudniających pracowników, jak i tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Wysoka Izbo! Tak jak zrobił to pan przewodniczący, chciałem również podziękować wszystkim członkom komisji za dobrą, merytoryczną pracę oraz ulepszanie tego projektu poprzez zgłaszanie swoich uwag, ale przede wszystkim poprzez formułowanie poprawek. Dziękuję również w tym miejscu komisji za jednogłośne przyjęcie poprawek sformułowanych przez klub Polskie Stronnictwo Ludowe w zakresie rozszerzenia przychodów Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej o wpływy z budżetu państwa przekazane przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Ta poprawka umożliwi szybkie przekazywanie środków, być może jeszcze w tym roku, tych, które nie zostaną wykorzystane, a będą służyły odbudowie infrastruktury sportowej na terenach objętych powodzią. W zakresie ułatwień administracyjnych przyjęliśmy również poprawkę dotyczącą niestosowania w określonych przypadkach pozwoleń i zgód wodnoprawnych, a także wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach danego przedsięwzięcia.
Jednocześnie chciałem w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponować poprawkę do projektu ustawy dotyczącą rocznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników. Za chwilę tę poprawkę złożę do pana marszałka. Poprawkę tę składamy z uwagi na fakt, że rolnicy również ponieśli znaczne straty, utracili przynajmniej czasowo możliwość uprawy na znacznych terenach objętych powodzią. Składam też sześć poprawek doprecyzowujących zapisy z zakresu kultury fizycznej, sportu i turystyki, a także cztery poprawki z zakresu rozwoju mieszkalnictwa.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z uwagi na to, o czym wspomniałem wcześniej, że przedłożenie rządowe jest kompleksowe, reguluje w zasadzie wszystkie obszary, w których będą potrzebne określone formy pomocy, choć być może konieczne będą w niedalekiej przyszłości jakieś zmiany ustawowe (Dzwonek) w tym względzie - będziemy rzeczywiście jako komisja nad nimi też pracować - uważamy, że nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw należy procedować bez zbędnej zwłoki, tak aby udzielanie wsparcia mogło nastąpić w oparciu o te przepisy już wkrótce. Dziękuję bardzo za uwagę i składam na ręce pana marszałka poprawki, o których powiedziałem wcześniej. (Oklaski)