Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (druk nr 741).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej to faktycznie bardzo długo wyczekiwany projekt rządowy. Wszystkie zmiany zostały przygotowane przez Ministerstwo Finansów również poprzez długie konsultacje i uwagi. Tak jak mój przedmówca uważam, że rząd wykonał bardzo solidną i mozolną pracę. Im więcej konsultacji, głosu społeczeństwa, tym lepiej.
Projektowana nowelizacja ma na celu m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych poprzez doprecyzowanie obowiązujących przepisów i tym samym zapewnienie prawidłowego ich stosowania. Mówimy tu o bardzo obszernym projekcie, a kilka z najważniejszych zmian to: wprowadzenie definicji robót budowlanych, wprowadzenie definicji trwałego związania z gruntem, wprowadzenie zmian w zakresie definicji pojęć ˝budowla˝ oraz ˝budynek˝, nadanie nowego brzmienia art. 13d ust. 1 określającemu zasady korzystania ze zwolnień i ulg podatkowych.
Cała projektowana zmiana zapewne spowoduje zmniejszenie liczby spraw rozpatrywanych na wniosek i tym samym odciąży organy podatkowe, które niekiedy musiały każdego roku rozpatrywać ten sam wniosek. Różniły się one jedynie okresem zwolnienia mimo braku zmiany stanu faktycznego lub prawnego podatnika. Był to pewnego rodzaju absurd i zarazem zwyczajne dokładanie dodatkowej pracy i tak już mocno przeforsowanym organom podatkowym.
Ponadto efektem tej zmiany będzie ujednolicenie zasad korzystania ze zwolnień podmiotowych w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym. Dodatkowo projektowany art. 4 zawiera regulację przejściową dotyczącą postępowania ze złożonymi na podstawie obowiązującego stanu prawnego wnioskami o zastosowanie poszczególnych zwolnień. Jako członek komisji rolnictwa chciałbym zauważyć, że temat ten bezpośrednio dotyczy polskiego rolnika. Musimy zadać sobie pytanie, czy zmiany będą pozytywne oraz czy dodatkowo nie obciążą rolników.
Jako klub Lewicy uważamy, że projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej nie budzi zastrzeżeń. Zachęcamy do dialogu w słusznej sprawie wszystkie polityczne strony. Jesteśmy za merytoryczną dyskusją i jako klub Lewicy jesteśmy za pozytywnym rozpatrzeniem. Dziękuję.