Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (druki nr 741 i 788).
Dziękuję.
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Wyżej wymieniony projekt ustawy jest projektem bardzo obszernym. Na przestrzeni czasu, w którym tworzono projekt, wpłynęło wiele stanowisk z uwagami, nad którymi rząd się pochylił. Dlatego też na wstępie dziękujemy za zaangażowanie obu stronom, zarówno rządowi, jak i stronie społecznej, biznesowi, przedsiębiorcom, inwestorom. To tylko pokazuje, jak kluczowy jest ten projekt i zaproponowane w nim zmiany.
Przedłożony rządowy projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie obowiązujących przepisów, tak by nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. W naszej ocenie zawiera on pakiet niewątpliwie bardzo potrzebnych zmian. Zmiany w ustawie o podatku rolnym uważamy za jak najbardziej słuszne. Chodzi m.in. o nadanie nowego brzmienia art. 13d ust. 1, określającemu zasady korzystania ze zwolnień i ulg podatkowych. Bezapelacyjnie konieczną zmianą jest nadanie nowego brzmienia art. 13f ust. 1 pkt 1 - zmiana zasad korzystania ze zwolnień podmiotowych w podatku rolnym - oraz wprowadzenie zmiany, która pozwoli nam dostosować się do aktualnie obowiązujących przepisów unijnych.
W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje się niezwykle istotne wprowadzenie zmian w definicji pojęć ˝budowla˝ oraz ˝budynek˝. Kolejne zmiany to wprowadzenie definicji robót budowlanych, a także definicji trwałego związania z gruntem. Następne zmiany, które klub Lewicy także akceptuje, to doprecyzowanie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych, tak by móc ujednolicić opodatkowanie miejsc do przechowywania pojazdów, doprecyzowanie zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli infrastruktury portowej i zmiana zakresu zwolnienia z podatku od nieruchomości obiektów infrastruktury.
Omawiany projekt ustawy przewiduje także zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Zmiany mają dotyczyć trzech kwestii. Po pierwsze, proponuje się nałożenie na placówki administracji publicznej obowiązku informacyjnego o należnych opłatach dla innego beneficjenta oraz obowiązek przekazywania uzyskanych opłat skarbowych. Po drugie, zmiana organu właściwego miejscowo w sprawach opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpisu, wypisu czy też kopii w formie elektronicznej. Trzecia zmiana to propozycja zmiany będąca konsekwencją zmian wprowadzonych ustawą z dnia 13 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.
Jako klub Lewicy stwierdzamy, że projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej nie budzi naszych zastrzeżeń, a zawarte w nim regulacje są bez wątpienia potrzebne i zasadne. W związku z powyższym jesteśmy za uchwaleniem ustawy. Dziękuję. (Oklaski)