Szanowna Pani Minister,
w dniu 28 grudnia na Pani wniosek premier powierzył funkcję sekretarza stanu Wojciechowi Koniecznemu.
Kilka miesięcy temu senator Konieczny udzielił wywiadu dla jednego z portali medycznych, przedstawiając swoje stanowisko w sprawie oddłużenia szpitali, cyt: „Twierdzę, że oddłużenie szpitali jest koniecznością. To się musi stać i… to się stanie, obojętnie, kto będzie rządził i jakie będzie mieć poglądy. Nie ma innego rozwiązania – bez takiej pomocy zarządzający z długów nie wyjdą. Kiedy należałoby oddłużyć? Z punktu widzenia pacjentów i przedstawicieli szpitali najlepsze wydaje się, aby to stało się czym prędzej. Natomiast z perspektywy ekonomistów byłoby to dobre w przypadku, kiedy zapewniłoby się finansowanie na takim poziomie, aby podmioty już się nie zadłużały. Twierdzę jednak, że nawet bez tego oddłużenie byłoby dobrym rozwiązaniem – duże kwoty pieniędzy zamiast na spłatę odsetek kredytów przeznaczane byłyby na leczenie i inwestycje. Opowieść o tym, że Polska nie ma 19 mld zł, to bajka, to nieprawda”.
W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Pani Minister zgadza się w tym zakresie ze stanowiskiem wiceministra Koniecznego i czy podejmie Pani inicjatywę przygotowania projektu „oddłużania” szpitali?
2. Jakie działania podejmie Pani Minister, aby poprawić sytuację zadłużonych szpitali?
3. Ile szpitali w Polsce wykazuje zadłużenie? Proszę o informację w podziale według organu założycielskiego, jak również w podziale na województwa.
4. Jaki odsetek wszystkich szpitali w Polsce generuje zadłużenie?
Józefa Szczurek-Żelazko
Poseł na Sejm RP