Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172).
Wysoka Izbo! Proszę państwa, szerokość dróg powoduje, że jest mniej wypadków na drogach, a nie mniej...
Warszawa korzysta... Ja sam korzystam z komunikacji miejskiej, bo jest bardzo dobrze zorganizowana, to jest po pierwsze. Ale mieszkam na Saskiej Kępie. Saska Kępa stała się jednym wielkim parkingiem, dlatego że biznesmeni z centrum Warszawy wsiadają właśnie do tramwaju i jadą do miasta. Nie ma parkingów. To jest główny problem, a nie żadna ekologia. Proszę nie oszukiwać ludzi, którzy w Warszawie nie mieszkają.
Natomiast zwężanie dróg jest pewną nowomodą, która tylko i włącznie mieszkańcom Warszawy przeszkadza. Bo czym jest budowanie na terenie Warszawy, w centrum miasta, kolejnych wieżowców, dzięki którym tysiące nowych samochodów się pojawiają? A mówimy o ekologii. To jest po pierwsze.
Po drugie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - edukacja, edukacja, edukacja. Ja też jestem absolutnie za tym, ale nie zaglądajmy do domów ludzi, dlatego że jestem zdania, proszę państwa, że nie ma już tolerancji dla alkoholu. Naprawdę ja już tego nie widzę, to nie jest masowa skala. Oczywiście możemy tu przytaczać jakieś patologie, natomiast z całą pewnością problem alkoholowy za kierownicą już przestaje być tak nagminny, jak jeszcze niedawno był. To mnie bardzo cieszy. Dlatego że gdyby chcieć np. te wszystkie wskaźniki - i wcale nie mówię tego z przekąsem - porównać z europejskimi, to podnieśmy poziom alkoholu, który pozwala na prowadzenie samochodu, np. do poziomu niemieckiego czy francuskiego. I nagle się okaże, że w Polsce wszyscy trzeźwi jeżdżą. Prawda jest więc taka, że w Polsce przy tej normie jest już coraz mniej tych wypadków, i to mnie bardzo cieszy. Jest coraz mniej wypadków z powodu prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu i nie róbmy z tego jakiegoś wielkiego halo, bo to działa, naprawdę działa. Dziękuję.