Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 522).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Druk nr 522 dotyczy najbardziej bezbronnej grupy obywateli, czyli nowonarodzonych dzieci, które na świat przyszły przedwcześnie, a także ich rodziców. Celem proponowanych rozwiązań jest wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków, które w pierwszym okresie swojego życia wymagają hospitalizacji lub opieki hospicyjnej. Jest to jeden z niewielu tematów, w których powinniśmy działać wspólnie mimo diametralnie różnych poglądów na wiele spraw. Nie jest to kwestia polityki, a dobra społecznego, które powinno być nadrzędne.
Jako Polska 2050 zdecydowanie zgadzamy się, że konieczne są rozwiązania w zakresie uregulowania kwestii urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków. Każdy rodzic wie, jak ważne są pierwsze chwile po narodzeniu dziecka. Jest to czas budowania więzi, wzajemnego poznawania się, a także intensywnej opieki. Niestety nie wszyscy rodzice mogą cieszyć się tymi chwilami od razu po porodzie. Dla rodzin wcześniaków, które wymagają hospitalizacji, pierwsze dni życia czy tygodnie, a nawet miesiące to często czas niepewności, strachu i walki o życie dziecka. Zamiast cieszyć się z narodzin, muszą mierzyć się każdego dnia z trudnymi emocjami i skupiać się na tym, aby ich dziecko mogło przeżyć, mieć jak najlepszą opiekę i, co za tym idzie, szansę na przyszły rozwój.
Obecne prawo przewiduje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego dla każdego rodzica nowonarodzonego dziecka. Biegnie on niezależnie od sytuacji zdrowotnej tego dziecka, więc jeśli wcześniak spędza swój pierwszy okres życia w szpitalu, rodzice tracą te cenne chwile, które powinny być poświęcone na regenerację, odpoczynek, budowanie więzi z dzieckiem. Wydłużenie urlopu macierzyńskiego o czas, w którym dziecko przebywało w szpitalu lub hospicjum, to rozwiązanie sprawiedliwe, humanitarne i według nas konieczne. Rodzice wcześniaków mają zupełnie inne wyzwania. Każdy dzień to ogromne obciążenie psychiczne i fizyczne, to ciągła gotowość do szybkiego reagowania, a nie możemy zapominać, że rodzice tych dzieci muszą zachować też siły na dalszą opiekę po wyjściu ze szpitala. Wydłużenie urlopu da im czas zarówno na regenerację, jak i na poświęcenie pełnej uwagi dziecku, kiedy wreszcie będzie mogło wrócić do domu. Rozwiązanie takie jest głęboko sprawiedliwe społecznie. Każdy rodzic musi mieć równe szanse na korzystanie z tego samego okresu urlopu, a sytuacja zdrowotna dziecka nie powinna im tego odbierać. Nie zapominajmy też, że wielu rodziców, a zwłaszcza mam wcześniaków, po okresie długotrwałej często hospitalizacji doświadcza wypalenia, depresji i innych problemów psychologicznych. Umożliwienie dłuższego urlopu pozwoli im na stopniowy powrót do równowagi psychicznej i emocjonalnej. Nie możemy dopuścić do tego, żeby rodzic musiał wybierać między opieką nad chorym dzieckiem a presją szybkiego powrotu do pracy.
W związku z tym klub Polska 2500 jest za skierowaniem powyższego projektu do dalszych prac w komisji, a jednocześnie będziemy oczekiwać rozwiązań rządowych, nad którymi, o czym wiemy, prace są już na ukończeniu. Dziękuję. (Oklaski)