Pytania w sprawach bieżących.
Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Obowiązkowe badania techniczne pojazdów są ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Jest niezwykle ważne, aby wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach były poddane rzetelnym i aktualnym badaniom technicznym. Wymaga to wyważenia ceny przedmiotowych badań, tak aby z jednej strony były przystępne cenowo dla kierowców, a z drugiej strony opłacalne dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. 20 lat temu, dokładnie w 2004 r., została ustalona opłata za badanie techniczne pojazdu. W tym okresie inflacja liczona narastająco przekroczyła 80%, a wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, które odzwierciedla sytuację gospodarczą, wzrosła w tym czasie o 421%. Wobec powyższego wielu przedsiębiorców... W tym roku - mamy informację z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów - tylko w I półroczu tego roku ubyło 118 stacji kontroli pojazdów. Co najmniej 10% właścicieli planuje zakończyć tę działalność, a kolejne 20% to rozważa.
Posiadacze pojazdów mają świadomość, że cena badania technicznego pojazdu ustalona na kwotę 98 zł z VAT nie jest obecnie adekwatna do realnej wartości zapewnienia im bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dlatego też chciałbym uprzejmie prosić o zainteresowanie powyższą tematyką ministra właściwego, który wydaje rozporządzenie, i zapytać, czy w resorcie trwają prace nad zmianą tego rozporządzenia określającego stawki za badania (Dzwonek) techniczne pojazdów. Dziękuję.
Pytania w sprawach bieżących.
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Odpowiadając na pytanie pana posła Tadeusza Tomaszewskiego, uprzejmie wyjaśniam, że aktualnie obowiązujący w Polsce system przeprowadzania badań technicznych pojazdów wynika z przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, natomiast ramy prawne wynikające z prawa Unii Europejskiej stanowi dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40/WE. Dyrektywa ta powinna zostać wdrożona do prawa polskiego do dnia 20 maja 2017 r., natomiast stosowana powinna być od dnia 20 maja 2018 r. Podkreślenia wymaga, że dyrektywa 2014/45/UE, tak jak poprzednia dyrektywa, z 2009 r., określa minimalne wymagania niezbędne do wprowadzenia w zakresie badań technicznych pojazdów przez poszczególne państwa członkowskie Unii, tworząc ramy dla ustanowienia prawidłowego i sprawnego systemu funkcjonowania badań technicznych pojazdów. W Ministerstwie Infrastruktury dwukrotnie, tj. w latach 2015-2018 oraz w latach 2020-2023, podejmowano prace nad implementacją wskazanej dyrektywy do krajowego porządku prawnego. Działania te nie zakończyły się jednak sukcesem z uwagi m.in. na dyskontynuację prac parlamentarnych oraz brak poparcia dla projektu środowiska zrzeszającego przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów.
Uwzględniając konieczność zapewnienia zgodności polskiego prawa z prawem unijnym, ale w szczególności kierując się względami bezpieczeństwa ruchu drogowego, w Ministerstwie Infrastruktury trwają intensywne prace nad przygotowaniem kolejnego projektu ustawy wdrażającej dyrektywę 2014/45 oraz wniosku o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Wniosek ten powinien zostać opracowany i złożony w najbliższym czasie.
Minister infrastruktury jest bowiem przekonany, że badania techniczne pojazdów stanowią część szerszego systemu mającego zapewnić, aby pojazdy były utrzymywane w bezpiecznym stanie w trakcie ich użytkowania. Pojazdy z niesprawnymi układami technicznymi mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze i mogą przyczyniać się do wypadków na drogach, powodując obrażenia lub śmierć ofiar. Wczesne wykrycie usterki mającej wpływ na zdatność do ruchu drogowego pojazdu przyczynia się niewątpliwie do usunięcia tej usterki, a tym samym do zapobiegania wypadkom.
Przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez: uszczelnienie systemu badań technicznych, stworzenie spójnego nadzoru nad prawidłowością przeprowadzenia badań technicznych pojazdów oraz znaczące podwyższenie poziomu jakości wykonywanych badań technicznych, co skutkować będzie wyeliminowaniem z ruchu drogowego pojazdów w złym stanie technicznym.
Projekt zakłada nowy system szkolenia diagnostów, dzięki któremu będą oni mogli cyklicznie podnosić kompetencje i kwalifikacje zawodowe, tak aby sprostać wyzwaniom wynikającym z nieustannego postępu technologicznego. Ponadto wychodząc naprzeciw postulatom branży, projekt zakłada systemową zmianę założeń w zakresie ustalania stawki opłaty za przeprowadzenie badania technicznego poprzez powiązanie wskazanej opłaty z obiektywnym, niezależnym od systemu badań technicznych wskaźnikiem, tak aby zapewnić cykliczną waloryzację tych opłat. Rozwiązanie to umożliwi uwzględnienie przy ustalaniu stawki opłaty dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej w kraju. Należy również pamiętać, że zgodnie z motywem zawartym w preambule dyrektywy Unii Europejskiej 2014/45, cytuję: badania stanu technicznego w cyklu życia pojazdów powinny być stosunkowo proste, szybkie i niedrogie, a jednocześnie skuteczne w zakresie osiągania celów niniejszej dyrektywy. Ponadto projekt będzie zawierał regulacje pozwalające w bardziej elastyczny sposób zaplanować przeprowadzenie badania technicznego.
Reasumując, pragnę zapewnić, że minister infrastruktury dostrzega potrzebę zmiany systemu badań technicznych pojazdów, pozostając w dialogu z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Niewątpliwie utrzymywanie wysokości opłat na niezmiennym od 20 lat poziomie nie odpowiada potrzebom zmieniającego się otoczenia gospodarczego przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, w tym ponoszonych kosztów na wzrastające wynagrodzenia pracownicze. Dlatego także w tym zakresie minister infrastruktury zaproponuje zmiany przepisów prawa, kierując się jednocześnie celem nadrzędnym, tj. bezpieczeństwem ruchu drogowego poprzez wzmocnienie systemu nadzoru nad badaniami technicznymi pojazdów, podniesienie jakości badań technicznych oraz zapewnienie odpowiednich kwalifikacji i przygotowania zawodowego diagnostów. Dziękuję bardzo.
Pytania w sprawach bieżących.
Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze! Dziękuję za tę informację, że w resorcie trwają prace związane z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i oczywiście informację o tym, że bohatersko walczycie o wpisanie do rejestru prac Rady Ministrów tej ustawy. To oznacza, że nadal po 20 latach ta cena za badanie techniczne jest taka sama. Nie ma przepisu ograniczającego ministra, by poszedł z tym rozwiązaniem na dwa takty. Ma podstawę prawną w postaci rozporządzenia, którym może regulować wysokość i może prowadzić, za czym Lewica również się opowiada, systemowe przygotowania dotyczące wdrożenia dyrektywy, poprawy jakości badań, nowego systemu szkolenia diagnostów itd. (Dzwonek) W związku z powyższym to wszystko można prowadzić, tylko biorąc pod uwagę to, co pan powiedział - otoczenie gospodarcze i wzrost inflacji. Dzisiaj prowadzimy jako państwo świadomie do upadku wielu stacji kontroli pojazdów. Dziękuję.
(Poseł Krystyna Skowrońska: Przyłączamy się.)
Pytania w sprawach bieżących.
Szanowna Pani Marszałek! Panie Pośle! Oczywiście rozumiemy, i to wybrzmiało w moim wystąpieniu, problemy i postulaty branży stacji przeglądów pojazdów. Nieprawdziwa jest informacja, o której pan powiedział, że mamy do czynienia z jakimś drastycznym trendem, jeśli chodzi o likwidację tychże obiektów i placówek, dlatego że mamy informacje, że oczywiście zamykane są stacje kontroli, ale również pojawiają się inne stacje, nowe. I podtrzymam to, co powiedziałem wcześniej: my jesteśmy już na takim etapie, że mamy przygotowany projekt tej ustawy, będziemy go w najbliższym czasie...
(Poseł Krystyna Skowrońska: Kiedy, panie ministrze?)
Jeszcze w tym roku chcemy go zgłosić do wykazu prac legislacyjnych po to, żeby jak najszybciej ustawa weszła w życie, żeby unormowała, uregulowała cały ten obszar, jeśli chodzi o stacje i o badania techniczne. Dziękuję bardzo.
Pytania w sprawach bieżących.
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Pan powiedział, że powiedziałem: nieprawdziwe informacje. Cytuję: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów - tylko w I półroczu tego roku ubyło 118 stacji kontroli pojazdów. To jest źródło moich informacji. Jeśli pan się z nimi nie zgadza, to proszę sprostować. Proszę sprostować na piśmie, a nie mówić, że podaję nieprawdziwe informacje. Dziękuję.