Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druki nr 30 i 583).
Pani Marszałek! Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego koalicja Obywatelska przedstawiam stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.
Zaprezentowany przez komisję projekt ustawy jest realizacją tej idei, która przyświecała obywatelkom i obywatelom podpisującym się pod inicjatywą osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, która zakładała zrównanie wysokości renty socjalnej z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się 200 tys. osób. Projekt, o którym mówimy, zakłada ustanowienie dodatku dopełniającego do renty w wysokości 2520 zł dla osób niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji. Ten kluczowy dodatek będzie corocznie waloryzowany i jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy na niego czekają. Ponadto będzie on przyznawany po złożeniu wniosku, co dodatkowo znacząco przyspieszy procedurę wypłacania go osobom uprawnionym. Po prostu ułatwi to jego uzyskanie.
Projekt dotyczy fundamentalnych kwestii społecznych, dotyczy godności, wsparcia najsłabszych, dotyczy sprawiedliwości społecznej. Jego celem jest poprawa sytuacji finansowej osób z niepełnosprawnościami, które ze względu na stan zdrowia, na stopień niepełnosprawności nie są w stanie podjąć pracy ani samodzielnie zadbać o swoją egzystencję na odpowiednim, godnym poziomie. Obecna wysokość renty socjalnej nie odpowiada realnym kosztom życia osób ze znaczną niepełnosprawnością. I to wielokrotnie padało zarówno na sali plenarnej, jak i w czasie prac komisji. Dzięki tym rozwiązaniom, które proponujemy, które są zapisane w tym projekcie, 135 tys. osób niesamodzielnych, niezdolnych do pracy będzie miało przyznane od 1 stycznia 2025 r. świadczenie, które w sumie wyniesie 4300 zł. To świadczenie złożone z renty socjalnej i z dodatku dopełniającego.
Prace nad tym rozwiązaniem i, mam nadzieję, przyjęcie go przez Sejm w najbliższym możliwym terminie to oczywiście pierwszy krok. To krok, na który grupa osób szczególnie potrzebujących wsparcia czekała już bardzo długo. Przygotowując te rozwiązania, mówimy: robimy pierwszy krok, ale widzimy konieczność pracy nad kolejnymi, uwzględniającymi postulaty innych grup osób ze szczególnymi potrzebami. Ich głos, głos tych osób także był słuchany i słyszany podczas posiedzeń komisji. Dziś jesteśmy o krok, by zrealizować ten niezwykle ważny konkret, na który tak czekają osoby niesamodzielne i ich opiekunowie. To konkret, o który sami zawalczyli, sami to zrobili tutaj, w Sejmie, protestując, a potem składając projekt, wychodząc na ulice i szukając dla niego poparcia. Brawo dla państwa. (Oklaski) Brawo dla was, że znaleźliście w tym trudnym dla siebie czasie jeszcze tyle energii, tyle entuzjazmu i tyle siły, żeby to zrobić.
Nasi poprzednicy, rząd PiS, rząd tzw. Zjednoczonej Prawicy bardzo dużo mówił o wspieraniu najbardziej potrzebujących. Na mówieniu się skończyło, bo w tej sprawie, w sprawie głosu 200 tys. obywateli podpisanych pod inicjatywą ustawodawczą, zrobili tylko jedno: schowali tak potrzebny projekt do sejmowej zamrażarki, pani poseł. Choć nie, zrobiliście państwo jeszcze jedną rzecz, haniebną: nie chcieliście rozmawiać, nie chcieliście widzieć potrzeb, o których mówili opiekunowie osób niepełnosprawnych. Odgrodziliście się od problemu, wieszając kotarę w Sejmie. Odwracaliście się na pięcie, nie odpowiadaliście na apele o rozmowę. Utrudnialiście protest i nie czuliście tego, że to jest wasza, wówczas rządzących, odpowiedzialność, a była. Oni prosili o pomoc, a otrzymali pogardę, butę, arogancję i znieczulicę. Symbolem waszej polityki wobec potrzebujących i waszego podejścia do tych niezwykle wrażliwych tematów już zawsze będą kotara powieszona w Sejmie i była posłanka Krynicka, odwracająca się z pogardą od potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Demokracja to ustrój, w którym obywatele są słyszani i słuchani. To ustrój, w którym my jako reprezentanci naszych wyborców stajemy z nimi ramię w ramię i w ich sprawach podejmujemy działania (Dzwonek), rozwiązujemy ich problemy i to właśnie robimy.
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska popiera ideę zwiększenia renty socjalnej, zrównanie jej wysokości z wysokością minimalnego wynagrodzenia i popiera przedmiotowy projekt ustawy, który jest przedstawiony w sprawozdaniu komisji.
Na ręce pani marszałek złożę także dodatkowe poprawki wypracowane w gronie koalicji 15 października. (Oklaski)