Sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 482 i 718).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Rozmawiamy dzisiaj o sprawozdaniu Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2023. Za tymi cyframi, które tutaj padają z ust posłów, z ust pana ministra, kryją się ludzie, rzesza ludzi: 2,5-2,7 tys. osób zatrudnionych w Państwowej Inspekcji Pracy, 1,5 tys. inspektorów. Czy to dużo, czy mało?
Wszyscy zgodnie mówimy, że ta instytucja jest potrzebna. Ona wymaga specjalnej opieki. Panie ministrze, nigdy na tej sali nie zdarzało się tak, że wszyscy zgodnie mówiliśmy o waszej pracy, o trosce, z jaką należy darzyć inspekcję pracy. Oczywiście wyzwania dzisiejszego rynku pracy wymagają fachowców w tej dziedzinie. Człowiek średnio wykształcony (Dzwonek) nie może wejść i skontrolować, to muszą być specjaliści. Na to są potrzebne środki. Wielokrotnie z pana apelów wynikało, że potrzeba dobrej i zwiększonej ilościowo kadry. Mam do pana pytanie: Jaką liczbę osób dziś, jak pan uważa, należałoby zatrudnić w Państwowej Inspekcji Pracy?
I pytanie do państwa. Dzisiaj oczywiście stoimy u progu przyjęcia budżetu państwa. Tam są zapisane konkretne cyfry, przedstawione m.in. przez ministra i przyjęte do budżetu państwa.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Poseł Krzysztof Gadowski:
Dziś mamy szansę odpowiedzieć na te wyzwania, na te pytania, które zadajemy, wspierając m.in. inspekcję pracy środkami zapisanymi w budżecie państwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)