Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne (druki nr 185 i 197).
Bardzo dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam pytania: Czy była analiza dostępności innych produktów handlowych z tym składnikiem, octanem uliprystalu? Baza leków dla lekarzy Pharmindex mówi dzisiaj o dwóch dostępnych środkach - czy ten drugi był analizowany? Chciałabym też wiedzieć, jaka liczba tych leków, do tej pory na receptę, jest w ciągu roku sprzedawana w Polsce. Myślę, że warto zweryfikować, choćby w kontekście dostępności i możliwej ceny tego leku, dostępność tego drugiego, który w Pharmindeksie się pokazuje.
Czy były konsultacje - w zasadzie to najważniejsze pytanie - specjalistów, psychologów, pedagogów, rodziców? Czy rodzice mogli wyrazić swój głos, mówiąc ewentualnie o swoich dzieciach, kiedy piętnastolatka mogłaby korzystać z tego leku bez recepty, bez informacji, bez opieki specjalisty.
Czy będzie kampania uświadamiająca, szczególnie młode kobiety, o ewentualnych ryzykach dotyczących przyjmowania leku? (Dzwonek)
I mam jeszcze jedną uwagę, bo chciałabym, żeby tu jasno wybrzmiało, że w zależności od momentu cyklu miesiączkowego preparat może działać na zapobieganie zapłodnieniu poprzez zahamowanie owulacji, ale może być też lekiem wczesnoporonnym. Jak wskazuje producent w charakterystyce produktu leczniczego, lek wpływa bezpośrednio na endometrium, co może skutkować wystąpieniem zmian tkankowych, które mogą utrudnić zagnieżdżenie się już zapłodnionego jajeczka. To jest bardzo ważna informacja, by nie wprowadzać w błąd pacjentki. One wybiorą, czy chcą, ale one muszą wiedzieć dokładnie, w jaki sposób działa ten preparat. A podkreślanie, że nie jest on wczesnoporonny, jest po prostu nieprawdą. A wielu polityków, również ministerstwo, wypowiada się właśnie w takim kontekście. Dziękuję. (Oklaski)