Rozpatrzenie wniosku Prezesa Rady Ministrów o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wotum zaufania Radzie Ministrów (druk nr 1350).
Panie Marszałku! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Istotnym czynnikiem transformacji polskiej gospodarki od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej są fundusze strukturalne realizowane w ramach europejskiej, unijnej polityki spójności. Niestety PiS z właściwą sobie pogardą bez precedensu w dziejach Polski łamał nie niemiecką, nie francuską, ale polską konstytucję.
(Głos z sali: Ha, ha, ha!)
W wyniku tych działań zablokowano środki w ramach polityki spójności w kwocie 76 mld euro oraz w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - 60 mld euro.
Panie Pośle Kuźmiuk! 25 mld euro to dotacje w ramach KPO. Niestety, proszę państwa, Polki i Polacy nie doczekali się wówczas realizacji tysięcy inwestycji, na które czekali. (Dzwonek) To dzięki determinacji rządu premiera Tuska udało się te inwestycje odblokować i realizować.
Mam pytanie, panie premierze. Jak będzie wyglądała polityka spójności...
(Marszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie)