Oświadczenia.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 8 maja 1945 r. Europa świętowała zakończenie II wojny światowej. Dla Polski nie był to jednak dzień zwycięstwa. Choć Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji, nasz naród, wykrwawiony, wyniszczony, zdradzony przez sojuszników, zamiast wolności otrzymał nową niewolę: sowiecki but i komunistyczne zniewolenie. To właśnie Polska, napadnięta we wrześniu 1939 r. przez dwa państwa totalitarne, poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i materialne w całej Europie. Ponad 5 mln istnień ludzkich, 6 bln zł strat gospodarczych i brak sprawiedliwości, brak zadośćuczynienia.
Po 1944 r. rozpoczęła się nowa okupacja. Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego byli prześladowani, więzieni, mordowani. Żołnierze niezłomni - wyklęci przez komunistów, ale niezłomni w walce o wolną ojczyznę. Musimy chronić pamięć o nich i o prawdzie historycznej. Nie wolno nam pozwolić, by świat uwierzył w kłamstwa o polskich obozach, o polskich nazistach. Naszym obowiązkiem jest przypomnieć, że Polska była pierwszą ofiarą tej wojny, a potem ofiarą zdrady geopolitycznej.
Bulwersująca jest też wczorajsza wizyta kanclerza Niemiec, który po raz kolejny uznał sprawę reparacji za zamkniętą (Dzwonek), a premier Donald Tusk nie zaprotestował. Najwyraźniej godzi się na dalsze upokarzanie Polski. Jako naród nie możemy i nie powinniśmy się na to godzić. Wciąż czekamy na sprawiedliwość. Dziś, w 80. rocznicę zakończenia wojny w Europie, oddajmy hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli o niepodległość, i tym, którzy tej niepodległości się nie doczekali. Dziękuję. (Oklaski)