Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Kodeks wyborczy (druk nr 75).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Niewątpliwie reforma samorządowa była jednym z większych sukcesów w ciągu niemal 35 lat istnienia Polski demokratycznej. Natomiast rzeczywiście reformy lat 90. - przede wszystkim reforma samorządowa z 1998 r. - a także ustawa z 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta zachwiały troszeczkę tym mechanizmem i faktycznie potrzebne są w tym zakresie zmiany.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że dopiero z dniem złożenia ślubowania obejmuje się funkcję publiczną - wójta, burmistrza, prezydenta, starosty, i wicestarosty, jak również posła na Sejm. Wydaje się zatem zasadne, aby do tego momentu móc wykonywać swoje zadania. Chodzi o sytuację, kiedy wójt zostaje wybrany na posła - jak również, nie wiem, starosta, wicestarosta, wojewoda, tutaj też się zgadzam - ale powinno działać to też w drugą stronę. Jeżeli poseł zostanie wybrany na urząd wójta w danej gminie, to również ten urząd obejmuje przecież dopiero z dniem złożenia ślubowania. Pytanie do wnioskodawców, czy rozważają rozszerzenie katalogu (Dzwonek) o te sytuacje. Dziękuję. (Oklaski)