Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (druki nr 445 i 733).
(Poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie, wicemarszałek włącza mikrofon)
...w stosunku do Prawa zamówień publicznych, a NIW ma teraz duże problemy. Mam nadzieję, że w końcu organizacje pozarządowe będą traktowane równo, a nie partyjnie.
W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska przedstawiam Wysokiej Izbie stanowisko klubu w sprawie sprawozdania komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o kołach gospodyń wiejskich, druki nr 445 i 733.
Jest to ważna i korzystna zmiana, która ma wpływ na jeden z najważniejszych obszarów działalności obywateli, działalności społecznej realizowanej w organizacjach pozarządowych. Proponowana zmiana daje możliwość organizacjom pozarządowym rozliczania się ze swoich przychodów w uproszczonej formie, o ile organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej i nie osiągnęła w roku poprzednim przychodu przekraczającego 1 mln zł, nie wliczając w ten przychód wartości darowizn rzeczowych przeznaczonych na prowadzenie działalności statutowej. Wybór tego rozwiązania będzie należał do organizacji. Podobnie uregulowano możliwość rozliczania się kół gospodyń wiejskich.
Szanowni Państwo! To projekt ustawy, który jest kolejnym krokiem w kierunku naprawy i przywrócenia w naszym społeczeństwie partnerskich relacji między państwem a obywatelami, którzy są aktywni i pracują, realizując zadania publiczne w ramach organizacji pozarządowych. To działalność pozainstytucjonalna, często w środowiskach, do których państwu trudno się dostać. Członkowie organizacji pozarządowych pracują w obszarach trudnych i wymagających. I nie chodzi o obszary działania, ale także o samą lokalizację, w szczególności na terenach wiejskich i w mniejszych miastach, do których niełatwo dotrzeć osobom, które nie są zorganizowane w fundacjach, stowarzyszeniach czy kołach gospodyń wiejskich. To często środowiska, do których łatwiej trafiają organizacje pozarządowe niż instytucje państwa. Sama wywodzę się z organizacji pozarządowych i wiem z doświadczenia, jak ważna jest praca pozainstytucjonalna w środowisku. Organizacjom pozarządowym w ostatnich latach było szczególnie trudno, bo poza bieżącą działalnością musiały walczyć o zapewnienie sobie środków na tę działalność. A przecież NGO to edukacja, aktywizacja, szkolenia podnoszące kompetencje społeczne i zawodowe oraz integracja środowiska lokalnego.
Omawiany projekt nie rozwiązuje wszystkich problemów, z jakimi borykają się organizacje pozarządowe, ale upraszcza jeden z najbardziej pracochłonnych i kosztownych obowiązków, jakim jest prawidłowe i przejrzyste rozliczanie się z pozyskanych środków finansowych w formie pełnej księgowości, droższej i trudniejszej dla mniejszych organizacji. Jest to początek zmian, które upodmiotowiają szczególnie niewielkie organizacje i pozwalają na to, żeby mogły stawać się partnerem w relacjach z państwem, a nie tylko petentem, który w zależności od interesów partii rządzącej może liczyć na korzyści bądź nie, jak miało to miejsce w ostatnich 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Takie zmiany są konieczne i potrzebne, żeby przywrócić godność i zaufanie do organizacji pozarządowych wypaczone przez rząd naszych poprzedników. Mają wspierać sektor, który żadnemu rządowi nie musi i nie będzie się kłaniał, bo nie taka jest jego rola i przeznaczenie. W tym miejscu chciałabym przypomnieć, szczególnie paniom i panom posłom z prawej strony sali, jakie wartości przyświecają organizacjom pozarządowym. Są to oddolne inicjatywy społeczne, które aktywizują i zaspokajają potrzeby lokalnych społeczności, wspierają postawy obywatelskie i wzmacniają różnorodność życia społecznego, a także tworzą ten sektor społeczny, które realizuje w drodze zlecenia lub powierzenia zadania państwa. Organizacje pozarządowe tworzą mechanizm współudziału społecznego i obywatelskiego w tworzeniu i realizacji polityk publicznych i społecznych w nowoczesnym społeczeństwie. Demokratycznemu, silnemu i cywilizowanemu państwu nie wolno psuć i niweczyć wieloletniej pracy ludzi trzeciego sektora nad budowaniem zaufania do ich organizacji i pracy na rzecz społeczeństwa.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przyjmując ten projekt ustawy, wspieramy tzw. trzeci sektor, sektor ludzi, którzy bez względu na przekonania czy przynależność partyjną organizują się i działają na rzecz dobra swoich małych ojczyzn i ludzi w nich żyjących, ich rodzin i ich sąsiadów, a w konsekwencji każdego z nas. Siła nowoczesnego, demokratycznego i odpornego na autorytaryzm państwa leży w sile aktywności i chęci obywateli do wspólnego działania. Naszym obowiązkiem jako parlamentarzystów jest tworzenie takiego prawa, które to ułatwia. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska będzie głosował za komisyjnym projektem ustawy. Dziękuję. (Oklaski)