Przemyśl, dnia 8 stycznia 2024 r.
Szkolnictwo specjalne, jego działanie i rozwój stanowią bez wątpienia jeden z wyznaczników nowoczesnego, cywilizowanego państwa. Ta, jak się wydaje oczywista konstatacja, dla poprzednika Pani Ministry i podwładnych mu służb była niestety niedostrzegalna, nie rozumiał on również specyfiki kształcenia w szkołach specjalnych i konieczności stworzenia odpowiedniej przestrzeni edukacyjnej dla jej uczniów. Z tego powodu przywołane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. (Dz. U. 2019 poz. 502) wymaga pilnej weryfikacji i niezbędnej korekty, tak aby uchronić młodzież realizującą swoją ścieżkę edukacyjną w ramach szkolnictwa specjalnego przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami tego rozporządzenia. Podkreślić należy, iż uderza ono w roczniki maturalne, w technikum dodatkowo przygotowują się do egzaminu zawodowego.
W związku z powyższym, w odpowiedzi na apel pedagogów i rodziców tego typu szkół, pragnę przekazać Pani Ministrze ich prośbę o dokonanie zmian w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. 2019 poz. 502) polegającej na dodaniu w paragrafie 13 pkt 3 podpunktu 1 o brzmieniu: „Nie podlegają łączeniu klasy 4 liceum i klasy 5 technikum”.
W związku z powyższym proszę o udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytanie:
Czy Pani Ministra dostrzega możliwość wprowadzenia postulowanych zmian w ww. rozporządzeniu? Jeżeli tak, to czy istnieje w ocenie Pani Ministry możliwość wdrożenia zmian w tym rozporządzeniu przed majem 2024 roku, aby umożliwić odpowiednie zaplanowanie organizacji roku szkolnego 2024/2025?
Z poważaniem
Marek Rząsa
Poseł na Sejm RP