Oświadczenia.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chciałem ponownie poruszyć problem mojego miasta, Głogowa, i drastycznego wzrostu cen za ciepło o niemal 300%.
Rynek ciepła systemowego w naszym mieście jest zmonopolizowany przez kombinat górniczo-hutniczy i spółki zależne od KGHM. Ciepło dla mieszkańców jest produkowane w Hucie Miedzi Głogów, skąd sprzedawane jest do spółki ˝Energetyka˝, a dalej - do kolejnej spółki córki WPEC, która docelowo określa stawki dla mieszkańców. Obecność huty na terenie miasta i ciepło produkowane w wyniku pracy tego zakładu powinny działać na korzyść mieszkańców, ale tak nie jest. Mieszkańcy Głogowa płacą więcej. Dlaczego?
To jedna z najwyższych stawek w regionie i w kraju, na co nie reaguje ani wyżej wymienione przedsiębiorstwo energetyczne, ani nie reagował do tej pory Urząd Regulacji Energetyki we Wrocławiu, ani nawet poprzedni rzecznik praw obywatelskich mimo wielu podejmowanych interwencji przez mieszkańców i organy samorządowe działające w mieście.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz. W 2022 r. poprzedni rząd przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, zgodnie z którą, jeśli poziom wyrównania przekroczy 10%, gmina może zostać w całości lub w części zwolniona z konieczności zapewnienia wkładu własnego do inwestycji realizowanych ze środków Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
Rada Miejska w Głogowie jako jedyna w Polsce podjęła uchwałę w sprawie warunków i trybu ustalenia i przekazania oraz procentu wartości dodatkowego wyrównania przedsiębiorstwom energetycznym z budżetu gminy. Obecnie procent wyrównania kształtuje się na poziomie 36. Mimo to do dnia dzisiejszego miasto nie skorzystało z zapowiadanego wsparcia. Dlaczego? Bo stworzona została możliwość dobrowolnego wspierania przedsiębiorstw energetycznych z budżetów gmin, ale nie wydano aktów wykonawczych ani wytycznych w sprawie precyzyjnego określenia zasad i warunków, na podstawie których (Dzwonek) gmina może ubiegać się o przedmiotowe zwolnienia. A zatem nie dość, że mieszkańcy Głogowa płacą najwyższe rachunki za ciepło, to jeszcze nie sfinalizowano dotąd wsparcia dla gmin, które zdecydowały się skorzystać z mechanizmów rekompensaty. Trzeba jak najszybciej zająć się tą sprawą. Ten wniosek pokieruję dalej do Ministerstwa Finansów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)